Dünyaca ünlü modacı Karl Lagerfeld 85 yaşında hayatını kaybetti

Gerçek adı Karl Otto Lagerfeldt olan bilinen adıyla Karl Lagerfeld 85 yaşında Paris'te hayatını kaybetti. Pankreas kanserinden öldüğü belirtilen dünyaca ünlü modacı Lagerfeld, bir ay önceki son couture defilesine sağlık sebeplerinden dolayı katılamamıştı.

Dünyaca ünlü modacı Karl Lagerfeld 85 yaşında hayatını kaybetti

Fransız moda evi Chanel'in sanat yönetmeni, moda dünyasının ünlü ismi Karl Lagerfeld hayatını kaybetti. Fransız Closer dergisi, 85 yaşındaki ünlü tasarımcının bu sabah hayatını kaybettiğini duyurdu.

Alman anne ve İsveçli babanın Hamburg doğumlu oğlu, kendi ülkesini Fransa ve moda başkenti Paris için terk etti. Ünlü modacı 20'li yaşlarının başında moda piyasasına girmiş, 1983'ten beri de Chanel için çalışmıştı.

Lagerfeld 1954 yılında Paris'te katıldığı bir yarışmada tasarladığı palto sayesinde birinci oldu ve Pierre Balmain'de asistan olarak çalışmaya başladı. Moda eğitimi için bir süre İtalya'ya gitti 1983 yılında Chanel yolculuğu başladı.

Ünlü modacının bu kadar iz bırakmasının nedenlerinden biri kuşkusuz görkemli moda şovlarına yer vermesiydi. En akılda kalan şovu gemi dekorlu yapay plajdan yapılan podyumdu.

Edebiyata ve kitaplara oldukça düşkündü her gün dünyanın önde gelen gazetelerini okumadan güne başlamıyordu.

20. yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından biri olarak bilinen Karl Lagerfeld, bir ay önceki Chanel defilesine sağlık sebeplerinden dolayı katılamamıştı. Modacı pankreas kanseri tedavisi görüyordu.

Karl Lagerfeld'in, koyu renk kıyafetleri, toplanmış saçları, pek gülmeyen yüzü ve renkli güneş gözlükleri onu tanınabilir kılan özelliklerindendi.

İngiliz DailyMail gazetesi gülen görüntüsünün gülmeyen görüntüsüyle çelişki içinde olduğunu yazdı.

Unutulmaz tasarımlarının yanı sıra, Lagerfeld, sivri diliyle de ünlüydü. 2012'de şarkıcı Adele için, 'fazla şişman ama güzel ve eşsiz sesi var' demiş, Prenses Diana için 'aptal' ifadesini kullanmış, Cambridge Düşesi Kate Middleton için ise 'kardeşi Pippa'nın gölgesinde' kaldığını söylemişti.

Sivri diline rağmen birçok kesimin sevgisini kazanan Lagerfeld'e ünlüler, modeller ve tasarımcılar sosyal medyada üzgün olduklarını ifade eden paylaşımlar yaptı.

Ünlü modacı verdiği bir röportajda en az kendisi kadar ünlü olan 8 yaşındaki Birman cinsi kedisi Choupette ile birlikte gömülmek istediğini ifade etmişti.

İnternet Medyası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER