Tagar Sports Acedemy

Türk Sporunun en önemli Sporcu Menajeri Tolga Tuğsavul’un kurduğu Tagar Sports Management  Göktürk’te. Basketbol, Voleybol ve Cimnastik alanında gençlere hizmet verecek Tagar Sports Academy Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatörü Emir Pozam ile bir röportaj gerçekleştirdik. 

Tagar Sports Acedemy

​Türk Sporunun en önemli Sporcu Menajeri Tolga Tuğsavul’un kurduğu Tagar Sports Management  Göktürk’te. Basketbol, Voleybol ve Cimnastik alanında gençlere hizmet verecek Tagar Sports Academy Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatörü Emir Pozam ile bir röportaj gerçekleştirdik. 

Tagar Sports Academy

Tagar Sports Academy’i kısaca özetlemek gerekirse neler yapıyorsunuz?

Tagar Sports Academy Türkiye’de spor alanında profesyonel anlamda hizmet veren bir menajerlik firması tarafından kurulan ilk akademi olma özelliğini taşıyor. Bu doğrultuda Türkiye’de yine bir ilki başardığımız için çok mutluyuz. Tagar Akademi olarak önceliğimiz 6-18 yaş gruplarındaki çocuk ve gençlerimize basketbol, voleybol ve cimnastik alanlarında tecrübeli eğitmenlerimiz aracılığı ile kaliteli eğitim vermek, onlara spor sevgisi aşılamak, örnek bireyler olmaları için yol göstermek ve fairplay ruhundan kopmadan yarışmacı kimliklerini oluşturmak için kadın ve erkek kategorilerinde takımlar kurarak müsabakalara katılmalarını sağlamak olacaktır. Bu temeller atıldıktan sonra 25 senelik iş tecrübemizle yurtdışında eğitim fırsatı arayan sporcularımıza sporcu bursu imkanları yaratarak Amerika’da eğitim opsiyonunu da sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’de kalıp basketbol ve voleybol alanlarında kariyer yaparak ilerlemek isteyen sporcularımızın menajerlik hizmetlerimizden faydalanmaları için gerekli zemini zaten hazır olduğu için de bu alanlarda bizimle yarışabilecek bir başka akademinin olmadığı inancındayız. Yani anlayacağınız burada hedefimiz daha önce hiç yapılmamış komple bir hizmet sunmak olacaktır. Tagar Akademi olarak 25 seneye dayanan tecrübemizi ilke etapta Göktürk ve çevresindeki genç nesillere aktarmak için sabırsızlandığımızı söyleyebiliriz. Kısacası bugüne kadar Spor bizlere hem iş hem de birey olarak ne kattı ise bunu gençlere aktarmak için sabırsızlandığımızı söylemeliyiz.

Basketbola başlama hikâyeniz nasıl oldu?

TAGAR markası 25 sene önce Türkiye’nin en önemli Sporcu Menajeri olan Tolga Tuğsavul tarafından yaratıldı. Bugün eğer çocuklarımız NBA’de ya da WNBA’de oynayabilmenin  hayalini kurabiliyorlarsa sebebi Tolga Tuğsavul’dur. O dönemde kimse böyle bir vizyona sahip değilken önce Mirsad Türkcan ardından Hidayet Türkoğlu’nu NBA’e götürerek Türk Basketbolunda bir ilki gerçekleştirdi. Hemen ardından Sporcumuz Nevriye YIlmaz WNBA’de oynayan ilk Türk kadın basketbolcu oldu. Tuğsavul, 2003 senesinde Ceren Ateş’i TAGAR’ın kadın basketbol departmanının başına getirerek Tagar’ın bünyesine kazandırdı. Ardından önce Serhat Köymen ve sonra da Emir Pozam erkek ve kadın baskebol departmanlarına katılarak Team Tagar’ı oluşturdular.  TAGAR olarak kuruluşumuzdan bu yana 25 sene içinde hem erkek hem de kadın basketbolunda Dünya çapında birçok ismin de temsilciliğini yaparak Türkiye ve Avrupa’da birçok ilki gerçekleştirdik. 

Türkiye’de de ilk WNBA lisanslı menajerlik firması olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. TAGAR için Erkek basketbolu kadar kadın basketbolunun da ne denli önemli olduğunu bu vesile ile belirtmek isteriz. Bu sebeple spora gönül vermiş bütün kız çocuklarını da akademimize bekliyoruz.

Tagar Sports Academy olarak neden Göktürk’e tercih ettiniz?

Göktürk son dönemlerde yükselen bir değer, İstanbul’un en elit semtlerinden ve gelişmekte olan bir bölge ama en önemlisi tesis konusunda seçici olmamız, şuan Tagar Sports Academy olarak hizmet vermeye başladığımız spor salonu tam olarak vermek istediğimiz hizmetin vizyonuna sahip. Ayrıca Genel Koordinatörümüz Emir Pozam’ın yıllardır bu bölgede sayısız sporcu yetiştirmesi ve çalıştırmış olduğu takımlarla birçok şampiyonluklara imza atması, Türkiye çapında dereceler kazanması bu bölgede spora gönül veren aileler tarafından tanınması, Göktürk’ü tercih etmemizin başlıca sebepleridir.

Basketbolcu birçok ünlü isimin menajerliğini yapıyorsunuz. Göktürk’ten de geleceğin yıldızları çıkar mı?

Göktürk’te hali hazırda geleceğin yıldızı olmaya aday sporcular olduğunu biliyor ve kendilerini yakından takip ediyoruz. Akademi olarak önümüzdeki 10 sene içinde hem kadın hem de erkek kategorilerinde her spordan 3’er tane profesyonel sporcu çıkarabilirsek organizasyonumuzu çok başarılı olmuş sayılacaktır diye düşünüyoruz.

Bizim çocukluğumuzda sabah akşam Futbolla yatıp kalkardık, şimdi devir değişti. Basketbola giderek ilgi artıyor, geçtiğimiz yıl Fenerbahçe Euroleauge kupasını kazandı. Gelecekte yıllarda başarılarımızın tekrarı gelir mi? 

Türk basketbolu milli takımlar düzeyinde hem erkeklerde hem de kadınlarda son 20 yıldır bir yükseliş içinde. Bu yükseliş son dönemde kulüp takımlarının yaptıkları doğru sponsorluk anlaşmaları ile kulüpler düzeyinde de gözle görülür hale geldi. Geçen sene Erkeklerde Fenerbahçe Eurolig kupasını, kadınlarda da Yakındoğu Üniversitesi Eurocup Women’ı ülkemize getirdiler. Bu başarıların hiçbiri tesadüfi olarak gerçekleşmedi. İlerleyen dönemde Türk Basketbolu Avrupa ve Dünya arenasında başarılara imza atmaya devam edecektir bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalı.

25 yıllık tecrübeden bahsettiniz. Bu işin özü kısaca işini sevmek mi?

Sadece bu işin değil her işin özü işini sevmekten geçer. Birçok kişi aynı işi yapar ama bazıları o işte sivrilir ve fark yaratır. TAGAR 25 senedir her zaman fark yaratan bir firma oldu. Kadın ve Erkek kategorilerinde Türk basketbolunun ilklerini gerçekleştirmiş olan Hidayet Türkoğlu, Mirsat Türkcan, İbrahim Kutluay, Nevriye Yılmaz, Birsel Vardarlı, Yasemin Horasan ve daha birçok üst düzey sporcuyla çalışarak onları kariyerlerinin en üst seviyelerine taşımak için gece gündüz demeden çalıştık. İşin özü aslında işini sevmekle birlikte aynı zamanda çok çalışmaktan da geçiyor. Bizler yeri geldiğinde kendi özel hayatlarımızdan özveride bulunuyoruz ve sporcularımızın yanına koşuyor, onların sorun ve istekleri ile yakından ilgileniyoruz. Zaten TAGAR’ın mottosundan da bunu net olarak anlayabilirsiniz. Biz sadece bir menajerlik firmasından daha fazlasıyız.

“More than just a game. More than just business” 

“Bir oyundan daha fazlası. Sadece bir işten daha fazlası”

Yetişkinler için bir projeniz var mı?

Evet çok güzel projeler hazırlıyoruz. Yeni açılmamıza rağmen gelen ilgi ve alaka bizi ziyadesiyle memnun etti. Gelen velilerimizden de sıkça yetişkinler için bir programınız var mı? Bizler de spor yapmak istiyoruz şeklinde geri bildirimler aldık. Hafta İçleri Cuma günü hariç Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 20.30-21.30 saatleri arasında yetişkinler için Basketbol saatimiz var. 

Sadece Basketbol mu?

Şimdilik sadece Basketbol Antrenmanı hizmeti veriyoruz. İlerleyen dönemlerde voleybol antrenman programlarını ve Cimnastik antrenman programlarını da başlatacağız.

Göktürk’te Basketbol Turnuvası düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyoruz. Nisan ayında tanıtımını ve duyurusunu yapacağımız 35 yaş üstü erkekler için Tagar Göktürk Basketbol Turnuvası düzenleyeceğiz. Tek Pota maçların oynanacağı 3x3 bir turnuva organize edeceğiz. Takım kadroları en fazla 6 kişiden oluşup, şirket, site, mahalle, okul, esnaf, kurumsal firmaların adlarıyla katılabileceği, dereceye girecek takımlara çeşitli sürpriz hediyeler ve kupa, madalya vereceğiz.

Ailelerin sıkça sorduğu ve özellikle okulların kapanması ile çocuklarının boş zamanlarını değerlendirmek istedikleri yaz dönemi boyunca ne gibi bir program düşünüyorsunuz ?

Çok önemli bir konu bu, özellikle çalışan aileler bu konuda çözüm arıyor. Yaz döneminde okulların kapanmasıyla bir yaz kampımız olacak. Genel koordinatörümüz Emir Pozam ve Basketbol Baş Antrenörümüz Gökhan Kibrit önderliğinde deneyimli ve uzman ekibimiz ile gelişim kampımız bu konuda çözüm arayan aileler için çok önemli bir alternatif olacak. Emir Pozam zaten yıllardır birçok başarılı unutulmaz kamp organizasyonu yaptığı için bu konuda tecrübesiyle kampımıza liderlik yapmakta. Kamptan sonra ise yaz dönemi boyunca özel antrenmanlar ve yurt dışından getireceğimiz uzman antrenörler ile yaz dönemi boyunca hizmet vermeye devam edeceğiz. 

Yaz Kampı için detaylı bilgi verebilirmisiniz ?

Tagar Summer Camp 2018 Ramazan bayramından sonra 25-29 Haziran 2018 tarihleri arasında olacak. Yaz kampının en önemli amacı çocuklarımızın kişisel gelişiminin yanı sıra, arkadaşlık bağları, basketbola gönül vermiş dünyanın farklı yerlerinden gelen gençleri buluşturmak, onlara sporcu kimliği kazandırabilmek, kamp ortamını yasatmak, yeni tecrübeler kazandırmak, takım ruhu ve arkadaşlıklarının gelişmesini sağlamak. Yeni maceralar edinmek. Antrenörlerin bilgi ve birikimlerini paylaşmalarını sağlamak amacı ile sosyal bir platform oluşturmak. Ve en önemlisi keyifli vakit geçirmek ve çok eğlenmek.

2018 – 2019  yılı ( Gelecek eğitim dönemi ) planlarınız nelerdir?

Açıkcası şuan kendimizi sabırsızlıkla ve büyük bir heyecanla yeni sezona hazırlıyoruz.2018 Ağustos ayı itibariyle Basketbol şubemizin yanı sıra Voleybol ve Cimnastik Şubelerinin’de başlamasıyla tam anlamıyla Tagar Sports Academy hizmete girmiş olacak. Genelde yeni açılan spor organizasyonları vakit kaybetmeden biran önce tüm şubeleri ile başlamak ister ama bizim en önemli detay, planlı ve programlı olarak sağlam temeller ile hizmet vermek. Biz yaptığımız işte en iyi sporcuları yetiştirmek istiyoruz, en iyi antrenman hizmetini vermek istiyoruz. Bizimle çalışan bir sporcu bizden sonra herhangi bir organizasyona gittiğinde almış olduğu eğitimin fark yaratmasını istiyoruz. En büyük amacımız vermiş olduğumuz hizmetin herkes tarafından fark yarattığını görmek ve ailelerin gönül rahatlığıyla en değerli varlıklarını, yani çocuklarını bizlere emanet etmelerini sağlamak. Yeni sezonda Tagar Spor kulübü olarak resmi ve özel liglere katılacağız. Göktürk bölgesinde Kız ve Erkek Altyapı takımları kurarak lisanslı sporcu olma fırsatı vereceğiz. Mayıs ayında seçmeler düzenleyeceğiz burada başarılı olanları takımlarımıza seçeceğiz. Kız Basketbol ve Kız Voleybol takımı oluşumlarına çok değer veriyoruz. Çünkü Göktürk bölgesinde Kızların spor yapabileceği alternatif çok yok. Bunun için birçok çalışma yapacağız.

Bölgemizde başarılı takımlarımız var, aynı başarıları sizden de görmek istiyoruz ?

Bundan emin olabilirsiniz. Tagar Akademi olarak bunun gerçekleştirebilmek için gece gündüz çalışacağız. Kurulduğumuz günden bu yana en büyük rakibi kendimiz olarak gördük ve sürekli kendimizi geliştirdik. Şimdi yeni bir organizasyon, yeni bir oluşuma başlamış bulunmaktayız. Daima en iyi olmak için çalışacağımıza kimsenin kuşkusu olmasın.

New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER