KONUT ALMALI MIYIM ?

Uzun süredir çalışmış olduğum müşterilerimden sürekli " Bu piyasa da konut almalı mıyım ? “ sorularını duymaktayım. Bunu mesleki tecrübelerime dayanarak cevap vermeye çalışacağım.
 
Öncelikle bu konu hakkında biraz analiz yapmak istiyorum, bunun neticesinde almak mı ? yoksa biraz daha beklemek mi ? yada başka yatırım mı yapmak bunu anlamış olacağız.
 
Biz millet olarak gayrimenkul olayına biraz daha duygusal yaklaşım gösteririz. Çünkü İnsan’ımız alacağı gayrimenkulü ileride bir emeklilik ya da yaşlılık garantisi olarak görüp yastığının altına tapusunu koyar. Evet bu tarz bir yaklaşım olduğu sürece bizde gayrimenkul her zaman cazibesini koruyacaktır.
 
Gayrimenkul satışlarında ihtiyacı olmayan mecbur değilse mülkünü satmamaktadır. Ama konutta kira ve satış değerlerinde % 20 - 30 arasında düşmüş bulunmaktadır. Bu düşüşler sadece kiralarda kalmamış satışlara yansımıştır. Durum böyle olunca kiracılar ev sahipleri ile kira yapılanmasına gidiyorlar kira düşüşü yapmayan evleri boşaltıp daha düşük fiyatlı yerlere ya da şehre yakın daha lüks ve daha ucuz evlere taşınmaktadırlar.
 
Satışlarda fiyat düşüşü devam edecektir. Daha önceleri şehrin merkezi ve şehrin merkezi dışında diye ayrım yapar iken şuan her yerde fiyatlar gerilemektedir. Arz fazlası vardır ve her gün yeni bir proje, kentsel dönüşüm, 2B den çıkan arazilerde yapılaşma bu etkenlerin yanın da yurt dışında gelmekte olan yatırımcıların artık gelmemesi ve yerli yatırımcıların yatırımlarını yurt dışına taşımaya başlaması, ekonomideki durağan ve sıcak paranın olmayışından dolayı acil nakit ihtiyacı olan kişilerin ellerinde olan gayrimenkulleri piyasa değerlerinin altında satmalarından dolayı fiyatlar gerilemeye başlamıştır, ayrıca döviz deki artışın da etkisini unutmamak lazım…
 
Konut alacaklara şu soruyu sormak lazım oturmak için mi ? yoksa yatırım amaçlı mı ? eğer cevabınız oturmak amaçlı ise ihtiyacınız olan gayrimenkulü zaman kaybetmeden almaya başlayınız çünkü fiyatlar 2- 3 yıl önceki piyasanın da altına gerilemiş durumda ev aramaya başlayabilirsiniz. Ayrıca durağan olan bir emlak piyasası var, fiyatlar da % 20 – 30 gerilemiş durumda, oturmak için alınan ev uzun vadeli bir yatırımdır. Uzun vadeli yatırım da da her zaman kazanır hem de içinde yaşadığınız için mutlu olursunuz.
 
Yatırım için almak istiyorum diyorsanız, o zaman temkinli olmanızda fayda var. Yeni gelişmekte olan bölgeler de yada en önemli yatırım ARSA işte bu konu da hiç düşünmeden şehrin bittiği yerlerde ARSA alınız şehir size geldiği zaman para da size gelecektir. Piyasada para dönmüyor, ciddi bir durgunluk var, finansal sorun yaşamaya başlayacak nakde ihtiyacı olanlar ellerinde bulunan gayrimenkulleri satacaklardır.
  
Sonuç olarak ev ihtiyacı olanların bir an önce ev aramaya başlamalarını yok yatırımcı ise eğer konut almayı düşünüyorsanız bunun için biraz daha beklemesini ama piyasa içinde kalarak beklemesini çünkü fırsatların yaşandığı bir dönemde de olduğumuzu unutmayalım. Saygılarımla...
 
www.mkemlak.ist

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Aslanoğlu
Murat Aslanoğlu - 11 ay Önce

İlk defa gerçekçi bir yorum okudum emlak konusunda