İşaret dili tercümanlarının temel görevi konuşma ya da işitme engelli bireylerin iletişimlerine yardımcı olmaktır. İşaret dili temel olarak el ve parmakların hareketleri ile geliştirilen bir dildir. Tercümanlar işaret dili sayesinde bu bireylerin söylemek istediklerini işaret dili bilmeyen bireylere aktarırlar. İşaret dili tercümanı olmak için gerekli merkezlerden eğitim alan bireyler, mesleki etikler çerçevesinde görev ve sorumluluklarına uygun olarak beden dili iletişimini etkin bir şekilde kullanırlar. Böylece ses ile anlatılmak istenileni beden diline çevirir ve beden ile anlatılanı da sözlü kelimeler ile ifade ederler. İşaret dili tercümanı olmak için üniversite mezunu olmak ve aktif dinleme becerisine sahip olmak yeterlidir. Bunun dışında gerekli halk eğitim merkezlerinden alınacak olan belge ve sertifikalar tercüman olmak için yeterlidir.

İşaret Dili Tercümanlığı

İşaret dili tercümanında olması gereken özelliklere bakıldığında dinleme becerisinin yanı sıra etkili iletişim kurabilmek, disiplinli ve sorumluluk sahibi olmak ve engelli bireylerinin farklılıklarının bilincinde olmak gibi özellikler görülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslarda alınan eğitim sonucu yapılan sınavlarda tercümanlığa hak kazanan bireyler tercümanlığa olanak sağlayan sertifikaya sahip olurlar. İşaret dili tercümanlığı başta belediyeler gibi devlet kurumlarının yanı sıra özel şirketler ve sivil toplum kurumları gibi iş hayatının pek çok sektöründe yer bulmaktadır. Bu sebeple iş olanakları açısından da geniş bir yelpazede olanak sunmaktadır.

Çeviri talepleriniz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir veya 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Editör: Seopx Seopx