Remzi Aydın ile Göktürk üzerine Özel Röportaj

Remzi Aydın ile Göktürk üzerine Özel Röportaj

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın New Göktürk Dergisi 21.sayısı özel röportajı

Göktürk 18.10.2017, 10:36 24.03.2018, 15:34 Kenan Yılmaz

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile Göktürk’ü , Metro Projelerini, 2B Arazileri, Hafriyat Kamyonlarını, Eyüp ilçemizi, devam eden çalışmaları yanı sıra merak edilen birçok konuyu konuştuk. Sorularımızla içtenlikle cevap veren Remzi Aydın, en çok merak edilen konuya açıklık getirdi. Otogar Göktürk’e gelecek mi? Bir solukta okuyacağınız ses getiren Röportajımız.

Röportaj : New Göktürk Dergisi imtiyaz sahibi Kenan Yılmaz, New Göktürk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Öner, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın
Fotoğraflar : Photoxi - Hüseyin Kerem Yılmaz

 

Göktürk’te ki metro durağı yeri değiştiği söyleniyor, Göktürk’te ki metro nereden çıkması planlanıyor? Metro’ya ne zaman kavuşacağız 
İlk durak önerisi Meydan Camii’nin yanında idi. Biz, Belediye-İstanbul Caddesi köşesini istedik ancak Korumu Kurulu fidanlığın önüne aldı. Metronun 2 yılda bitmesi planlanıyor.


Göktürk’e Otogar geleceğine dair söylentiler var, ne diyorsunuz bu konu hakkında 
Işıklar’da bir otogar planlaması düşünülüyor; ancak henüz  planlara işlenmediği için yeri netlik kazanmadı. Önümüzdeki süreçte netleşip uygulanacak. Metroyla birlikte çalışması hedefleniyor.


Geçtiğimiz Mart ayında Göktürk’e yeni bir giriş daha yapacağınız söylemiştiniz Kuzey Giriş yolu proje ne aşamada? 
Kurum görüşlerinde eksiklikler var. Tamamlandıktan sonra 1/5000 plan teklifi İ.B.B’ne sunulacak. . Bu bölge İ.B.B sorumluluğunda olduğundan onlarla birlikte çalışıyoruz. Kısa süre içinde bitirmeyi planlıyoruz.


Belediye başkanı seçildikten sonra 2 sene kadar Göktürk’te yaşadınız, mahallemizi nasıl buldunuz ve nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mahallemiz sessiz ve temiz bir halde. İklimi ve doğa örtüsü insana huzur veriyor. Ulaşımın rahatlamasıyla beldemiz dahada nitelikli hale gelecek inşaallah.


Göktürk ve Kemerburgaz ana caddelerinde ki kamyon trafiğine bir çözüm gelecek mi?
Göktürk – Kemerburgaz güzergahını kullanan ağır tonajlı araçlar için İ.B.B. 2016 yılında   Yönerge yayınladı. Buna göre ağır tonajlı araçların girmesi yasak olan bulvar, cadde ve sokakları UKOME kararı ile belirtilmiştir. Eyüp Belediyesi olarak bu kararın uygulanması için ilgili birimlere gerekli trafik levhaların takılması, EDS kamera sisteminin yapılması, Emniyet ve Jandarmanın gerekli kontrolleri yapması hususunda yazışmalarımızı yaptık. çalışmalar devam ediyor.  Halen Trafik Zabıta Ekiplerimiz her gün Emniyet ve Jandarma ile birlikte müşterek çalışarak ağır tonajlı araçların girişini engellemektedir. Metro inşaatının bitmesiyle bu sorunda ortadan kalkacak inşaallah. 


Göktürk İstanbul Caddesi’nde Katlı otopark gelecek mi?
Elektrik hatlarından kaynaklanan sorun sebebiyle proje olmuyor. Aşmaya çalışıyoruz. 

Göktürk’te Çöp kokusu yaz aylarında ciddi manada rahatsız edici. Ne zaman çöp kokusundan kurtulacağız?
Yakın zamanda inşaallah, tesislerin büyük kısmını silivri bölgesine taşıyacağız.

