Göktürk'e OTOGAR Geliyor !

Harem ve Esenler tarih oluyor, İstanbul’a 6 yeni otogar geliyor.

Göktürk'e OTOGAR  Geliyor !
banner331
3.Köprünün aktif kullanımıyla beraber bütün otobüslerin yeni güzergahı Hasdal - Göktürk yolu oldu. Bununla beraber İstanbul'a yapılması planlanan 6 tane yeni otogar'ın duraklarından bir tanesi ise Göktürk olacağı söylendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbul’da yapmayı planladığı 6 yeni otogardan üçünün yeri belirlendi. 1994 yılında yap-işlet-devret modeliyle Uluslararası Anadolu Trakya Otobüsçüler Derneği tarafından 150 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen Esenler otogarının 2019 yılına kadar işletmesi Avrasya Terminal adlı şirkette. Günlük kazancın 100 bin lirayı bulduğu Esenler otogarı yeni havalimanı ve köprü projeleri sırısandı oldukça tartışılmıştı. İstanbul’un ilk otogarı olan Harem ise 1970 yılında hizmete girmişti. Harem otogarının taşınması uzun süredir planlanıyordu. İBB iki otogar yerine şimdilik Anadolu yakasına Tuzla, Avrupa yakasında ise Gazi Mahallesi, Göktürk Mahallesi ve Ispartakule olmak üzere 3 tane otogar projesini tartışmaya açtı.

GÖRÜŞ ALINACAK
İBB Meclisi’nin nisan toplantılarının son gününde Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu müşterek raporunda, İstanbul’un yeni otogarları Tuzla, Avcılar ve Gaziosmanpaşa’da TEM Otoyolu kenarında önerildi. İBB Meclisi, Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün imar planı değişliğine ilişkin 3 teklifi de, komisyon görüşü doğrultusunda, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden görüş alındıktan sonra değerlendirmek üzere müdürlüğüne iade etti.

TRAFİK OLUŞTURUYOR
İBB Meclisi’ne sunulan raporda, mevcut Esenler ve Harem otogarının, önemli trafik sorunları oluşturmanın yanı sıra çevresel ve sosyo-kültürel açıdan da sorunlar oluşturduğu vurgulandı. Sorunun çözümüne yönelik olarak da, “Üst ölçekli plan kararlarına uyum, şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektörünün süreç içindeki gelişimi, otogar alanlarının kentsel ulaşım sistemi üzerinde oluşturduğu minimum etki ve hızlı, konforlu ve güvenli bir kamu hizmeti planlamak gibi stratejiler göz önüne alınarak, ‘İstanbul Otogar Alanları Planlaması’nın Ulaşım Planlama Müdürlüğünce yapılmakta olduğu” belirtildi.
 

Sosyal Medya

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 16:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Feyyaz Taylan
Feyyaz Taylan - 3 yıl Önce

Otogar yapmak için başka yer kalmamış mı ??? Gitsinler Eyüp ün içine yapsınlar

Esin Balcı
Esin Balcı - 3 yıl Önce

Zaten kamyon trafiği senelerdir bıktırdı Simdi de otobüs trafiği mi yaşayalım.Yazık oluyor Ğöktürke

yavuz
yavuz - 3 yıl Önce

bir bu eksikti

Pakize
Pakize - 2 yıl Önce

Göktürk çok seviyorum ama ne olacak bizim halimiz trafikten bunalım yaşayacağız hayır diyorum ve

ercan
ercan - 3 yıl Önce

aman hemen şimdi zenginler isyan eder...

SIRADAKİ HABER