Rusya'dan ABD'ye 'vuralım' yanıtı

Moskova yönetimi, Washington'daki diplomatların Suriye'de Esad rejimini devirmek için bildiri imzalamasını 'çok kötü bir tavsiye' olarak yorumladı: "Bu istek bir sır değil. Esad'a saldırmak, ABD diplomasisinin bozguna uğradığı anlamına gelir. Tüm bölge bir kaosa sürüklenir."

Rusya'dan ABD'ye 'vuralım' yanıtı
banner326

Rusya ABD'nin Suriye'de rejim değişikliği çağrısı yapan diplomatların bildirisi hakkında açıklama yaptı. Kremlin, bu tür bir adımın tüm bölgeyi büyük bir kaosa sürükleyeceğini savundu.


Rusya'nın yanıtı ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki 51 diplomatın Beyaz Saray'ın Suriye politikasını protesto eden ve Beşar Esadyönetimini hedef alan saldırılara girişme çağrısında bulunan bir bildiri yayımlamasının ardından geldi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dışişleri Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov,Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Esad'a saldırmak, ABD diplomasisinin bozguna uğradığı anlamına gelir, siyasal zayıflığın işareti olur ve IŞİD ile El Nusra'ya yardımcı olur. Çok kötü bir tavsiye" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise kaleme alınan bildiriye ilişkin, "ABD'deki bazı politik güçlerin Suriye krizinin askeri güçle çözülmesini istediği, bir sır değil. Ama bu, bize göre bir yöntem değil" yorumunu yaptı.

Moskova'nın tutumunu hatırlatan Zaharova, Bu kriz yalnızca siyasal yöntemlerle çözülebilir. Umarım, ABD ve tüm yasadışı koalisyonların Irak'ta yaptığı eski hatalar tekrarlanmaz" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov da, Suriye'de hava operasyonları düzenlerken sahadaki ılımlı ve Radikal grupları ayrımanın zor olduğunu söyledi.


ABD'de deprem! Diplomatlardan Esad'a saldırma çağrısı

Dışişleri Sözcüsü bildiriyi doğruladı

Bakanlığın iç yazışması olan ABD'li diplomatların bildirisinde mevcut tutumun Suriye muhalefetine zarar verdiği ve Esad'ın iktidarda kalmasına yardım ettiği kaydediliyor.Washington, ayrıca Rus güçlerini ABD destekli muhalifleri vurmakla suçluyor.
Bildiri Suriye konusunda danışmanlık yapan orta ve üst düzey 51 yetkili tarafından imzalandı. ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarında yürütülen politikalara muhalefet şaşırtıcı bir durum değil. Ancak Beyaz Saray'ın tutumuna bu kadar çok sayıda diplomatın karşı çıkması nadiren görülen bir durum.
Bir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bildiriyi aldıklarını doğruladı ancak içeriği hakkında yorum yapmayı reddetti. Bildiride Esad rejimine karşı inanılır bir askeri harekat tehdidi çağrısında bulunuluyor.
Aksi takdirde, Şam yönetiminin üzerinde muhaliflerle müzakere için baskı hissetmeyeceği vurgulanıyor.

İnternet Medyası

banner320
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327