Bir kripto para yatırımcısı, “adres zehirlenmesi” olarak adlandırılan bir dolandırıcılıkta onlarca milyon dolar kaybetti.

Bir blok zinciri güvenlik firması olan CertiK, X platformunda yayınladığı bir gönderide “adres zehirlenmesiyle bağlantılı” bir adrese 69,3 milyon dolar değerinde Bitcoin transfer edildiğini doğruladı.

Kurbanın kripto cüzdanı Coinbase'deki varlıklarının yaklaşık yüzde 97'sinin toplam kaybettiğini gösterdi. Hesabın değeri şu anda 1,6 milyon dolardan biraz daha fazla.

Bir başka güvenlik firması olan PeckShield, dolandırıcıların çalınan Bitcoin'i 23 bin Ethereum ile değiştirdiklerini ve ardından bu miktarı transfer ettiklerini yazdı. 

ADRES ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Bu dolandırıcılık, kurbanlarının çevrimiçi kripto adresinin sahte hesaplarını yapan hırsızlar tarafından gerçekleştiriliyor. Dolandırıcılar, kurbanın güvenilir bir web sitesine veya hizmete giriş yapmasını sağlamak için sahte bir bağlantı veya adres kullanıyor.

Bu sahte adres veya bağlantı, genellikle orijinal adrese çok benziyor fakat aslında dolandırıcının kontrolünde olan bir siteye veya hizmete yönlendiriyor.

Yatırımcılar, bir kripto varlık cüzdanının adresi gibi görünen ama aslında dolandırıcıların kontrolündeki bu sahte adreslere kripto varlıkları gönderdiklerinde iş işten geçmiş oluyor.

Blok zincirleri herkese açık olduğundan, dolandırıcıların insanların kripto adreslerini bulması ve kurbanları oltaya getirmek için sahte işlemler göndermesi kolay hâle geliyor.

Başka bir kripto ticaret platformu olan Trezor, adres dolandırıcılığından kaçınmak için bir işlem göndermeden önce her adresi iki kez kontrol etmeyi ve varlıkları aktarırken asla işlem geçmişinden bir adresi kopyalamamayı öneriyor.

Şirket, büyük bir transfer yapmadan önce küçük bir test işlemi göndermenin de adresi doğrulamak için etkili bir yöntem olduğunu söylüyor.

4 MİLYAR DOLAR GİTTİ

FBI'ın 2023 internet suçları raporuna göre, kripto varlıklar ile ilgili dolandırıcılıklar da artıyor. Raporda, kripto ile ilgili dolandırıcılığın geçen yıl yatırımcılara 3,94 milyar dolara mal olduğu belirtildi.

Ajans, bir kripto dolandırıcılığını tespit etmenin en iyi yolunun, yalnızca kripto ile ödeme kabul eden veya şüpheli bir yatırımdan büyük kar getirisi vaat eden birine asla güvenmemek olduğunu söylüyor.