Günümüzde değişen yaşam koşullarıyla birlikte yediğimiz besinlerden aldığımız faydalar oldukça azalmıştır. Meyve ve sebzelerden alamadığımız vitamin mineralleri besin takviyeleri aracılığıyla alabiliriz. Fakat gıda takviyesi alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle kronik şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Takviyeler belli aralıklarla kullanılmalıdır. Gün içerisinde beş taneden fazla besin takviyesi kullanılmamalıdır. Aksi takdirde birbirleriyle etkileşime girerek istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bazı Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Omega3: Omega3 balıkta ve bazı bitkilerde bulunan yağ asididir. Vücudumuz üretemediği için dışarıdan alınması gerekir. Hiç balık tüketmiyorsanız günde iki kapsül omega3 besin takviyesi kullanmalısınız. Tok karnına almak en sağlıklı tercihtir.

Multivitamin: Multivitamin, içerisinde birçok vitamin ve mineral ihtiva eden takviyelerdir. Kan tahlili yaptırıp daha sonra alınması gerekir. Çünkü vücudunuzda fazla olan bir vitamin varsa toksik etkisi yapabilir. Doktor kontrolünde, tok karnına ve sabahları almak önerilir.

D vitamini: Eksikliğinde kas ağrılarına ve kemik zayıflığına sebep olan bu vitamin, ülkemizde hemen hemen herkeste eksiktir. Yüksek dozda alınması zararlı olacağından kontrollü davranılmasında fayda var.

B6 vitamini: B vitamini vücudumuzdaki birçok fonksiyonun sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Besinlerde bolca bulunduğu için sağlıklı beslenen kişilerde oldukça iyi durumdadır. Bu vitaminin fazlası da zararlı olacağından kontrollü tüketilmelidir.

Kalsiyum: Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı ile yakından ilgilidir. Süt ve süt ürünlerinde oldukça yüksek olarak bulunur. Bu ürünler tüketilemiyorsa kalsiyum takviyesi alınabilir. Yemek arasında veya yemekten sonra tok olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

İyot: Tiroid bezlerinin düzgün çalışması için çok önemli olan bu mineral, özellikle hamilelerde bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Damla olarak kullanılacaksa sabah saatlerinde su içerisine damlatılarak tüketilmelidir. Fazlası zarar olduğu için dozunda kullanılmalıdır.

Besin Takviyeleri İle İlgili Önemli Noktalar

Besin takviyeleri kullanırken birbirleriyle olan etkileşimlerine çok dikkat etmeliyiz. Örneğin, E vitamini kullanan bir bireye aynı anda omega3 vermek kanın akışkanlığını bozar. Yine aynı şekilde kan sulandırıcı kullanıyorsanız kanı seyrelten takviyelerden uzak durmanız gerekmektedir. Kimi takviyeler aç karnına işlevini yaparken kimileri de tok karnına daha etkili olmaktadır. Bunları iyice araştırmadan vitamin ve mineral kullanmaya başlanmamalıdır.

Vitamin ve mineral takviyelerini incelemek için https://www.naturalnest.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Editör: Haber Merkezi