Kakao fiyatları, Batı Afrika'nın yetiştirme bölgesinde üretim açığına yol açan sağanak yağışların ardından aylardır yükselişte.

Kakao vadeli işlemleri, arz endişelerinin büyümesiyle New York'ta ilk kez  ton başına 7 bin doları aşarak rekor seviyeye yükseldi.

Küresel emtia piyasalarında kakao fiyatı geçen ay ton başına 6 bin 900 dolar sınırına gelerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış ve bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 150 artmıştı.

En büyük kakao üreticileri olan Fildişi Sahili ve Gana'daki üretim, olumsuz hava koşulları ve yaşlanan, hastalıklı ağaçlar gibi yapısal endişeler nedeniyle azalmaya devam etti. Artan maliyetler ise çikolata üreticileri üzerinde baskı oluşturdu.

ÇİKOLATA FİYATLARI ARTABİLİR

Beş yıllık ortalamasının yaklaşık yüzde 25 üzerinde seyreden şeker fiyatlarıyla birleştiğinde, yüksek kakao maliyetlerinin çikolata fiyatlarını artırması bekleniyor. 

Oreo kurabiyeleri ve Toblerone çikolatalarının üreticisi Mondelez'in CEO'su Dirk Van de Put, geçen yılın sonlarında bu yıl fiyatları artırmayı planladığını söylemişti.