TÜRKİYE’DE AKREDİTE OLAN 2. İLÇE BELEDİYESİ OLDU

Daha önce AFAD Arama Kurtarma Akreditasyonu almaya hak kazanan ESAY birimi gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sonucu bu kez de Arama Kurtarma Eğitmenliği Akreditasyonu almış oldu. Eyüpsultan Belediyesi Türkiye’de akredite olan ikinci ilçe belediyesi oldu.

ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ VERECEKLER

ESAY Birimi Sivil Savunma Amiri Hasan Söker konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“AFAD Arama Kurtarma Eğitmenliği Akreditasyonu’nu tamamladık. Şu an AFAD koordinesinde, STK’ların veya kamu kurumlarının yeni kurulacak arama kurtarma ekiplerinin eğitimlerini yapacağız. Bunun yanı sıra ilçemizin ve komşu ilçelerimizdeki Destek AFAD Gönüllü eğitimleri yapmayı planlıyoruz. Bunun dışında bölgemizdeki okulları burada misafir ederek çocuklarımıza yönelik çeşitli eğitimler planlamaktayız”

ÇOK FONKSİYONLU AFET EĞİTİM MERKEZİ YAPILDI

Hasan Söker yeni yapılan Eyüpsultan Belediyesi Afet Eğitim Merkezi ile ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Eğitim merkezimizde 6 farklı parkur bulunmakta. Afet bölgelerinde özellikle çok işimize yarayacak bir enkaz eğitim alanımız var. Onun dışında çocuklarımız için küçük bir yangın eğitim alanımız var. Bunun yanı sıra tahkimat eğitim alanı, çadır kurma ve kamp hazırlık alanı, kuyudan ve derinden kurtarma operasyonları için bir kuyu çalışma alanı var. Ayrıca bir eğitim kulemiz ve tırmanma duvarımız mevcut. Tırmanma duvarımız yaklaşık 14 metre. 4 farklı zorluk seviyesinde rotamız var. Kulemizin de en üst iniş seviyesi 14 metre. Serbest iniş – çıkış ve kule operasyonları yapılabilecek seviyede inşa edildi”

BAŞARILARI ARTARAK DEVAM EDİYOR

ESAY birimi daha önce gerek Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde gerekse Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketinde başarılı çalışmalara imza attı.

ÜSTÜN FEDAKARLIK MADALYASI VE NİŞAN ALMIŞTI

Bu başarılı çalışmaların ardından ESAY birimine, Nisan ayında Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende Üstün Fedakarlık Madalyası ve Nişan verilmişti.

Depremin ilk gününden itibaren İskenderun Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına 13 personeliyle katılan Eyüpsultan Belediyesi’nin ESAY birimine nişanı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay takdim etmişti.

AFET EĞİTİM MERKEZİ GÖKTÜRK’TE HAZIRLANDI

Eyüpsultan Belediyesi ESAY birimi tarafından profesyonel ve gönüllü ekiplerin yetiştirilmesi için Göktürk’te Afet Eğitim Merkezi’ni hazırladı. Merkezde 1 idari ofis, 35 kişilik eğitim sınıfı, çocuklara özel yangın istasyonu, kentsel arama kurtarma eğitim istasyonu, eğitim kulesi ve tırmanma duvarı, kuyu operasyonları eğitim istasyonu, tahkimat eğitim alanı, çadır ve kamp alanı hazırlık eğitim alanı bulunuyor.

MERKEZDE ARAMA KURTARMA EĞİTİMLERİ VERİLECEK

Afet Eğitim Merkezi’nde kentsel arama kurtarma eğitimleri, AFAD gönüllü eğitimleri, afet farkındalık eğitimleri, kule ve dağcılık eğitimleri verilecek.

Editör: Seben Altav