Her geçen gün büyüyen drone sektörü, kullanıcılara çok çeşitli imkanlar sunar. DJI markasına ait drone modellerinden biri olan DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Drone teknolojisinin getirdiği birçok imkan sayesinde kullanıcılara kolaylıklar sağlanmaktadır. bu kolaylıklar arasında veri toplama verimliliği ve haritalama doğruluğu bulunur.

DJI Phantom 4 RTK serisi endüstriyel bir drondur. İnşaat ve haritalama drone uygulamaları, enerji drone uygulamaları ve güvenlik drone uygulamaları gibi kategorilerde kullanılabilmektedir. Yüksek hassasiyetli bir cihaz olan DJI Phantom 4 RTK, santimetre düzeyinde konumlandırmayı ve gezinmeyi birleştirmektedir.

Operasyon açısından oluşan zorlukları ya da maliyetleri azaltmak için kullanılan Phantom 4 RTK drone, pek çok özelliği ile dikkatleri üzerine çeker. 1391 gram kalkış ağırlığı bulunan bu cihazın diyagonal mesafesi 350 milimetredir. JPEG fotoğraf ve MOV video formatı kullanılan Phantom 4 RTK, micro SD kart ile desteklenmektedir.

DJI Phantom 4 RTK Drone Özellikleri

RTK, İngilizcede Real-Time Kinematik kelimelerinin kısaltmasıdır.  Gerçek Zamanlı Kinematik anlamına gelen bu sözcükler; uydu navigasyonunda GPS, GLONASS ve / veya Galileo ile birlikte kullanılan ve uydu tabanlı konumlandırma sistemleri ile elde edilen konum verilerinin hassasiyetini yükseltmek amacıyla kullanılan bir tekniktir. DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri bakımından bu sistemle tasarlanmış bir cihazdır.

DJI kalitesi ile üretilen Phantom 4 RTK drone’un ağırlığı 1350 gramdır. 6000 mAH LiPo bataryaya sahip bu cihaz 31cm-35cm aralığında üretilmiştir. GPS Modu bulunan 4 RTK drone, 4K kameraya sahiptir. DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri arasında bilinmesi gereken bir diğer konu ise cihazın uçuş mesafesi ve süresidir. Uçuş mesafesi, 6500 m-7000 m;  uçuş süresi ise 26-30 dk olan Phantom 4 RTK drone, kullanıcılarına ihtiyaç duydukları bütün imkanı sunabilmektedir.

DJI Phantom 4 RTK Drone Fiyatları

Piyasadaki DJI Phantom 4 RTK drone fiyatları ortalama 6 bin $ ile 8 bin $ arasında değişiklik gösterebilmektedir. Her elektronik cihazda olduğu gibi Phantom 4 RTK drone'da da teknik özellikler fiyat belirleme konusunda öncüdür. DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri sayesinde ölçüm, inceleme işlemleri ve haritalama yapılabilmektedir. Drone haritalama ve anket pazarından gelen geri bildirimlere istinaden üretilen Phantom 4 RTK, kullanıcıların ihtiyaçlarını yönelik tasarlanmış ve satıa sunulmuştur.

DJI Phantom 4 RTK 2. El Drone Fiyatları

Teknik özellikleri ile göz dolduran DJI Phantom 4 RTK 2. el drone fiyatları ortalama 4 bin $ ile 6 bin $ arasında değişiklik gösterir. Bu fiyatları belirleyen en önemli maddeler arasında drone'un fonksiyonlarının kullanılıp kullanılamadığı yer alır. Cihazın yıpranması ya da aksamlarında herhangi bir bozukluk olması durumunda bahsedilen fiyatlar değişebilmektedir.

İyi bir fiyat analizi için DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri dikkatle incelenmelidir. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz bir uzmandan destek alarak cihazın fiziksel ya da teknik durumunun kontrolünü sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde satın alınan cihazın verimliliği konusunda talihsizlikler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ikinci el drone almadan önce drone'un parçalarında herhangi bir eksiklik ya da bozukluk olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

DJI Phantom 4 RTK Drone Yorumları

Drone satın almadan önce DJI Phantom 4 RTK drone yorumları araştırması yaparak karar vermeniz faydanıza olacaktır. Kullanıcı yorumları; drone'un özellikleri, garanti süresi ya da ekipman çeşitliliği hakkında size ön bilgi sağlar. DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri hakkında ön bilgi edinmeniz, sağlıklı bir alışverişin ilk kuralıdır.

