Motorlu AraçSatıcıları Federasyonu (MASFED) bünyesinde MASFEDTAM adıyla kurulan tahkim mekanizmasıyla kusurlu araç alım satımındaki uyuşmazlıklar artık mahkemeye gitmeden çözülebilecek.
 

Peki MASFEDTAM nedir, nasıl işliyor? Taraflar uyuşmazlık yaşadıkları durumda nasıl başvuru yapacaklar? Uyuşmazlıklar ne kadar sürede çözülüyor?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ve MASFEDTAM Başkanı Salih Kılınç araç satışında yaşanan uyuşmazlıkların çözümü için hayata geçirilen MASFEDTAM tahkimini milliyet.com.tr’ye anlattı.

MASFEDTAM Başkanı Salih Kılınç’ın açıklamaları şu şekilde: “Motorlu Araç Satıcıları Federasyonunun tahkimi MASFEDTAM, ayıplı otomobil satan, ayıplı aracı olan ve bunu gizli tutan, kilometre düşürme, change, hasarlı arabayı hasarsız diye satma durumları sonrasında ilgili uyuşmazlıklara bakan bir kurumdur.

Öncelikle arabuluculuk ile anlaştırmaya çalışıyoruz. Tahkim ile çözebilmemiz için iki tarafın da tahkim anlaşması olması gerekiyor. Merkezimiz Ankara Akyurt’a bağlı Otonomi sitesi içerisindedir. Sekreteryaya başvurarak hızlı, masrafsız bir şekilde avukat tutmaya gerek kalmadan ilgili sorunun çözümünü arabuluculuk üzerinden yapabiliyorsunuz.

ANLAŞAMAZLARSA NE OLUYOR?

Anlaşamazlarsa dava yoluna gidiyorlar.

NE KADAR SÜREDE ÇÖZÜLÜYOR?

Sorunlar 1 hafta içerisinde çözülüyor, aslında 1 hafta sürmeyen de var ancak delil ispatı, şahit, bilirkişi tarafından incelenmesi konusu olduğunda uyuşmazlıklar 1-2 hafta sürebiliyor. Bir iki gün içerisinde de neticelendirebiliyoruz.

NASIL BAŞVURU YAPILIYOR?

Uyuşmazlık yaşayan kişiler Google’a MASFEDTAM yazarak sitemiz üzerinden telefon numarasını arayıp sekreteryaya ulaşabilirler. Sekreterya başvuru için gerekli yönlendirmeyi yapıyor.”