Ekrem İmamoğlu çok sert konuştu: Akıllarını başlarından alırım

Ekrem İmamoğlu çok sert konuştu: Akıllarını başlarından alırım

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bana ders vermeye kalkmasınlar akıllarını başlarından alırım" ifadelerini kullandı.

Siyaset 20.01.2022, 04:13

İBB'nin inşa ettiği Çekmeköy – Sancaktepe- Sultanbeyli metro hattında Sancaktepe istasyonuna kadar olan 4 bin 700 metrelik kısmının kazma işlemi tamamlandı.

Sultanbeyli Veysel Karani istasyonuna kadarki bölümü kazmaya başlayacak Tünel Delme Makinesi (TBM) da çalışmasına başladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hatta incelemelerde bulunarak TBM'lerin çalışmasına yerinde tanıklık etti.

“KİŞİSEL İHTİRASIN SOMUT ÖRNEĞİ”

İmamoğlu incelemeler sırasında Cumhurbaşkanlığı 2022 yatırım programına alınmayan projesi ve finansmanı hazır olan Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Aslında o hattın tamamının İncirli-Sefeköy-Beylikdüzü olduğunu söyleyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Ben 32-33 yıla yakındır o bölgede yaşayan birisi olarak bu hatla ilgili ilk vaadi hatırlıyorum. 2003'ün aralık ayıydı. 2004'te yerel seçim var.

* Bu vaadi; açsınlar AK Parti arşivlerinde var. O halka ‘hemen seçimden sonra başlıyoruz' diye vermiş bir AK Parti hükümetinden bahsediyorum.

*AK Parti yerel yöneticilerinden bahsediyorum. Yıl 2004, aradan neredeyse 18 sene geçmiş. Ve bu hatta başlanamamış.

*Biz gelir gelmez çok öncelikli bir hat olarak bu işi ele aldık. Bu yaklaşık 9-10 aylık bir iş.  Buradan; masada nasıl bekletildiğini, nasıl kenara itildiğini ifade etmeyeceğim.

*O masalarda oturan insanlar ne yazık ki dün büyükşehirde bazı masalarda oturan insanlardı.

*O tarafına girmeyeceğim ama kişisel ihtirasın,  kişisel  kıskançlığın,  yani İstanbul’a dair kıskançlığı olan bazı insanların bir hizmeti engelleme yönünde yaptığı kötülüğün bundan daha somut bir örneği olamaz.

*Bakın yaptığı kötülüğün bundan bunun içinde sayın bakanı kastediyorum, başka yöneticileri de kastediyorum.

İSTANBUL HALKINA İHANETTİR”

Hattın 3.5 milyon kişiyi ilgilendirdiğine dikkat çeken İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* İstanbul’da yaklaşık dört kişiden birinden bahsediyoruz. Bu sürecin işletilmemesi, onay verilmemesi, yatırım planına alınmaması İstanbul halkına ihanettir, kötülüktür.

* Ben buradan en üst tonda çağrımı ve uyarımı yapıyorum. İstanbul halkına ihanet eden yöneticileri tek tek deşifre ederiz.

* Bana borç, bütçe safsatalarını açmasınlar. 2020'te mecliste oybirliği ile onaylandı. Tiyatro mu yaptılar, onu da merak ediyorum.

Yatırım programına girmeyen 300 yeni metrobüs alıyla ilgili de konuşan İmamoğlu,
şu ifadeleri kullandı:

* Sayın Cumhurbaşkanına  Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesinin yanında sordum. ‘Efendim bunu niye imzalamıyorsunuz? Bizim buna ihtiyacımız var' diye.

* ‘İmzalarız. Konuşuruz' aldığım cevap bu. Yanımda insanlar vardı. Rahmetli Topbaş’ın cenazesinde söyledim ben bunları. Bakınız bütün bu ilişkileri siyasi hırsla ve ihtirasla  yönetenler ne yaptı?

* Bugün milyon kilometreyi aşmış otobüslerin yerine 300 tertemiz otobüs hizmet ederdi. Zaten; ihalesi alımı teslimi 1-1.5 sene sürer. Meclis’ten çıkalı 1.5 sene oldu. Kimi cezalandırıyorsunuz?

*Ekrem İmamoğlu’nu değil ki. Beni ancak üzersiniz. Beni değil 16 milyon İstanbulluyu cezalandırıyorsunuz.

*İçinde AK Partilisi var, Cumhuriyet Halk Partilisi var. Herkes var. Allah aşkına. Bu hangi akıl tutulması?.

“BÜTÇE DERSİ VERİRMEYE KALKMASINLAR AKILLARINI BAŞLARINDAN ALIRIM”

İmamoğlu, AKP'lilerin İBB'nin yasal borçlanma sınırını aştığı için projeye onay verilmediği yönündeki yorumlarına da şöyle yanıt verdi:

* Bütçe dersi veririm onlara. Akılları döner, başları döner. Cevap yetiştirenler Türkiye’nin bütçeleri ne hale geldi ona baksınlar.

