banner318

Güneş enerjili banklar cep telefonunu şarj ediyor

Balıkesir'de sloganı 'Mutlu İnsanlar Şehri' olan Altıeylül Belediyesi, personellerinin geliştirdiği 'Akıllı Bank' projesi ile iletişim çağında büyük kolaylık sağlıyor

Güneş enerjili banklar cep telefonunu şarj ediyor
banner315

Altıeylül Belediyesi, cep telefonlarının insan hayatında önemli bir etken haline gelmesi üzerine proje geliştirerek akıllı bankları vatandaşlar ile buluşturdu. Vatandaşların dinlenirken telefonlarını da şarj edebildiği banklar Altıeylül Belediyesi AR-GE birimi tarafından geliştirilirken, Tripas firması tarafından üretildi. Altıeylül ilçesinde 15 adet yerleştirilen bankların 2 adeti Balıkesir Üniversitesi Necatibey EğitimFakültesi bahçesine konuldu. Bankları test eden öğrenciler Altıeylül Belediyesi'ne teşekkür etti. Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Fatih Satıl, "Bu banklar hem yerli hem de milliolması ile birlikte sevindirici bir hizmet. Altıeylül Belediyesi, gerçekten üniversitemiz için bir fırsat. Belediyemizi bu anlamda yanımızda görmekten mutluyuz. Sayın Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birçok projede işbirliği içerisindeyiz. Bu da kendilerinin öğrenci dostu bir belediye olduğunu bize gösteriyor" dedi.

YÜZDE YÜZ YERLİ GÜNEŞ PANELLERİ

NEF bahçesinde öğrencilerle bir araya gelen Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, hem kendi telefonunu şarj etti, hem de öğrencilerin görüşlerini sordu. 

Başkan Kafaoğlu, "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisinden istifade ederek AR-GE birimimiz çalışma yaptı. Bu verdiğimiz hizmette güneş enerjisini kullanarak akıllı telefonların şarj ünitelerini doldurma hizmeti vermiş olduk. Artık iletişim çağında yaşıyoruz. Akıllı telefonlar ile dünyanın her yerine bağlı vaziyetteyiz. Tabi en büyük sorun bu telefonlara şarj dayanmıyor. Üniversitemizin bahçesinde de bu banklardan 2 tane koyduk. Öğrencilerle de az önce sohbet etme imkanı buldum, hizmetten oldukça mutlular. Türkiye'de bu uygulama bir ilk. Umarım başka yerlere de örnek olur. Bu güneş panelleri genelde yurt dışından geliyordu. Kullandığımız paneller tamamen yerli üretim. Panellerin bu şekilde bank üzerinde dolum noktası olarak kullanılması Altıeylül Belediyesi'nin bir çalışması sonucu ortaya çıktı. Çevre dostu bir enerji ile böyle bir imkanı öğrencilere sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz" ifadelerini kaydetti.

Tasarım ve konsept olarak Türkiye'de örneğine rastlanmayan akıllı banklar 225 watt gücünde elektrik üretirken, banklar üzerindeki 4 adet usb çıkışı ile aynı anda 4 telefonu şarj edebilme özelliği taşıyor. Başkan Kafaoğlu, yüzde 100 güneş enerjisi ile çalışan bankların talep gelmesi halinde sayılarını arttırabilecekleri de sözlerine ekledi.
 

İnternet Medyası

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER