Kapadokya; tarihi ve doğası ile sizi kendisine hayran bırakacak. Buraya geldiğiniz için asla pişman olmayacaksınız. Hatta, buradan ayrılırken en kısa zamanda yeniden gelmeyi isteyeceksiniz. Kapadokya’yı özel kılan çok sayıda detay bulunuyor. Her şeyden önce, yer altı şehirlerinin hikayelerinin sizi de büyüleyeceğinin altını çizebiliriz. Bunun yanı sıra, peribacalarının başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz siluetleri de Kapadokya’nın ne kadar özel bir yer olduğunu size hatırlatacak. Eski taş evleri, ucu bucağı olmayan vadileri ve daha birçok detayı ile dikkat çeken Kapadokya; Türkiye’nin muhakkak görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Kapadokya Turu Fiyatları

 • Ankara çıkışlı Kapadokya turu: Okulların ara tatil dönemi yaklaşıyor. Bu noktada, çocuğunuza karne hediyesi vermeye ne dersiniz? Ankara çıkışlı Kapadokya turu beklentilerinizi karşılayacak. Kişi başı bin 199 TL’den başlayan fiyatlarla sunulan bu tur sayesinde Kapadokya’yı baştan sona kadar gezme şansını yakalayacaksınız. Ayrıca, turun iki gün iki gece sürdüğünü ifade edebiliriz.
 • Bursa – Eskişehir çıkışlı Kapadokya turu: 2023 yılının Ocak ayı için organize edilen turlardan birisi olarak dikkat çeker. Üç gün iki gece süreceğinin altını çizmek gerekir. Kişi başı bin 299 TL’den başlayan fiyatlarla sunulur.
 • İzmir Afyon çıkışlı Kapadokya turu: İzmir’de yaşayanları unuttuğumuzu zannetmeyin! Dilediğiniz takdirde siz de İzmir – Afyon çıkışlı bu tura katılabilirsiniz. Kişi başı bin 999 TL’den başlayan fiyatlarla sunulan bu tur sayesinde Kapadokya’nın tadını sonuna kadar çıkartabilirsiniz. Dört gün dört gece olarak organize edilen bu tur için ödemiş olduğunuz paranın karşılığını sonuna kadar alacağınızı bilmelisiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerler

 • Ihlara Vadisi: Yazımızın başında da söylediğimiz üzere Kapadokya vadileri ile meşhurdur. Söz konusu vadilerin en popüler olanlarının başında Ihlara Vadisi geliyor. Burası; hem en güzel peribacaları oluşumlarına hem de yüzlerce yıllık tarihi yapılara ev sahipliği yapar. Buna ek olarak, 18 kilometrelik yürüyüş parkuru ile de eşsiz bir yer olduğunu gösterir. Ihlara Vadisi; bilhassa rehberli turlar sayesinde keşfedilebilir. Buna ek olarak, Kapadokya turu sırasında gerçekleştireceğiniz sıcak hava balon uçuşlarıyla da Kapadokya’yı gezme ayrıcalığına erişebilirsiniz.
 • Asmalı Konak: Kapadokya gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz öneme sahip yerlerin başında Asmalı Konak geliyor. 2000’li yılların başında yayınlanan aynı isme sahip diziyle popüler olan bu konak; dizinin bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen popülerliğini sürdürüyor. Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Kesme taşlarla ve ahşap malzemeler ile inşa edilen bu konağın her bir detayına hayran kalmamak elde değil! Asmalı Konak; bölgenin otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış yerlerinden birisi oluşuyla da farkını belli ediyor. Küçük bir bilgi daha verelim! Kapadokya bünyesinde iki farklı Asmalı Konak mevcut! Dilediğiniz takdirde her ikisini de ziyaret edebilirsiniz.
 • Üç Güzeller: Kapadokya Turları gezilecek yerler listesinde kendisine her zaman yer bulan Üç Güzeller; tarihi ve doğal güzelliklere meraklı insanların bir numaralı adresi olmayı başarır. Burası; geçmişten bu yana çok sayıda antik efsaneye konu olmuştur. Ürgüp merkezine yalnızca on dakikalık uzaklıkta olması ciddi bir avantajdır. Ayrıca, her yıl iki milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilmesiyle de farkını ortaya koyar. Son olarak, gün doğumu ve gün batımını izlemek için ideal bir adres olduğunu söyleyebiliriz.
 • Avanos: Kapadokya adına hayati önem taşıyan yerlerden birisi de Avanos! Burası; Avanos’un el sanatları merkezi olmasıyla dikkat çeker. Ziyaretçilerine yemyeşil manzaralar vaat eder. Bilhassa günübirlik olarak keyifli bir gezinin içerisinde yer almak isteyenler için uygun bir adrestir. Avanos; tıpkı Alaçatı gibi süslü dar sokaklara sahiptir. Söz konusu sokaklarda birbiri ardına sıralanmış çok sayıda el sanatı atölyesine rastlanır. Güray Müze ve Avanos Saç Müzesi gibi yerlerin kesinlikle görülmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, Avanos; Venedik’i andıran özellikleri ile dikkat çeker. İnsanlar; buraya geldikleri takdirde gondollarla ve sandallarla geziler yapma ayrıcalığına erişebilirler. Buna ek olarak, nehir manzarası vaat eden restoranlarında akşam yemeği yemenin ayrıcalığı bir başkadır. Avanos; yöresel ürünler sunan hediyelik eşya dükkanları ile dolu çarşıları ile de farkını ortaya koyar. Ayrıca, bir sanat eserinden farksız konakları ve butik otelleri ile de eşsiz güzellikte bir yer olduğunu belli eder.

Kapadokya Turları Sırasında Ne Yenir?

Kapadokya Turları ile buraya geldiğiniz takdirde işin yeme içme kısmını da göz ardı etmemelisiniz. Gelin, Kapadokya turu sırasında muhakkak tatmanız gereken lezzetlerden bahsedelim!

 • Testi kebabı: Son derece emek verilerek hazırlanan bir yemektir. İki saate yakın bir süre pişer. Çok lezzetli bir et yemeğidir. En meşhur Kapadokya yemekleri arasında bulunur.
 • Çömlek fasulyesi: Odun ateşinde haşlanan ve etlerle beraber bir çömleğin içerisine konan kuru fasulyenin uzun süre közde pişirilmesiyle hazırlanır.
 • Sütlü çorba: Bilhassa yolu Kapadokya’ya düşen yabancı turistler tarafından sevilerek tüketilir.
 • Düğü çorbası: Düğü olarak bilinen ince bulgur kullanılarak hazırlanan bir çorbadır.
 • Kayısı dolması: Bir hayli zor Kapadokya yemekleri arasında kendisine yer bulur. Çömlekte pişirilir. Etlerin ve kayısının bir araya geldiği bir lezzet olarak dikkat çeker.