Akupunkturu Çinliler değil Uygur Türkleri bulmuş!

Artık "Akupunktur" denlince akla ilk Çinliler gelmeyecek! Prof. Dr. Cemal Çevik, akupunkturu ilk bulanın Uygur Türkleri olduğunu ve zaman içinde Çinlilerin bu yöntemi geliştirdiklerini söyledi.

Akupunkturu Çinliler değil Uygur Türkleri bulmuş!
banner326
Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen, “9. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresi ve 3. Tamamlayıcı Tıp Sempozyumu”nda konuşan Prof. Dr. Çevik, “Çinliler bunu geliştirdiler ama akupunkturu ilk bulan Uygur Türkleri’dir. Dolayısıyla akupunkturdaki deyimlerin bir kısmı da Türkçe’dir. Zaman içerisinde Çinliler bunu almış geliştirmişler, Japonlar elektronikle tanıştırmışlar, Almanlar lazerle tanıştırmış derken onlardan biz tekrar geri aldık. Kaybettiğimizi bulmuş gibi olduk” ifadelerini kullandı.

“Tedavi edilemeyen bazı hastalıkların akupunkturla tedavi edilebilme ihtimali var”

Sözlerine akupunkturub kullanım yöntemleri ile devam eden Prof. Dr. Çevik, "Hekimin emeğinden başka bir şey yok burada. Hem maliyeti düşük hem getirisi çok fazla ayrıcayan etkisi yok denecek kadar az. Gelecek yıllarda planlama yapılırsa yatan hastalara da bunu uygulayabiliriz. Modern tıpta tedavi edilemeyen bazı hastalıkların akupunkturla tedavi edilebilme ihtimali var. Mesela felç olarak yatan hastalar akupunkturdan şifa bulabilir.” dedi. 

DHA

banner320
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327