Özellikle online olarak yapılan alışverişlerde pek çok sitede kullanıcı yorumuna yer verilmektedir. Bu platformlar, kullanıcıların gerçek deneyimlerini içerir. Bu nedenle kafanızda oluşabilecek herhangi bir soru işaretinde bu kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz. DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri hakkında detaylı bilgiye ve kullanıcılara ait yorumlara sayfamız üzerinden de ulaşabilmeniz mümkündür.

DJI Phantom 4 RTK Drone Kaç Kilogramdır?

Kızıl ötesi sensör sistemi ile üretilen DJI Phantom 4 RTK drone, 1 kg 350 gramdır. Aynı zamanda akıllı uçuş aküsüne sahip olan bu cihaza ait pilin net ağırlığı 468 gramdır. 1391 gram kalkış ağırlığı bulunan Phantom 4 RTK drone’un diyagonal mesafesi ise 350 milimetredir.

DJI Phantom 4 RTK Drone Haritalama İşlevleri

Haritalama doğruluğu konusunda kullanılan DJI Phantom 4 RTK drone haritalama işlevleri açısından kullanışlılığı ile bilinmektedir. Haritalama doğruluğu, Dijital Ortofoto sınıfı için ASPRS Doğruluk Standartlarının gerekliliklerini karşılayan bir özelliktir. Gerçek doğruluk; etraftaki aydınlatma ve modellere, hava aracı yüksekliğine, kullanılan haritalama yazılımına ve çekim sırasındaki diğer etkenlere bağlı bir durumdur.

DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri incelendiğinde veri toplama verimliliği açısından ise şu şekilde tanımlanabilir: Azami çalışma alanı yaklaşık tek bir uçuş için 1 km² olarak belirlenmiştir. (182 metre yükseklikte, yani GSD, Dijital Orthofoto sınıfı için ASPRS Doğruluk Standartlarının gereksinimlerini karşılayan yaklaşık 5 cm / pikseldir.)

Yer Örnekleme Mesafesi (GSD) açısından incelendiğinde ise çekim sahnesine göre hava taşıtının yüksekliği 36.5 cm olarak belirlenmiştir.

DJI Phantom 4 RTK Drone için Gerekli Ehliyet Hangisidir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan müfredata göre DJI Phantom 4 RTK Drone için Gerekli Ehliyet İHA 0 sertifika programı aracılığıyla alınır. İHA 0 sertifikası, özel şirketler tarafından verilen eğitim sonucunda elde edilmektedir.

Bu kategoride DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri sebebiyle yer alır. İHA 0,  500 gram ila 4 kg ağırlığındaki drone türlerinin eğitiminin verildiği ehliyet türüdür. 1350 gram ağırlığı sebebiyle de Phantom 4 RTK, bu kategoride değerlendirilir. Her bir drone’daki ağırlık onun hangi ehliyet grubunda olacağını belirleyen en önemli özelliktir.

SHGM tarafından belirlenen sertifika ve lisans programları dört gruptan oluşur. Bunlar; İHA 0, İHA 1, İHA 2 ve İHA 3 programlarıdır. Her grubun kendine özgü kriterleri bulunmaktadır. DJI Phantom 4 RTK droneiçin gereken İHA 0 programı kriterleri şu şekildedir:

Hobi ya da ticari aktivitelerde kullanılan drone türüne İHA 0 denmektedir. Bu drone'lar 500 gramdan 4 kilograma kadar ağırlığı olan araçlardır. İHA 0'a ait sertifikayı alabilmek için en az 12 yaşında olmak gerekmektedir. Sertifika süresi 12 saatten oluşur. Serifikasız uçuşlar için para cezası uygulanmaktadır.

Diğer İnsansız Hava Aracı programlarının özellikleri İHA 0’a göre farklılık gösterir. Kullanılması planlanan drone’un ağırlığı, seçilecek drone ehliyeti  programını belirleyen en önemli özelliktir.

İHA 1 programındaki drone'lar 4 kilogramdan 25 kilograma kadar ağırlığa sahipken İHA 2’deki drone’lar 25 kg ila 150 kg aralığındaki ağırlıklarıyla daha profesyonel bir kullanıma sahiptir. İHA 3 grubundaki drone’lar ise 150 kilogram ve üstü olan drone'lardır ve yine profesyonel kullanım ister. Bu nedenle İHA 2 ve İHA 3 kategorisine ait olan ehliyetler lisans olarak değerlendirilir.  İHA 1 ve DJI Phantom 4 RTK drone özellikleri gereği dahil olduğu İHA 0 grubundaki ehliyetler ise sertifika olarak adlandırılır.