Çinliler Sağlığada El Attı ve Kanseri Virüsle Yok Edecekler!!!

Çinliler Sağlığada El Attı ve Kanseri Virüsle Yok Edecekler!!!Teknoloji haberleriyle adından söz ettiren Çin bu kez sağlık alanındaki çalışmasıyla bunu başardı.

Çinliler Sağlığada El Attı ve Kanseri Virüsle Yok Edecekler!!!

Çinliler Sağlığada El Attı ve Kanseri Virüsle Yok Edecekler!!!Teknoloji haberleriyle adından söz ettiren Çin bu kez sağlık alanındaki çalışmasıyla bunu başardı. Bir grup Çinli bilim adamının araştırması sonucu kanser hücrelerini yok eden virüsün Çin’in güneyindeki Hainan eyaletinde bulunan bir tür sivrisinekte keşfedildiği bildirildi.

Virüs şimdilik karaciğer, mesane, kalın bağırsak ve rektumda kanser hücrelerinin büyümesini engellemede kullanılmış ve bu testler sadece fareler üzerinde yapılmış.

Çin’de medyaya yansıyan haberde M1 olarak adlandırılan virüsün Çin’in güneyindeki Hainan eyaletinde bulunan bir tür sivrisinekte keşfedildiği bildirildi.

Devlet radyosunda çıkan habere göre bilim insanları gelecek haftadan itibaren virüsü maymunlar üzerinde test etmeye başlayacak.

Virüsü keşfeden ekibin başında Sun Yat-Sen Üniversitesi’ne bağlı Zongşan Tıp Fakültesi’nden Yan Guangmei bulunuyor.

Yan, sivrisinek türünün 1964 yılında başka Çinli araştırmacılar tarafından keşfedildiğini, kendi başarılarının ise bu sineğin taşıdığı virüsün kanser tedavisinde kullanılabileceğini keşfetmek olduğunu söyledi.

Araştırmanın kanser tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söyleyen Yan, klinik araştırmalarının 3 yıl içinde başlamasını umduklarını belirtti.

Avustralya’nın Sydney kentinde yaşayan tıp araştırmacısı yazar Michael Woodhead araştırmanın iyi bir üniversitede çalışan saygıdeğer bir grup tarafından yapıldığını söyledi.

Ancak Woodhead, yöntemin insanlarda kanserin tedavi edilmesinde kullanılıp kullanılamayacağını söylemek için çok erken olduğu uyarısında bulundu.

Woodhead araştırmanın klinik aşamaya geçmesinin uzun yıllar alabileceğini düşünüyor. Araştırmacı Çin’in şimdilik sigara tüketiminin azaltılması gibi politikalarla kanserle mücadelede daha hızlı biçimde ilerleme kaydedebileceğine de dikkati çekiyor. 

İnternet Medyası

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER