Güneş ne kadar hayatın temelı olsa da, fazla güneş çeşitli sorunlar getirebiliyor. Özellikle cilt bakımı açısından bu durum daha da önemli. Güneş kremi tercih ederken amaca yönelik bir seçim yapmakta fayda görebilirsiniz. Güneş kremi modelleri aslında farklı cilt tiplerine uygun seçenekler vardır. Cildinize uygun seçenekler arasında daha verimli bir seçim yapılabilir. Bunun yanında, hangi aktiviteye bağlı olarak güneşe maruz kalınacağı da önemli ölçüde wtki eder. Mesela denize girmeyi planlıyorsanız suya dayanıklı güneş kremleri sizin için olabilir. Hangi durumlarda güneş kremi kullanılacağına bakarak cilt tipinize daha uygun seçenekler bulabilirsiniz. Kendi özgü formülleri ile Sebamed markası birçok kişinin tercihi. Sebamed güneş kremi fiyatları için online araştırma yapabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Güneş Kremi Lazım Olabilir?

Farklı cilt tiplerinin güneşe karşı tepkisi farklı olabiliyor. Özellikle dünyanın kuzey bölgelerinin yerel insanları, güneşe karşı ekvatorda yaşayanlardan daha hassas olabiliyor. Bu tarz farklılıklar kişisel bazda da olabiliyor. Haliyle farklı durumlarda güneş kremi gerekli olabilir. Bunların arasında uzun süre güneşe maruz kalma gibi bir sebep de vardır. Çeşitli açık hava etkinliklerinde de güneşe çok maruz kalabilirsiniz. Uzun konser ve festival süreçlerinde de güneş altında uzunca bulunmak yaygındır. Çeşitli cilt sorunları gibi durumlar da güneş kremi ihtiyacı doğurabilir. Mevsime ve cilt tipine göre, gündelik düzende de kullanımı yapılabiliyor. Marka bazında güneş kremi karşılaştırmak istiyorsanız Solante ürünleri bu sektörde popülerdir. Solante güneş kremi fiyatları arasında bir karşılaştırma hesaplı seçenekler sunabilir.

Güneş Kremi İncelemesi

Güneş kremi seçiminde incelme yapmak için önemli özellikleri öne çıkarıp bunları karşılaştırmak mantıklı olabilir. Bu açıdan SPF değerleri, koruma spektrumu, su direnci ve cilt tipi gibi özelliklere yakından bakmalısınız. İncelemleri farklı insanların tecrübe ve yorumları ile destekleyebilirsiniz. Bunun için sosyal medya kullanışlı olabilir.

●      SPF Faktörü

SPF olarak belirtilen rakam bir güneş kreminin koruma gücünü belirtir. SPF ne kadar yüksekse koruma da o kadar yüksektir. Fakat SPF değerleri sadece UVB ışınlarına karşı korumayı belirtir. Yaygın olarak SPF 30 veya daha yüksek olan kremler tercih edilir.

●      Geniş Koruma Spektrumu

Güneş kreminden daha geniş kapsamlı bir koruma arıyorsanız UVB ışınlarının yanı sıra UVA ışınlarına karşı koruma sağlayanlara yönelebilirsiniz. Farklı modeller arasında "geniş spektrum" veya "UVA/UVB koruma" gibi ifadelerle bu özellikler belirtilir.

●      Su Direnci

Su direnci yüksek olan güneş kremleri de yüksek bir popülerliğe sahiptir. Genellikle yaz tatillerinde tercih edilirler. Güneşlenmenin ardından deniz veya havuz aktivitelerinin yaygın olduğu durumlarda tercih edilirler.

●      Cilt Tipi

Cilt tipleri açısından kuruluk ve nemlilik büyük farklar yaratabilir. Özellikle yüksek güneş altında farklı tepkiler ortaya çıkabilir. Zaten sıcak havadan ve yoğun güneşten dolayı cilt ve vücut daha da fazla su kaybedebilir. Bu sebepten dolayı cilt tipine uygun ürünler çok daha verimli olabilir.

●      Alerji

Cilde alerji yapabilecek çok farklı şeyler var. Haliyle alerji durumu güneş kremi tercih etmeden de incelenmeli. Alerjen içermeyen veya hipoalerjenik güneş kremleri tercih etmek bu açıdan faydalı olabilir. Farklı kullanıcıların tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz.

●      Fiyat Kalite Performansı

Güneş kremleri arasında karşılaştırma yaparken fiyat kalite performansı da önemlidir. Bu tarz bir karşılaştırma yapmak için öncelikle özelliklere karar vermeniz gerekir. Daha sonra farklı marka ve modeller arasında fiyat karşılaştırması yapılabilir. Güneş kremi tavsiyeleri bu açıdan yardımcı olabilir.

Editör: Seopx Seopx