İstanbul Fuar Merkezi’ndeki programa; Bakan Yardımcıları Mustafa Tuzcu ile Ö. Volkan Ağar, İstanbul Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan programda Ticaret Bakanı Prof. Dr. Bolat, Vali Gül, İTO Başkanı Avdagiç, TİM Başkanı Gültepe ve İTHİB Başkanı Öksüz birer konuşma yaptı.

“FUARIMIZ, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK TEKSTİL FUARI”

Bakan Bolat, “Texhibition, Avrupa’nın en büyük tekstil fuarı olarak yerini alıyor. Bakanlığımız olarak bu fuarlara destek vermekten memnuniyet duyuyoruz. 400’ün üzerinde firma bu fuara katılıyor. Son 20 yılda yüzde 5.5 reel büyüme sağlayan bir ülke olmamız bu sektörlerimizin başarısı ile oldu. Türkiye artık ihracat liginde bilinen bir ülke konumunda. Son 12 çeyrekte ekonomimiz kesintisiz büyütmektedir. Bu yıl 3.8 büyüdük. Önümüzdeki üç yılda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak bütün ihracatçılarımızın yanındayız. Fuarın başarılı geçmesini Allah’tan niyaz ediyorum.”

“İSTANBUL’DA MESLEKI EĞİTİM MERKEZLERİNDE 292 BİN KİŞİ KAYITLI”

Vali Gül, “Türkiye Yüzyılı’na girerken istihdam ve üretim hedeflerinde tekstil sektörünün lokomotif konumda olduğunu görüyoruz. Tekstildeki hedeflerin tutması ile ihracat hedeflerini de tutturacağız. Sektör paydaşlarının bu fuarı düzenlemesi çok önemli. İstanbul başta olmak üzere ülkemiz birçok kültüre ev sahipliği yapıyor. Biz Valilik olarak 2 konuyu destekliyoruz. İlk olarak tasarımcıların yetişebilmesi için meslek liselerindeki bu alanları çoğaltıyoruz. İkinci olarak mesleki eğitim merkezlerine önem veriyoruz. İstanbul’da mesleki eğitim merkezlerinde 292 bin kişi kayıtlı ve çalışıyor. Burada haftanın bir günü okula gidiliyor, diğer günler ise çalışılıyor. Devletimiz ise asgarî ücretin yüzde 30’unu kursiyerlere veriyor. İnşallah görev süremizce mesleki eğitim merkezlerini daha da destekleyeceğiz. Başta Bakanlığımıza ve katılan her bir firmamıza teşekkür ediyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat, Vali Gül ve beraberindekilerin açılış kurdelesini kesmeleri ve stantları gezmeleri ile program sona erdi.