Akıllı telefon dünyasının popüler markaları arasında yer alan Apple ve Samsung, her yıl birbiriyle yarışan modelleri piyasaya sürmeye devam eder. Her iki marka da üstün özellikleri, göz alıcı tasarımları ve profesyonel çekim yapabilme özelliğine sahip kameraları ile birlikte geniş kitlelerin beğenilerine hitap eder. Samsung ve iPhone telefon karşılaştırması, akıllı telefon dünyasıyla ilgilenen birçok kişinin dikkatini çeker. iPhone ve Samsung cep telefonu modellerinin arasındaki farklara göz atarak ihtiyacınız olan cihazı kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Cep telefonları içerisinden ihtiyaç doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.

●      Apple cep telefonları ile Samsung cep telefonu modellerindeki en büyük fark cihazlarda yer verilen işletim sistemidir. iPhone cep telefonu modellerinde iOS işletim sistemine yer verilirken Samsung cep telefonu modellerinde Android işletim sistemine yer verilir. Android işletim sistemi Google tarafından geliştirilen işletim sisteminin aslında temel amacı tablet ve akıllı telefonlardır. Bu işletim sisteminin temel çekirdeği Linux’dur ve Linux desteği ile çalışır. iOS işletim sistemi ise yalnız Apple markası tarafından üretilen cihazlarda yer alır. Android işletim sistemi açık bir sistemdir, iOS işletim sistemi ise kapalı bir sistemdir.

●      Her iki marka tarafından üretilen cep telefonu modellerinin işlemcileri de birbirlerinden farklılık gösterir.  iPhone cep telefonu modellerinde ve Samsung cep telefonları modellerinde yer verilen işlemciler ihtiyaç doğrultusunda seçimlerin yapılmasına izin verir.

●      iPhone cep telefonu modelleri ile Samsung cep telefonu modelleri tasarım bakımından da oldukça farklılık gösterir. Samsung daha ince tasarımları ile birlikte öne çıkan iPhone cep telefonu modelleri daha hacimli bir şekilde üretilir.

●      Samsung ve iPhone cep telefonu modelleri fiyat bakımından da oldukça farklılık gösterir. iPhone 11 128 GB fiyat  ile Samsung Note 20 cep telefonu modelinin arasında fiyat farklılığı meydana gelir. Apple iPhone 11 128 GB cep telefonu modeli ile farklı depolama kapasitesine sahip olan cihazlarda birbirinden farklıdır.  Örneğin iPhone 11 64 GB cep telefonu modeli ile 128 GB olarak üretilen cep telefonu performans açısından oldukça faklılık gösterir. iPhone 11 64 GB fiyat olarak da Samsung markası tarafından üretilen diğer modellere göre farklıdır. Samsung M13 cep telefonu modeli ile birçok bütçeye uyum gösteren seçenekler içerisinde yer alır. Samsung Galaxy M13 cep telefonları performans sunan ürünlerden biri olarak da öne çıkar.

Android ve iOS İşletim Sistemi Arasındaki Farklar

Android ve iOS işletim sistemleri arasında birçok fark bulunur. Bu temel farklılıklar kullanıcıların bilgisine sunulur. İOS işletim sisteminde izinlere yer verilmez. Android işletim sistemi kullanıcılar tarafından oldukça kolay bir şekilde özelleştirilebilir. Android işletim sistemini Samsung, LG gibi farklı üreticiler de kullandığı için ucuz fiyatlı telefonlarda kalite problemlerine yol açabilir. iOS işletim sistemi ise yalnızca Apple marka cep telefonu modellerinde kullanıldığı için ve sık sık kontrol edilmesi sebebiyle kalite sorunu neredeyse hiç bulunmaz. Android cep telefonu modellerinde Android uygulamaları Google Play Store üzerinden alınır. iOS işletim sistemindeki uygulamalar ise App Store üzerinden alınır. iOS işletim sistemine sahip olan cihazların hızı her zaman stabil kalırken, Android cep telefonu modellerinde zamanla hız kayıpları meydana gelir. Birbirinden farklı şekillerde kullanım performansı sunan işletim sistemleri, ihtiyaç doğrultusunda hareket etmeyi mümkün hale gelir.

Cep Telefonu Satın Alma Kararında Markanın Sunduğu Etki

Son derece rekabetçi olan cep telefonu pazarında cep telefonu üreticileri, tüketicileri rakipleri yerine kendi markalarını seçmeye ikna etmek için sürekli farklılaştırıcı unsurlar bulmaya çalışır. Teknolojinin ilerlemesi üretilen bütün akıllı cep telefonu modellerine doğrudan etki eder. Uzun yıllardır popülerliği ile kanıtlanan Samsung ve Apple markalarının yanında aynı zamanda yeni çıkan birçok telefon markası da bulunur. Cep telefonu satın alma sırasında markanın sunduğu etki oldukça büyüktür. Cep telefonu modellerinin marka gibi ayırt edici bir özelliğe sahip olmalarının temel nedeni, markalaşmış ürünlerin diğer ürünlerden farklılaşmasıdır. Bu durum ise markaların temel görevlerini ifade eder. Teknolojiye yön veren tüketiciler, ürün seçimi yaparken marka tercihine oldukça önem gösterir. Markalar, tüketicilerin günlük yaşamında önemli bir rol oynar. Bu nedenle birçok kişi cep telefonu satın alırken bilindik markaları tercih eder.

Editör: Seopx Seopx