* Döviz artışı, enflasyon, yani bugün 100 liralık bütçelerimiz 200 lira olduysa paramız artmadı. Kim aldatıyorlar? Kimin bütçesinden bahsediyor?

*İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanma izni yoksa niye borçlanmanın tarifinin altında olduğu bütçeyi 3 ay önce onayladılar.

* Niye o zaman çıkıp borçlanmanız yok demediler? Bakın bütçe oyunu üzerinden bu milleti aldatamazlar. Bütçe nedir biliyor musunuz?

* Dar gelirlinin cebindeki parayla gidip 3 ekmek yerine 5 ekmek için Halk Ekmek büfelerinin önünde kuyruğa girendir. Gitsin ona baksınlar. Bana bütçe dersi vermeye kalkmasınlar. Akıllarını başlarından alırım.

GÖKSU'YA YANIT: ZİHNİ POLEMİK ÜRETMEYE YETİYOR

Esenler Belediye Başkanı ve AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun aynı yöndeki açımlaması hatırlatılınca da şu ifadeleri kullandı:

*Onun zihni bütçeyi yönetmeye, bütçeyi anlamaya yetmiyor. Zihni polemik üretmeye, yalan ifadeler üzerinden tez üretmeye yetiyor. Sadece siyaset yapıyor.

* Umarım Esenler Belediye Başkanlığını yapmayı başarabilir.  Bu gidişle Esenler Belediye Başkanı bile kalamayacak. İşini yapsın. Bizimle dayanışma içinde olsun.

* Biz kendisine daha bir hafta önce bütçeyle ilgili sunum yaptık. İSKİ’de 1 milyar 300 milyon liralık geçen yıl gerçekleşen elektrik masrafı şu anda 2 milyar 700 milyon lira.

*Ne borçlanmasından bahsediliyor? Bütçenin ne anlama geldiğini biliyor mu? Gerçek enflasyonun yüzde 50'leri 60'ları  yaşadığı bir ortamda revize bütçe yapmak zorundayız.

* Şubatta konuşalım diye arkadaşlarıma cevap verdiler. Bu hafta yine konuşacağız kendisiyle, davet ettim. Biz niçin revize bütçe konuşuyoruz 2 ayda? Bu ülkenin ekonomisini yönetenler yüzünden.

* Benimle konuşmasın. Dönsün Ankara’da ekonomiyi yöneten bakanıyla konuşsun, başka yetkililerle konuşsun.

*Kendi ilçesindeki bütçeyi de revize etmek zorunda kalacak, göreceğiz. Onun için onlara hesap sorsun, bizimle ilgisi yok.

 “BARİ GÜZEL GİTSİNLER”

Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece halkının faydalanacağı metro hattının bir imzaya takıldığını belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

*O bir tane imza, kitap imzalamaya benzemez. Bu başka bir şey. 16 milyon insan etkileniyor.

*İstanbullunun 300 yeni metrobüs hattındaki otobüsle buluşmasını 1,5 bir buçuk senedir engellemiş oldular.

*Bu makamlar gelir geçer. Parti aidiyetleri şu, bu, hepsi bir kenara bakın. Esas olan millete hizmettir. Bugün ben belediye başkanıyım, yarın başkası. Bugün birisi Cumhurbaşkanı, yarın bir başkası.

*Herkes yaptıklarıyla, diliyle, uygulamalarıyla, işiyle anılır. Birazcık erdemli davransınlar. Birazcık halka dair sorumluluklarını üzerlerine alsınlar.

*İnsanlar belki haklarında güzel dualar ederler. Akıllarını başlarına devşirsinler. Zaten gidiyorlar bari güzel gitsinler.

“YARIN KİMİN NEREDE OLACAĞI BELLİ DEĞİL”

İmamoğlu'na; hattın geçeceği güzergahtaki ilçelerin CHP'li belediyeler tarafından yönetiliyor olması ve eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın daha önce yaptığı “metro yatırımlarında önceliğimiz en çok oy aldığımız yerler olacak” şeklindeki açıklaması hatırlatıldı.

İmamoğlu inceleme yaptığı Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattını örnek göstererek “Sultanbeyli belki de benim partimin en az oy aldığı ilçelerden birisi. Çekmeköy ve Sancaktepe’yi yöneten belli. AK Partili belediyeler. Millet seçmiş. Görevinin başında. Halkın iradesini önde tutarsanız her şey çok güzel olur. Tutmazsanız küçülürsünüz. O bakımdan biz halka hizmet ediyoruz. Yarın kimin nerede olacağı belli değil. Siyasi ayrım yaparak hizmet eden akıl,  projesine parti ismi veren akıl, Türkiye’de asla bir işe yaramaz. Partiler hizmet için araçtır. Devletini ve milletini yücelten akıl, geleceğe dair çok güzel izler ve işler yaratır. Bizim yürüdüğümüz yol budur” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI: BİRİLERİNİ KAVGA ETTİRMEK İSTİYORLAR

Gazetecilerin, “Bu tartışmaların nedeni sizin Cumhurbaşkanlığı adaylığınızla mı ilgili? Kemal Kılıçdaroğlu ile adaylık için yarıştığınız iddiaları var?”  sorusu üzerine de İmamoğlu şunları söyledi:

* Ben İstanbul Belediye Başkanıyım. (Cumhurbaşkanlığı adaylığını) Gündemden düşürmeyenlerle konuşun. Benimle ne alakası var?

*Benim İstanbul gündeminin dışında konuştuğum şöyle dönün bir seneye bir bakın, İstanbul dışında konuştuğum tek bir husus bulun. Getirin önüme koyun.

*Duyuyorum ‘İstanbul’la ilgilenmiyor' diyorlar. Benim işim gücüm İstanbul. Her gün İstanbul’un bir sokağındayım, bir mahallesindeyim.

*Bir yere gittiğim yok. Türkiye’de büyük bir ahlak sorunu yaşıyoruz. Yani mesela birilerini kavga ettirmek istiyorlar.

*Ekrem İmamoğlu'nu kavga ettirmek istiyorlar. Kimin ne olduğunu bilemem. Dünyada benim genel başkanımla en son kavga edecek kişiyim. Cumhuriyet Halk Partisi’nde benden daha iyi Cumhuriyet Halk Partili yok bana göre.

*Çünkü en iyi partili ülkesine en iyi hizmet edendir Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki kültür gereği.

*Ben de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde en iyi hizmeti yapmaya çalışan birisi olduğum için ondan da en fazla gururlanacak kişi benim partimin genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’dur.

*Dolayısıyla buna bir baba oğul ilişkisi gibi deyin, bir genel başkan İstanbul Belediye Başkan ilişkisi deyin, geçmişten beri bir siyasi yol arkadaşı, yoldaş ilişkisi deyin, ne derseniz deyin.
Bizim huzurumuzu kaçıracak, bizi kavga ettirecek Türkiye Cumhuriyeti’nde Allah’ın kulu yok…

*Biz parti olarak da ittifak olarak da siyaset üstü bir akılla Türkiye’nin ekonomisini yerle bir eden, Türkiye’deki insanlara ayrıştırma iklimini yaratan kim varsa onlardan bir an önce ülkeyi düze çıkarıp Türkiye’yi müreffeh bir seviyeye kavuşturma konusunda yemin etmiş siyasi kimlikleriz. Hiçbirimizin kişisel egosu, kişisel bekası söz konusu değildir.

* Koltuk sevdası söz konusu değildir. Bu yolculukta herkes gerekirse kapı kulu olmaya adaydır. Böyle bakarız biz yolculuğumuza. Milli bir meseledir. Ülkemizin kurtuluş mücadelesidir.

*Ülkemizde siyasi ayrımcılık yapmaksızın bütün belediyelere eşit bakan bir hükümet olduğu takdirde bu ülkenin her belediyesi başarılı olur.

*AK Partilisi, MHP’lisi, CHP'lisi, İYİ Partilisi hangisi olursa olsun. Halkın iradesine saygı duyan, akılcı, mantıklı, ülkesini düşünen her ortamdan bir ayrımcılık cümlesi çıkartmayan diyen bir akla hepimizin çok ihtiyacı var. Bakın ben İstanbul’da ihtiyacım var diyorum.

“ONLARIN ÇOCUKLARINDAN OY ALACAĞIM”

İmamoğlu şöyle devam etti:

*Neymiş bu İstanbul ya? Ne kadar aşıkmışlar  İstanbul’a  haberimiz yok yani. Binlerce kilometrekaresini mülk edinmişler, haberimiz yok.

*Sanki 16 milyon insan, bir avuç insandan mülkünü aldı. Ya böyle bir şey yok. Kıskançlık yapmasınlar. Ben onların da çocuklarına, torunlarına hizmet ediyorum şu an İstanbul’da. Kıskançlık yapmasınlar.

*Onların da partililerine hizmet ediyorum İstanbul’da. Etmeye de devam edeceğim. Onların torunlarından, çocuklarından oy alacağım. Bugün o raporu imzalamayanların torunlarından, çocuklarından ben oy alacağım.

*Göreceksiniz. Bana daha çok itibar edecekler. Çünkü yanlış yaptıklarını görecekler ileride.  O bakımdan o kötü yolculuktan, o kötü akıldan, kıskançlıktan sıyrılsınlar. Bu şehre hizmet etmek isteyen, doğru yaptığımız her işe imza atsınlar, alkışlasınlar. Partiler gelir geçer.

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Göktürk'ün en önemli sorunu nedir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 43
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 33
20. Deportivo Alaves 37 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@