Bir Haftada Bozdurulan Dolar Miktarı 451 Milyon

Vatandaşların ve kurumların yabancı para mevduat ve fonları bir haftada 451 milyon dolar azalarak 144,3 milyar dolar oldu.

Bir Haftada Bozdurulan Dolar Miktarı 451 Milyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Aralık'ta öğlen saatlerinde vatandaşlara döviz bozdurarak TL'ye dönme konusunda ilk çağrısını yapmış, hızlı bir yükseliş eğiliminde olan dolar/TL ise aynı gün 3,60 ile tarihi zirvesini görmüştü.

Merkez Bankası verilerine göre, 2 Aralık ile biten haftada yurtiçinde yerleşiklerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 144.8 milyar dolar olmuştu.

BİR HAFTADA 451 MİLYON DOLAR AZALDI

Vatandaşların ve kurumların yabancı para mevduat ve fonları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Aralık'taki TL'ye dönme çağrısının ardından bir haftada 451 milyon dolar azalarak 144,3 milyar dolar oldu.

VATANDAŞ 172,4 MİLYON DOLARLIK BOZDURDU

Bireylerin 9 Aralık haftasında yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 172.4 milyon dolar azalışla 88.9 milyar dolar, kurumların ise 278.4 milyon dolar azalışla 55.4 milyar dolara geriledi.

Döviz mevduatı sahibi bireysel ve kurumsal yatırımcılar dolar/TL'nin tarihi zirvelerini neredeyse her geçen gün yenilediği nisan sonundan 11 Kasım'a kadarki dönemde yaklaşık 22.6 milyar dolar satış gerçekleştirmişti.

DÖVİZ SATIŞLARI DARBENİN ARDINDAN DÜŞMÜŞTÜ

Yerli yatırımcıların döviz satışları, darbe girişimi ardından 22 Temmuz haftasında 8.7 milyar dolar ile 2005'in son haftasından beri açıklanan veri tarihinin en büyük düşüşünü göstermişti.

Döviz tevdiat hesapları 11 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında 2.4 milyar dolar artış gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 16:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mıçı
Mıçı - 2 yıl Önce

O paralar da bitince ne olucak? yl kullanmamız İÇİN üretimimizin fazla olması lazım hergün iflaslar geliyor işsizlik tavan yapıyor.vatandaşın üç kuruş maaşı zamlarla eriyor peki TL'de biterse o zaman ne olacak? Ben Mersinli bir 3 üniversite mezunu işsizim geçen işkura gittim market işkur elemanı seçimi için neredeyse 500 kişi vardı 30 kişi alacaklarmış.işkurun önü mahşer kalabalığı gibiydi.oradan çıktım valiliğin önünde yüzlerce kişi,Suriyelilermiş aylık 100 tl yardım İÇİN bekliyorlarmış.çarşıyı yürüdüm dükkanlar bomboş sokaklar bomboş.10 , 15 tane kapanmış dükkan saydım kaba taslak.ailemle sürekli kavga ediyorum.yaşım 30 a yaklaştı ne zaman evlenip düzen kurucam.benim gibi birsürü genç var .hayatlarımız geleceklerimiz çalınıyor.bir gün biryerde bomba patlar korkusundan sokağa çıkmak istemiyorum.herşey iyi deniliyor.hiçbirşey iyi değil.sokaklarda uyuşturucu fuhuş cinayet var.sokağa çıkmaktan korkar olduk toplum olarak.halimiz ne olacak nereye gidiyoruz.

SIRADAKİ HABER