IŞİD'in Türkiye ile bağlantısını kesecek Mumbuc operasyonu başladı.

ABD'nin havadan Türkiye'nin ise karadan top atışlarıyla desteklediği Suriyeli muhalifler IŞİD'in kontrolündeki noktayı ele geçirmeyi hedefliyor. Operasyona katılan güçler arasında YPG de var ancak Mumbuc alındıktan sonra Türkiye'nin hassasiyeti doğrultusunda YPG'liler bölgeden çekilecek.

IŞİD'in Türkiye ile bağlantısını kesecek Mumbuc operasyonu başladı.
banner326

Türkiye, ABD destekli Mumbuc operasyonu öncesi iki güvenceyle ikna edildi. Operasyona katılanların 5'te biri YPG'li. Ayrıca ABD Ankara'ya Mumbuc IŞİD'in elinden alındıktan sonra YPG'lilerin bölgeden çekileceği garantisini verdi.Reuters haber ajansına konuşan Amerikan ordusundan bir yetkili, Mumbuc cebi olarak bilinen Türkiye sınırındaki 80 kilometre uzunluğundaki Mumbuc - Mare hattı için "Onların (IŞİD) elindeki son geçit olması nedeniyle burası önemli" dedi. 
Yetkililer, Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Fırat'ın batısında geçmemesi yönündeki kırmızı çizgisi nedeniyle Mumbuc operasyonuna katılan muhaliflerin sadece 5 ya da 6'da birinin YPG'lilerden oluştuğunu ifade etti.


Bir yetkili, "Mumbuc'un alınmasının ardından anlaşma şu, YPG orada kalmayacak. Dolayısıyla geleneksel olarak Suriye Arap toprağı olan bölge Suriyeli Araplarda kalacak" ifdelerini kullanıp, Türkiye'nin de operasyonu desteklediğini ekledi.
Haberde, IŞİD karşıtı koalisyon uçaklarının operasyona havadan, Türkiye'nin de sınır boyunca top atışlarıyla karadan destek verdiği belirtildi. 
Operasyona ABD özel kuvvetlerden askerler de katılıyor. Bir yetkili Amerikan askerlerinin ön cephenin gerisinden YPG ve Arap güçlerine danışmanlık yaptığını söyerken, "Operasyonu tamamlamak için Suriyeli savaşçılara olabildiğince yakın duruyorlar. Ancak çatışmalara katılmıyorlar" dedi.
Kaynak: Al Jazeera Türk

DHA

banner320
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner327