`50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz`

Maliye Bakanı Naci Ağbal, borçların yapılandırılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, "50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz. 50 TL ve altı borcu içeren 29 milyon dosya kaldırılıyor" dedi.

`50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz`
banner331

Maliye Bakanı Naci Ağbal, borçların yapılandırılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, "Yeniden yapılandırma kanunu ile vatandaşların vergi daireleri ile olan davalarını ortadan kaldırmayı da amaçlıyoruz" dedi. Ağbal sözlerine şöyle devam etti:

"Varlık barışı düzenlemesi önümüzdeki dönemde Türkiye'ye önemli bir kaynak getirecek bir düzenleme. Vatandaşlara pişmanlık hükümlerinden yararlanma imkanı tanıyacağız. Vatandaşların kamuya olan borçlarını kolaylıkla ödemesi imkanı temin ediyoruz.3.9 MİLYON MÜKELLEFİN BORCU 100 TL'NİN ALTINDA

Vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz, gecikme faizi ve gecikme zammı tahsilinden vazgeçiyoruz.

6,3 milyon vatandaşımız bu kanun hükümlerinden yararlanacak. 6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşımızın borcu MTV'den geliyor. 3,9 milyon mükellefin borcu 1000 TL'nin altında.

50 TL ve ALTINDAKİ BORÇLARI SİLİYORUZ

50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz. 50 TL ve altı borcu içeren 29 milyon dosya kaldırılıyor. Tarım kooperatiflerinin kredi borçları yapılandırılabilecek. SGK'ya borçlu yaklaşık 3 milyon işveren var, bunların yaklaşık 57,4 milyar TL borcu var. Genel sağlık sigortası kapsamında 5,9 milyon vatandaşımızın 10,3 milyar TL borcu var. SGK ve genel sağlık sigortası borcu kapsamındaki yaklaşık 67 milyar TL borç da yeniden yapılandırılıyor. Eylül ayı başından itibaren 4 aylık süre için gelir testi yaptırmayan vatandaşlara imkan sağlanacak."YENİDEN YAPILANDIRMAYA 2016 TEMMUZ AYI DAHİL DEĞİL

Yeniden yapılandırma 2016 Haziran ayı ve önceki dönemleri kapsıyor. Temmuz ayı herhangi bir şekilde yeniden yapılandırma kapsamına dahil değil. Ekim ayı sonuna kadar vatandaşlarımızın müracaat etme hakkı var."

DHA

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2016, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER