AYNUR TÜMEN

Sanal Aşklar ve Olasılık Sonuçlar

AYNUR TÜMEN
banner331

Sevgili okurlarım sizlerle sanal aşk hakkındaki fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Paylaşma nedenim uzun zamandır bu konuyla ilgili danışan sayımda artış olması. O kadar çok kadın ve erkek seanslar sırasında sanal aşklarından bahsediyor ki değinmeden edemeyeceğimi anladım.

Sanal aşk ile ilgili karşıma gelen ortak sorunlar, çözümler, paylaşımlar bir istatistik oluşturmama ve bunlardan sentez oluşturmama olanak sağladı. Ve bunula ilgili dünya da neler oluyor u da araştırmamı gerektirdi.

İngiltere de yapılan bir araştırmaya göre sanal ilişkilerin mutlu bir evlilikle sonuçlanma olasılığı daha fazla. Ve bu sanal ilişkiyi evliliğe taşıyabilen çiftlerin boşanma olasılığı da %25 daha azmış.

Bir bayan danışanıma neden yüz yüze tanıştığı birini değil de sanalda olan biriyle yazışarak bir ilişkiye başladığını sorduğum da aldığım cevabı sizlerle paylaşıyorum.‘Önce facebook ta dikkatimi çekti. Paylaşımları içten ve samimiydi, gerek kendi düşünceleri gerek seçmiş olduğu alıntıların yüreğime ve düşüncelerime dokunduğunu fark ettim. Beğendiklerimi beğendi yapıyor ya da izin alarak paylaşıyordum.  Uzun bir süre böyle devam etti. O da aynılarını bana yapıyordu sevdiği bir düşüncemin altına yorumunu yazıyor ya da beğendi yapıyordu. İlgimi çekince fotoğraflarına ve özelliklerine diğer günlerde birlikte olduğu insanlarla nasıl sosyal ortamlara katıldığına bakar oldum, resmen her gününü onunla birlikte geçiriyor gibiydim, sadece bedenen yanında değildim. Sonradan konuştuğumuzda ortaya çıktı ki oda benim için aynı şeyleri yapıyordu fotoğraflarım yazılarım ona benimle ilgili çok veri oluşturmuştu. Sonra bir gün cesaret ederek özelden ‘merhaba günaydın’ yazdı. Çok heyecanlanmıştım medeni insanlar gibi cevap verdim en kötü ne olabilirdi ki, hoşlanmadığı bir şey yazarsa engellerdim biterdi. Ama sandığımın ötesinde hoş diyaloglar gelişti aramızda. Bir süre sonra birbirimizin nelerden  hoşlandığını, hoşlanmadığını biliyorduk. Gelecekle ilgi hayallerimizi hedeflerimizi paylaşıyor bunlarla ilgili fikir alış verişi, beyin fırtınası yapıyorduk. Hatta birbirimizi mesajlarımızla yüreklendiriyor destekliyorduk. Üstelik samimi ve içtendik. Farklı şehirlerde yaşadığımız için buluşma konusunda birbirimizi zora koşacak bir acele göstermiyorduk. İkimizde akışa güveniyor doğru zamanda doğru yerde bir araya gelmemizin mümkün olacağını hissediyorduk. İkimizde kendimizi yazarak daha iyi ifade ediyorduk, kimse kimseyi yargılamıyor , kurulan cümlelerin tamamlanmasını saygı ile bekliyorduk böyle birkaç ay geçti, tel numaralarımızda vardı birbirimizde artık, bilgisayar başında olmadığımız zamanlarda, birbirimize whats up tan sevimli duygusal mesajlar atıyorduk. ‘özledim, şimdi yanımda olsaydın, bu gün hangi parfümü kullandın onu koklamak istiyorum. Günaydın, tatlı rüyalar, beni düşünüyor musun v.s  ‘ aramızda tarifi zor ama bir o kadar da özel bir bağ kurulmuştu. Ondan mesaj alamadan bir gün geçiremediğimi fark ettim o da aynıydı. Sonunda buluşma kararı aldığımızda ki heyecanımı anlatamam. Yaşadığım şehre geldi, hoş bir ortamda ilk kez elimi tuttuğunda yüzyıldır tanıyor ve büyük bir aşkla bağlı hissettim kendimi ona. O da aynı cümleler ile ifade etti kendini. Bana bu güne kadar yazdıkları gerçek hayatı ile örtüşüyordu. Birbirimize dürüst olduğumuzu daha iyi anladım. Birkaç görüşmeden sonra ayrı şehirlerde yaşamak zor geldi ve sonunda evlilik kararı aldık ben şanslıydım. Her sanal alem de arkadaşlık yaşayanlar benim gibi mutlu sonuca ulaşamıyor maalesef örneklerini duyuyorum dedi. ‘

Bu hikaye ve buna benzer pek çok hikayenin ortak noktası. Kişilerin sanal da olsa birbirlerine dürüst olmaları ve yaklaşım tarzlarındaki seviyenin korunması. Saygı ve sevginin oluşmasına neden olacak ortamın oluşturulması. Karşılıklı düşünce ve fikirlerin paylaşılmalarındaki samimiyetin çoğalması kişileri birbirlerine günden güne yakınlaştırıyor.
Böyle bir durumun içindeyseniz size ufak birkaç önerim olacak.

Karşı tarafın fotoğraflarının gerçek olduğundan emin olun. Sadece tek bir fotoğraf paylaşan, sayfasında eşi dostu, ailesi ile fotoğrafı olmayanlardan şüphe duyabilirsiniz. Genellikle güneş gözlüklü foto koyan insanların güven vermediği, bir şeyler sakladığı gözlemlenmiştir. Size adresini telini vermiyorsa sorduğunuz zaman, yine bir şeyler  gizlediğini düşünmekte haklısınız. Konuşma tarzı sizi itiyorsa, Yazışma sırasında bile size saygısızlık yapıyor, sizi sabote ediyor, aşağılıyor, yargılıyorsa, hemen uzaklaşın, isteğiniz dışında sizi taciz ediyor ve askıntı haline geliyorsa derhal engelleyin. Size mesleğinden bahsettiğinde, gerçekten o mesleği icra ettiğine dair kanıtlar elde edeceğiniz, sorular sorarak , yaklaşımlar gösterin.İmkanlar dahilinde kişiyi ve yaşantısını sorgulayın araştırın. Bir süre sonra yüz yüze buluşma teklifinizi sürekli bahanelerle geri çeviriyorsa. Ve bu aylar geçtiği halde böyleyse bir şeylerin size yansıtıldığından çok farklı olabileceğinden emin olun. Herkesi kendiniz gibi sanma hatasına düşmeyin. Bilin ki sanal ortamda kişinin kendini olduğu gibi değil de olmasını istediği gibi yansıtabilmesi çok kolay. Üstelik ruh sağlığı yerinde olmayan, şizofren kişilikler de karşınıza çıkabilir bunlar çok tehlikelidir, çünkü onlar yazdıklarının gerçek olduğuna o kadar inanırlar ki, sizi inandırmaları da bu yüzden kolay olur.

Yine bir danışanımın paylaşımı örnekle anlatmam konusunda bana yardımcı olacak.

‘Ben büyük bir hata yaptım Aynur hanım, bana yalvarırım yardım edin’ Evliyim ama çoğu evlilikte olduğu gibi monotonluğa girdiğimiz, ve eşimin bana ilgisiz kaldığı bir dönemde facebook ta ilgi gösteren birine karşılık verdim. Bana karşı o kadar ilgili ve tatlı dilli idi ki, inanmak güvenmek istedim. Evli olduğum için buluşma konusunda ısrar etmiyor hatta yanaşmıyordum, yazışma bile hayatıma ihtiyacım olan rengi heyecanı katıyordu. Yazışmalarımız bir süre sonra cinsellik boyutuna taşındı . Her sorduğu soruya ben dürüstçe cavap veriyordum artık hayatım ile ilgili bir çok özelimi biliyordu. Bunun bizi yakınlaştırdığına inanmak istiyordum. Ve bir gün işlerinin bozulduğundan bahsetti yazılarında ve paraya ihtiyacı olduğundan. İlk kez o gün şüpheye düştüm ona yardım edecek maddiyatım olmadığını söylediğimde birden tanıdığımı sandığım o kişi gitti agresif ve tehditkar bir kişi çıktı karşıma. Ürküttü beni, param olmasa da gidip birilerinden borç almam konusunda baskı yapıyordu. Ona bunu yapamayacağımı söylediğimde.; ‘ Tüm yazışmalarımızı kaydettim, bütün erotik fotolarını da, yarın şu saate kadar bana bu parayı sağlamazsan adresini biliyorum, hepsini eşine göstereceğim’ dedi.  Ben şimdi ne yapmalıyım, evliliğimin bozulmasını istemiyorum. Eşim beni perişan eder.’ Yardım edin bir hata yaptım, pişmanım ve kurtulmak istiyorum. Bu olaydan kurtulursam asla sanal ortama girmeyeceğim bir daha.’ Dedi.İşte size bir de negatif olan bir  gerçek olay,  örnek paylaştım ki, sanal ortamda neyi ne kadar paylaşmanız gerektiği konusunda fikir edinin ve hiçbir zaman tedbiri elden bırakmayın.

Sonuçta danışanım ile ilgili bir sonuç aldık ve durumu zor da olsa kurtardık. Büyük bir ders aldı. Ve asla bu durumlarda tehtidleri onların arzuları doğrultusunda cevaplamayın. Gerekirse yasal yollara derhal başvurun başka bir insanın sizi korkutmasına ve kullanmasına taviz vermeyin tavrınızı sert bir dille ortaya koyun ve eyleme geçin. Zavallı aciz, bir tavır onları daha da cesaretlendir.

Farkında olduğunuz, her yazışmanın karşınıza çıkabileceğinin bilinciyle hareket edebileceğiniz günler dileğimle.
 

New Göktürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER