Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçeleri yarın açıklıyor

AK Parti İstanbul adayı yarın açıklanıyor. Binali Yıldırım'ın adaylığı tamam ama ilçelerde kıran kırana bir mücadele var.

Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçeleri yarın açıklıyor

İstanbul'da AK Parti'nin yönettiği 25 ilçeden 15'e yakını değişecek. 8 üç dönemlik başkandan iki veya üç isim ise başka ilçelere kaydırılacak. MHP'ye de Silivri'nin bırakılacağı konuşuluyor.

AK Parti'nin, MHP ile yürüttüğü seçim işbirliği görüşmelerinde masada olan illerin dışında, açıklanmayan tek il olan İstanbul'un adayı yarın görücüye çıkıyor. TBMM Başkanı Yıldırım'ın aday olacağına artık kesin gözüyle bakılırken, bu toplantıda İstanbul'un 30'un üzerindeki ilçe adayının da açıklanacağı belirtiliyor. Kalan ilçelerle ilgili isimler üzerinde son bir anket yapıldığı belirtiliyor.

İSMİ AÇIKLANACAK ADAYLAR TOPLANTIYA DAVET EDİLDİ
Türkiye gazetesinin haberine göre yarınki toplantıya ismi açıklanacak ilçe belediye başkan adayları da davet edildi.

İl belediye başkanlarının yüzde 70'den fazlasının değiştiği AK Parti'de, en büyük değişimin İstanbul'da yaşanacağı belirtiliyor. AK Parti kurmaylarına göre, İstanbul'da AK Parti'nin yönettiği 25 ilçeden 15'e yakını değişecek. İstanbul'daki 8 üç dönemlik başkandan iki veya üç ismin ise başka ilçelere kaydırılacağı öğrenildi.

AK PARTİ SİLİVRİ'DE ADAY GÖSTERMEYECEK, İKİ İLÇEDE MHP KÖKENLİ ADAY GÖSTERİLECEK
AK Parti ile MHP arasındaki görüşmelerde İstanbul'da 2 veya 3 ilçede MHP adayının desteklenmesi gündeme gelmişti. Üzerinde konuşulan ilçeler arasında Şile ve Çatalca'nın da olduğu söyleniyordu. Ancak, AK Parti kulislerinde bunun bir ilçe ile sınırlı kalacağı ve sadece Silivri'de AK Parti'nin aday çıkarmayarak, MHP adayına destek vereceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra, İstanbul'un iki ilçesinde ‘MHP kökenli isimlerin' AK Parti adayı gösterileceği kaydediliyor.

ANKARA ADAYLARI DA NETLEŞTİ
AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki ile ilçe adaylarının tanıtım toplantısı ise yeni yılın ilk günü yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile 1 Ocak'ta yapılacak toplantıda, MHP'nin adayının destekleneceği ilçeler hariç, tüm ilçe belediye başkan adaylarının kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Ankara'da hâlen 20 ilçe AK Partili belediyeler tarafından yönetiliyor. MHP'nin yönettiği Polatlı ve Etimesgut'ta ise AK Parti'nin aday göstermesi beklenmiyor.


New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER