Sarıyer’e gözetleme kulesi inşa ediliyor

Kuzey Ormanları’nda yükselen yeni yangın kulesinin temeli Sarıyer’de atıldı. Temeli atılan yangın gözetleme kulesi, tıpkı tarihi Beyazıt Kulesi’nde olduğu gibi renkli ışıklarla hava durumu bilgisi de verecek.

Sarıyer’e gözetleme kulesi inşa ediliyor
banner331

İstanbul’un kuzey ucunda orman yangınlarını gözetlemek amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü (OGM), yeni bir kule inşasına başladı. Bölgede daha önce kullanılan Karagöltepe yangın gözetleme kulesi 3. hava limanı sınırları içerisinde kaldığından dolayı yıkılmıştı. Sarıyer’de temeli atılan gözetleme kulesi ise yıkılan kulenin yerine inşa ediliyor. Yapımı devam eden ve bittiğinde yüksekliği zemin kotundan itibaren 32 metre olacak yeni yangın gözetleme kulesi, 7/24 ve 360 derece açısıyla gözetleme yapabilecek.
Kuleye tarihi bir görünüm verilecek
Son teknolojinin kullanılacağı, termal ve normal kameralarla internet bağlantısı aracılığıyla Yangın Koordinasyon Merkezinden 7/24 ve 360 derece gözetleme yapılacak yeni kulede, klasik gözetlemeye, yani insanlı gözetlemeye de devam edilecek. Daha önceki Karagöltepe yangın gözetleme kulesinden 25 metreden gözetleme yapılırken, yeni kulede 32 metreden gözetleme yapılacak ve böylece ormanlık alan görünürlüğü yüzde 9 daha artacak. En etkin görüşün sağlanacağı kulenin dışında tabii kaplama malzemeleri kullanılarak tarihi bir görünüm verilecek.
bvvbb
“Kule, ışıklarıyla hava durumu bilgisi verecek”

Sarıyer yangın gözetleme kulesinin renkli ışıklar vasıtasıyla hava durumu bilgisi vereceğini de vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı  Veysel Eroğlu “Osmanlı döneminde orman yangınlarını gözetlemek maksadıyla ahşap olarak inşa edilen Tarihi Beyazıt Kulesi de bugünkü haliyle renkli ışıklar ile ertesi gün havanın nasıl olacağı bilgisini veriyor. Yeni kule de böyle çalışacak” diye konuştu.
“Kulede basın toplantıları yapılacak”
Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi’nin OGM bünyesindeki ilk asansörlü yangın gözetleme kulesi olacağını da belirten Eroğlu “Sosyal etkinliklerin ve doğa eğitimlerinin yapılacağı kuleyi engelli vatandaşlarımız da böylece kullanabilecek. Ayrıca bu kulede basın toplantıları yapılacak, orman teşkilatımızın çalışmaları hakkında kuşbakışı örnekler verilerek bilgilendirme sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu. 32 metre yükseklikte ve oturum alanı 67 metrekare olarak inşa edilen Sarıyer yangın gözetleme kulesinin 2017 yılının Ocak ayında tamamlanarak hizmete alınması hedefleniyor.

İnternet Medyası

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER