Başvuru yaparken ya da kayıt gibi durumlarda mutlaka alınması gereken sağlık raporu, belirli bilgileri içerir. Bu nedenle ehliyet için sürücü sağlık raporu, sürücü kursuna kayıt sırasında ihtiyacınız olan en temel belgedir. Tabii ki yalnızca sürücü kurslarına kayıtta değil sürücü belgesine yeni sınıf ekleme ya da sürücü belgesi değiştirme durumlarında da ihtiyaç duyulmaktadır. Biz de bunun için içeriğimizde sürücü belgesi alacak olan kişilerin sağlık raporuna nereden ve nasıl ulaşacaklarını anlatacağız.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Zorunlu Mu?

Egliyet alırken, yenilerken ya da sınıf yükseltirken, sağlık raporu alma zorunluluğunuz bulunuyor. Bu durum ehliyet almanıza engel olacak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını tespit etmek adına son derece önemli. İşte bu nedenle ehliyet için sağlık raporu almanız zorunlu. Pek çok farklı sağlık kurumundan alabileceğiniz sağlık raporlarında kişinin genel sağlığı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Öte yandan sağlık raporu alabilmek için yanınızda bulundurmanız gereken bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeler ise kimliğiniz ve iki adref son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraftır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sürücü kursuna kayıt, sürücü belgesini yenileme ya da sınıf yükseltme gibi durumlarda mutlaka sağlık raporuna ihtiyacınız olur. Bu raporu çeşitli sağlık kuruluşlarından alabiliyorsunuz. Aile sağlık merkezleri, tıp merkezleri, özel poliklinikler ya da özel hastaneler bunlardan bazıları. Ancak her sağlık kuruluşunun bu yetkiye sahip olmadığını bilmelisiniz. Aksi durumda ilgili kurum sağlık raporunu kabul etmeyecektir.

Aile sağlık merkezlerine gittiğinizde aile hekimleri sağlığınız ile ilgili herhangi bir olumsuzluk görürlerse, bu durumda sizi farklı hastanelere sevk edebilirler. Bu nedenle sürekli farklı hastanelere giderek farklı tetkikler yaptırarak zaman kaybedebilirsiniz. Ancak Yeşiltepe Polikliniği bu konuda size en kapsamlı şekilde yardımcı olacak, tüm tetkiklerin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Sürücü sağlık raporu nereden alınır? sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Siz de hızlı, güvenilir ve sorunsuz bir şekilde sürücü sağlık raporu almak isterseniz Yeşiltepe Polikliniği’nin kapsamlı sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sürücü belgesi almak, yenilemek ya da mevcut sürücü belgenizin sınıfını yükseltmek için çeşitli sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almalısınız. Ancak sağlık raporunu almadan önce gerçekleştirmeniz gereken bir işlem bulunuyor. Bu işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” olarak adlandırılan formu e-devlet üzerinden doldurduktan sonra sağlık kuruluşlarına giderek muayene olup, sağlık raporunuzu alabiliyorsunuz. O halde şimdi sürecin genel hatlarından bahsedelim.

·       E-devlete giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” yazın.

·       Ardından çıkan ilk sonuca girerek raporun neden istendiğini yazın.

·       Daha sonra kimlik ve eğitim bilgileri gibi istenen bilgileri doğru olacak şekilde doldurun.

·       Genel sağlık durumunuz ile ilgili sorulan sorulara doğru cevap verin.

İlgili bilgileri doldurduktan sonra formun çıktısını almanız ve imzalı şekilde sağlık kuruluşuna vermeniz gereklidir. Bazı sağlık kuruluşları bunu talep etmeyebilir ancak çıktısını alarak imzalamak, sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına son derece önemlidir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporunda Nelere Bakılır?

Sürücü belgesi alabilmeniz için kurumlar bazı belgeleri talep ederler. Bu belgeler sayesinde araç kullanmanıza herhangi bir engelin bulunmadığını gösterebilirsiniz. Tabii ki detaylı bir sağlık raporu olduğundan sağlık kuruluşları ilgili raporu hazırlarken bazı durumlarla ilgilenirler. Bu durumların neler olduğundan bahsedelim.

·       İşitme Kaybı

·       Görme Bozukluğu

·       Denge Kaybı

·       Alkol Bağımlılığı

·       Epilepsi

·       Renk Körlüğü

·       Gece Körlüğü

Yukarıda yer alan hastalıkların dışında farklı hastalık ya da rahatsızlıkları da muayene eden doktorun kontrol etmesi gerekir. Çünkü bu tür rahatsızlıklar araç kullanırken ciddi sorunlara yol açabilir ve trafiği tehlikeye sokabilir. Bu nedenle ehliyet için sağlık raporu son derece önemlidir.

Sağlık Raporunda Hangi Testler Bulunmaktadır?

Ehliyet almak istediğinizde e-devlet üzerinden “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” doldurulmalı, daha sonra sağlık kuruluşlarından sağlık raporu alınmalıdır. Peki, sağlık raporu nasıl alınır? Bunun için ilgili sağlık kuruluşu çeşitli testler gerçekleştirmekte, bu testler sonucunda kişinin herhangi bir hastalığının olup olmadığı anlaşılmaktadır. Şimdi bu testlerden bahsedelim.

·       Kan Tahlili

·       Akciğer Filmi

·       Görme Testi

·       İşit Testi

·       Solunum Testi

Yukarıdaki testler çoğu durumda uygulanır. Ancak bazı durumlarda bu testler gerekmeyebilir. Tabii ki kişinin sağlık durumuna göre bu testlerin yanı sıra farklı testlerin de gerçekleştirildiği bilinmektedir. Çünkü sağlık raporunda kişinin herhangi bir sağlık sorunu olmadığı yazacaktır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Ehliyet almak için ilgili kurum sizden sağlık raporu talep eder. Ancak sağlık raporu almadan önce e-devlet üzerinden “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” doldurulması gerekir. Bu form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra sağlık raporu alınabilir. Rapor hemen her sağlık kuruluşundan alınabilse de ilgili sağlık kuruluşunun bu yeterliliğe sahip olması gerekir. Ehliyet kursuna yazılmak, ehliyet yenilemek ya da ehliyetin sınıfını yükseltmek için bu belgelere ihtiyaç duyulur. Belgenin geçerlilik süresi ise 1 yıldır. 1 seneyi geçen sağlık raporları geçerliliğini yitirir ve tekrar sağlık raporu alınması gerekir. Aynı işlemler tekrar gerçekleştirilmek durumundadır.

Sürücü belgesi almak için belirli belgeleri temin etmeniz gerekir. Bu belgeler nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş), öğrenim belgesi, adli sicil kaydı, kan grubu kartı ve sağlık raporudur. İlgili belgelerin eksiksiz şekilde gerçekleştirilmesi sonrasında ehliyet kursuna kayıt yaptırılabilir, ehliyet yenilenebilir ya da ehliyet sınıf yükseltme işlemi gerçekleştirilebilir. Öte yandan ehliyet için sağlık raporu alınmadan önce mutlaka e-devlet üzerinden “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” doldurulmalıdır. Bu şekilde işlemler başarıyla gerçekleştirilmiş olacaktır.

Editör: Seopx Seopx