Esendere Gümrük Kapısı 24 saat açık olacak

Türkiye'nin İran'a açılan sınır kapılarından Esendere Gümrük Kapısı'nda geçişler 24 saate çıkarıldı. Kaymakam Kaşıkçı, "Gümrük kapısındaki geçişlerin 24 saate çıkarılması vatandaş, esnaf ve tüccarlar için iyi olacak. Esendere Gümrük Kapısı tarihinde ilk kez bu uygulama yapılıyor" dedi.

Esendere Gümrük Kapısı 24 saat açık olacak

Türkiye'nin İran'a açılan 3 sınır kapısından biri olan  Esendere Gümrük Kapısı'nın, geçişler için 24 saat açık tutulacağı bildirildi. Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, gümrük kapısının bugün itibarıyla 24 saat açık  kalacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeni uygulamanın  başladığını kaydeden Kaşıkçı, "Gümrük kapısındaki geçişlerin 24 saate çıkarılması  vatandaş, esnaf ve tüccarlar için iyi olacak. Esendere Gümrük Kapısı tarihinde  ilk kez bu uygulama yapılıyor. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde oldu.  Kendilerine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

İranlı yolcu potansiyeline dikkati çeken Kaşıkçı, herkesin gümrük  kapısından istediği saatte giriş ve çıkış yapma rahatlığına kavuştuğunu, bunun da  ekonomiye katkı sağlayacağını aktardı.

Esendere Gümrük Kapısı'nda incelemelerde bulunan Yüksekova Ticaret ve  Sanayi Odası Başkanı SALİH ÖZDEMİR de kapının komşu ülkeyle ekonomik ilişkilerin  geliştirilmesi açısından önem taşıdığının altını çizdi.

Geçişlerin 24 saate çıkarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren  Özdemir, alınan kararın kent ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağını  vurguladı.

EKONOMİK HAMLELER HUZURA DA KATKI SAĞLAYACAK

Gümrük kapısının sadece Yüksekova'yı değil bölgeyi kalkındıran önemli bir kapı olduğunu kaydeden Özdemir, "Oda olarak iki ay önce Gümrük ve Ticaret  Bakanlığından konuyla ilgili talepte bulunduk. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'a yaptığı son ziyaretinde karşılıklı protokoller imzalandı.  Ekonomik hamleler huzura da katkı sağlayacak. Umarım bu durum bizler için hayırlı olur. Burada günübirlik çalışan insanlar evlerine aş götürür, ekmek kapısı olur.  İnşallah bu, bizim ithalat ve ihracatımıza da vesile olur." ifadelerini kullandı.

Gümrük kapısında 2014'te 389 milyon dolar ihracaat yapıldığını anımsatan Özdemir, "Bu, bizim için çok önemli bir rakam. Yanı başımızda İran'ın  Urumiye ve Tebriz kentleri var. Yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı bu kentlerden doğacak pazarlardan faydalanmak istiyoruz." dedi.

Özdemir, katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümrük ve Ticaret  Bakanı Bülent Tüfenkci, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve Yüksekova  Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı'ya teşekkür etti.

Vatandaşlardan Deniz Esmer de sınır kapısının birçok kişi için geçim  kapısı olduğunu belirterek esnaf ve tüccarların bu duruma çok sevineceğini  söyledi.

İranlı Letifi Necefi ise alınan kararla işlerini daha rahat  yapabileceklerini belirterek, memnuniyetini dile getirdi.

DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER