Yerlilerin döviz alımlarında ilginç trend

HSBC Portföy Yönetimi Yatırım Stratejisti İbrahim Aksoy yerlilerin döviz alımlarına ilişkin değerlendirmede bulundu

Yerlilerin döviz alımlarında ilginç trend
banner331

Yurtiçi yerleşiklerin döviz alımları geçen hafta sürse de önemli bir yavaşlama görülüyor.

26 Ağustos ile biten haftada bireyler 0,1 milyar dolar, şirketler ise 0,3 milyar dolar alım yaptı. Böylece yurtiçi yerleşikler 15 Temmuz sonrasındaki üç haftada 10,3 milyar dolar sattıktan sonra takip eden üç haftada 3,9 milyar doları geri aldı.

HSBC Portföy Yönetimi Yatırım Stratejisti İbrahim Aksoy Nevşehir araba kiralama tarafından paylaşılan notta ilginç bir noktaya dikkat çekiliyor.

Notunda "çok ilginç" dediği yukarıdaki grafiği paylaşan Aksoy, "Kur yataya dönünce döviz almak için sanki daha Nevşehir nakliyat fazla düşüş bekleniyor. Yurtiçi yerleşiklerin "kur düşerken döviz al yükselirken sat" stratejisi son haftalarda yine devrede görünüyor" dedi.

YABANCILAR HİSSE SATTI, TAHVİL ALDI

Öte yandan geçen hafta yabancıların da Türk hisselerinde pozisyon azalırken tahvil alımlarını artırdığı dikkat çekiyor.

Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma Nevşehir kombi tamircisi Nevşehir klima tamircisi senedi (DİBS) portföyü 26 Ağustos haftasında bir gaziantep arap elit önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 556,4 milyon dolar arttı.

TCMB'nin internet sitesinde yer alan verilere göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse portföyü ise aynı dönemde net 132,2 milyon dolar azaldı.   

İnternet Medyası

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER