2016 Air Transport News Ödülleri açıklandı: Türk şirketlerinin büyük başarısı!

Türk Hava Yolları, “Yılın Havayolu” ödülünü alırken, Turkish Cargo “Yılın Kargo Havayolu”, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. “Yılın Uçak Bakım Onarım Merkezi”, TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı da “Yılın Havalimanı” ödülünü aldı…
Havacılığın bütün ana kategorilerinde ödül dağıtan tek uluslararası ödül olan Air Transport News Ödül Töreni, bu yıl Salzburg Mozart Evi’nde yapıldı. Törende, Türk Hava Yolları, “Yılın Havayolu” ödülünü alırken, iştirakleri Turkish Cargo “Yılın Kargo Havayolu” ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.de “Yılın Uçak Bakım Onarım Merkezi” ödülünü aldı. Törende, TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı’na da “Yılın Havalimanı” ödülü verildi.
THY YILIN HAVAYOLU
Türk Hava Yolları’nın “Yılın Havayolu” ödülünü alması üzerine, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı aşağıdaki şekilde konuştu: “Uçuş ağımız gün be gün genişliyor, bununla birlikte yolcularımızın memnuniyeti önceliğimiz olmaya devam ediyor. Büyük bir atılımın sonucu olarak, 2012’de yaklaşık 10 milyon olan yolcu sayımızı, geçtiğimiz yıl 62 milyona yaklaştırdık. 113 ülkede 284 destinasyona uçarak, dünyada en çok ülkeye uçan havayolu unvanımızı koruyoruz. Bu yıl 72 milyon yolcumuzu uçaklarımızda konuk etmeyi planlıyoruz. Avrupa’nın en genç filolarından birine sahibiz, an itibarı ile 304 uçağımız var. Global uçuş ağımıza yeni noktaları eklemek ve yeni uçaklarımızın siparişini vermek suretiyle büyümeyi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl beşinci kez olmak üzere, Skytrax yolcu tercih ödülleri tarafından Avrupa’nın En İyi Havayolu seçildik. 2023 hedefimiz, yolcu sayımızı 120 milyona, filomuzdaki uçak sayısını da 450’ye çıkarmak. İstanbul’a inşa edilmekte olan yeni havalimanının da büyümemize bambaşka bir ivme kazandıracağını öngörüyoruz”.
TURKISH CARGO ZİRVEDE!
Turkish Cargo’nun “Yılın Kargo Havayolu” ödülünü alması üzerine, Başkan Aycı aşağıdaki şekilde konuştu: “Türk Hava Yolları’nın bir iştiraki olan ve kendi kargo uçaklarının yanı sıra onun uçuş ağı ve filosunu da kullanan Turkish Cargo, global hava kargo taşıyıcılığında en hızlı büyüyen oyunculardan biri haline geldi. Geçtiğimiz 10 senede, yıllık ortalama %18 oranında büyüme rakamına ulaşan Turkish Cargo, 2015’de kargo ana hacmini 720 bin tona yükseltti. Şimdiki hedefi, taşınan kargo hacmi anlamında “Milyonlar Ligi”ne yükselmek. Şu anda mevcut filosu ile 61 kargo destinasyonuna hizmet veren Turkish Cargo, Türk Hava Yolları’nın yolcu uçakları ile de 284 destinasyona kargo taşımacılığı yapıyor. Bu rakam, kargo ve posta taşımacılığı anlamında dünyadaki en fazla ülke sayısı ve en geniş uluslararası network anlamına geliyor. Turkish Cargo, yatırımlarına İstanbul Atatürk Havalimanı yeni kargo terminalinde hız kesmeden devam ediyor, yeni havalimanında da 150 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Turkish Cargo, hizmet kalitesini her geçen gün artırmaya ve İstanbul’u global bir lojistik merkezi yapmaya azimli”.
TAV’A BÜYÜK ONUR
İstanbul Atatürk Havalimanı’nın “Yılın Havalimanı” ödülünü alması üzerine TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener  “TAV olarak, başlangıçtan bu yana tüm operasyonlarımızın odağında müşteri memnuniyeti yer alıyor. Yolcularımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek, buna uygun çözümler üretiyoruz. Sunduğumuz çözümler ve inovasyonla ortaya çıkardığımız ürünler bugün 17 ülkede 70 havalimanında kullanılıyor. İstanbul Atatürk Havalimanı geçen yıl 61,3 milyon yolcuya sorunsuz hizmet vererek Londra ve Paris’in ardından Avrupa’da üçüncü sıraya yerleşti. Bu süreçte yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunmak, yolcu konforunu artırmak ve Atatürk Havalimanı’ndaki seyahat deneyimini geliştirmek üzere kapsamlı düzenlemeler yaptık. Duty-free ve yiyecek içecek alanlarını büyüttük, yolcu akışına uygun bir şekilde baştan tasarladık. Biyometrik pasaport kontrolü sistemini başlattık. Engelsiz havalimanı uygulamalarımızla Birleşmiş Milletler’de örnek gösterildik. Bu çalışmalarımızın sonucunda yolcularımızın değerlendirmeleriyle Avrupa’da hizmet kalitesini en fazla artıran havalimanı seçildik ve ASQ ödülünü aldık. Yapımı son aşamaya gelen ek terminalle birlikte yılda 75-80 milyon yolcuya rahatlıkla hizmet verebileceğiz. DHMİ, SHGM ve THY başta olmak üzere, işbirliği yaptığımız tüm paydaşlarımıza ve bu başarıda katkısı olan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
THY TEKNİK’E YAKIŞAN ÖDÜL!
Türk Hava Yolları Teknik A.Ş “Yılın Uçak Bakım Onarım Merkezi” ödülünü alması üzerine, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.Genel Müdürü Ahmet Kahraman  “Bu önemli ödülü Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.adına havacılık endüstrisinin seçkin uzmanlarından oluşun bir jüri elinden almaktan gururluyum. Bu ödül, Uçak Bakım Onarım konusunda yükselen markamızın tescilidir” ifadelerini kullandı.
Air Transport News Genel Müdürü Dr. Kostas Iatrou, törende aşağıdaki şekilde konuştu: “Bu yıl istisnai bir mekanda verilen Air Transport News ödüllerinin havacılık endüstrisinin en önemli ödüllerinden biri haline gelmesinden dolayı gururluyum. Bu ödül, havacılık endüstrisinde en başarılı şirket, lider ve faaliyetlerin tanınması yönünde Air Transport News’in taahhüdüdür. Nazik konukseverlikleri için Stiftung Mozarteum Salzburg’a, değerli işbirlikleri için de UATP’ye, uzmanlar jürisine ve okuyucularımıza teşekkürü borç bilirim”
ATN Ödülleri jürisi bu yıl Civil Air Navigation Services Organisation CANSO’nun Direktörü Jeff Poole başkanlığında toplandı. Jüride Airports Council International (ACI) eski Genel Direktörü Bob Aaronson, International Civil Aviation Organisation (ICAO) eski Genel Sekreteri Raymond Benjamin, Global Airport Management Professional Accreditation Programme (AMPAP) Program Yöneticisi Dr. Pierre Coutu, UATP CEO’su Ralph Kaiser, European Regions Airlines Association (ERA) Genel Direktörü Simon McMamara ve Dünya Bankası eski havacılık uzmanı Dr. Charles Schlumberger yer aldı.