Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’ndeki seçim ofisinin açılışına katıldı. Burada konuşan Bakan Çavuşoğlu kritik açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE TARİHİNİN EN KRİTİK, EN ÖNEMLİ SEÇİMİ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti’nin Mahmutlar Mahallesi’ndeki seçim ofisinin açılışına katıldı. Burada konuşan Bakan Çavuşoğlu, hemşehrileriyle buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Çavuşoğlu, yatırımlara sadece Alanya ve Antalya’da değil Türkiye’nin her noktasında devam edeceklerini belirterek, "Biz bunları yaparken, diğer adaylar ne diyor? ’Yaptırmayız, yıkarız, çöpe atarız, ne gerek var, yurt dışında ne işimiz var, Misak-ı Milli sınırları içinde kalalım, başkaları ne emrederse onu yapalım, gül gibi kıt kanat geçinelim’ diyorlar. Bu seçim ’Yapacağız’ diyenlerle ’Yıkacağız’ diyenlerin arasında geçecek bir seçimdir. Bu seçim terörle mücadele edenlerle, teröristleri hapishaneden çıkarmak isteyenler arasında bir seçimdir. Bu seçim Türkiye tarihinin en kritik en önemli seçimidir. Türkiye’mizin 2 asır sonrasını dizayn edecek bir seçimdir. Bu seçim basit bir seçim değildir. Bu seçim 1950’de çok partili siyasi döneme geçtikten sonraki siyasi anlamda önemli bir seçimdir. Yeni bir sistem geliyor bu seçimle" dedi.

"BİZDEN RAHATSIZLAR"

Türkiye’nin büyümesi noktasında rahatsız olanlar olduğunu dile getiren Çavuşoğu, "Bizden neden rahatsızlar, çünkü herkes sussa Kudüs davasında Türkiye susmaz. Türk milleti susmaz, Recep Tayyip Erdoğan susmaz. Zalimlere karşı ’Sen zalimsin’ diyebilen, ’Belki sen büyüksün ama sen beni baskı altına alamazsın, senden korkmuyorum’ diyen bir lider var. ‘Dünya 5’ten de büyüktür’ diyen bir lider var. Çünkü artık Türkiye olarak kimsenin karşısında boynu bükük durmuyoruz. Önümüze çıkan engelleri aştıkça nasıl bir millet olduğumuzu hatırlamaya başladık. Bir taraftan kalkınma, büyüme, dik duruş, diğer taraftan da zorluklar çıktıkça ve zorlukları aştıkça da nasıl bir millet olduğumuzu hatırlamaya başlamamız, kendimize olan güvenimiz gelmeye başladı. Bundan da rahatsız oluyorlar" diye konuştu.

"TERÖRİSTLERLE BERABER OLUYORLAR"

Hükümet olarak yaptıkları projeleri başka bir partinin yapmasının imkansız olduğunu sözlerine ekleyen Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Türkiye’de devasa ve ulusal projeleri hayata geçirecek başka bir parti ve lider yok. Onlar hayal bile edemezler. 2023 hedefleriyle ilgili somut bir proje ortaya koyan var mı? Yok. Terörle mücadele konusunda kararlı başka bir parti, lider görüyor musunuz? Biz terörle mücadele ederken ne diyorlar ‘O çıksın, bu çıksın, bunu, onu yapacağız’. Yani Türkiye’yi deviremedikleri zaman ya darbe peşinde oluyorlar ya da teröristlerle beraber oluyorlar ama Recep Tayyip Erdoğan ne diyor, Topunuz gelin, alayınız gelin, hep birlikte gelin. Çukurlara da gömeriz, inlerine de ineriz. Sınırın ötesinde de tepelerine bineriz. Kandili de dümdüz ederiz."

"ALMANYA DA ŞİMDİ ANLAMAYA BAŞLADI"

Terörle mücadelede PKK ve FETÖ’nün sınır ötesinde de peşinde olduklarını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Enselerinden tutup tutup ülkeye getiriyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar teröristlere her yerde hesap soruyoruz. Peşlerini bırakmayacağız, rahat ettirmeyeceğiz. Almanya da şimdi anlamaya başladı. Anlatıyorduk. Bu Der Spiegel’de yazan yazarlarla ve araştırmacılarla da konuştuk. ‘PKK’ya da yüz verdiniz, şimdi kontrol edemiyorsunuz’ diyoruz. ‘Yarın FETÖ belası daha büyük bir bela olarak karşınıza çıkacak’ diyoruz. Şimdi biraz araştırınca gerçekleri görmeye başladılar. Türkiye karşıtlığı bunların kör etmiş gözlerini. ‘Nasıl olsa Türkiye aleyhine ise iyidir’ diyorlar ama biraz araştırdılar ve tehlikeyi gördüler. Aynı şey ABD için de geçerlidir.

ABD’DE YENİ BAŞLAYAN FETÖ SORUŞTUMASI

Şimdi ABD, FBI bir soruşturma başlattı. ABD’deki ihlalleri, vergiden vize kaçakçılığına kadar her türlü ihlalleri görmeye başladılar ve ciddi bir soruşturma olduğunu Dışişleri Bakanı bana söyledi. İade konusunda da var gücümüzle çalışıyoruz. Bir komisyon kurduk. ABD bu sorunları taca atamaz. Tıpkı Menbiç meselesinde de olduğu gibi. Menbiç’te oturduk yol haritasında uzlaştık. Burada YPG’li, PKK’lı teröristleri çıkaracağız ve gerçek sahiplerine teslim edeceğiz. Ama sadece Menbiç’ten gitmeleri yetmez. Rakka’dan da göndereceğiz. Oldukları her yerden onları temizleyeceğiz. Sınırımızın karşısında bizim teröristlere tahammülümüz olamaz. Kandil’de de Kuzey Irak’ta da gerekeni yapıyoruz. Tertemiz yapacağımız sürece kadar tüm güçlerimizle peşlerini bırakmayacağız. Tertemiz olana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Editör: Haber Merkezi