Göktürk’te Sağlık alanında maalesef çok eksiklikler var. Herhangi bir acil durumda gideceğimiz bir Hastanemiz yok. 
Biz belediye olarak hem Kemerburgaz hem Göktür'te hastane için yer ayırdık. Devletimiz ve özel sektörün yatırım yapmasını bekliyoruz.


2,5 yıldır başkanlık koltuğundasınız, geride kalan sürenin değerlendirmesini yapacak olursak Remzi Aydın Eyüp’e neler kattı? 
Kurumsal gelişim, vizyoner projeler, sosyol kültürel belediyecilik, eğitim, spor ve gençlik anlamında önder bir anlayış ve uygulama , ilçemizin kadim özelliğini gözönünde bulundurarak proje ve uygulamalara renk katmak gibi ana başlıklarda vurgulayacağımız alanlarda mesafeler aldık. Eskisine göre her alanda daha iyi noktadayız, dahada iyi olacağız.  


Göktürk’te ki 2B arazileri imarı ne zaman çıkacak, mağduriyetler giderilecek mi? 

1/1000 plan onaylandı, 18. madde uygulaması başladı, yıl sonu ruhsatların verilmesi planlanıyor. Planlarımızda bilgilendirme yaptık ilan ettik. Hiç kimsenin mağdur olmayacağı bir düzenleme yaptık. Herkes yerini konut arsası olarak alacak ve umuyorumki bize teşekkür edecek. Mağduruyet iddialarında olan bilgi almak isteyen her vatandaşımıza kapımız açık neyse gelip görüşebilir. 
 

Göktürk Pazar yerinde Festival alanı yapılacağını, Göktürk meydanı ve otobüs güzergahlarını tekrardan düzenleneceğini söylemiştiniz, bu düzenlemeler ne zaman gerçekleşecek?
Proje İBB tarafından son aşamasına getirildi. İnşaallah kısa bir süre sonra ihaleye cıkılalacak. Böylece spor,kültür, sanat vb. Birçok faaliyeti yapılacağı mükemmel bir tesise kavuşacağız. Göktür meydanımızı eski haline getireceğiz ve Göktür caddesinide canlandıracağız.

 

Göktürk Gençlik Kültür Sanat Merkezi yeni eğitim döneminde bizleri neler bekliyor? 
Göktür Kültür Sanat ve Gençlik Merkezimizde gitar, keman, piyano, resim, seramik, drama, yan flüt, halk oyunları gibi birbirinden farklı sanat dallarında kültür sanat eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Alanında uzman hocalar ve usta isimler danışmanlığında gerçekleştirdiğimiz kültür sanat eğitimlerinde sanatseverlere sanatın farklı alanında ilerleme imkanı sunuyoruz.  Yıl içerisinde kursiyerler teorik eğitimin yanı sıra öğrendiklerini uygulama imkanı bulurken, eğitimlerin sonunda ise faaliyetlerimiz kapsamında öğrenimlerini birer ürüne dönüştürerek sergileme fırsatı buluyorlar. Ayrıca sergi salnomuzda yıl boyunca değerli sanatçıların nitelikli eserleri sergileniyor.
Kültür sanatın canlandığı ve gençliğin uğrak yeri haline gelen Göktürk Gençlik ve kültür sanat merkezimizde kültür çalışmalarımızın bir parçası olan eğitimlerimizin yanı sıra yıl boyunca her hafta sonu çocuk oyunları, yetişkinlere yönelik tiyatro oyunları, konserler, özel etkinlikler ve söyleşilerle farklı ilgi alanları olan Göktürklü sanatseverlere kültür ve sanatın her alanında hitap etmek istiyoruz. Özenle seçtiğimiz çocuk oyunları çocuklarımızın gelişimlerine ve gündelik yaşamlarına olumlu katkı sağlarken her yıl birbirinden eğlenceli ve kaliteli yetişkin tiyatrolarını halkımızla buluşturuyoruz. 

Yoğun bir faaliyet takvimi olan merkezimiz de bir dinlenme ve çalışma alanını oluşturduğumuz kitap cafe ile okurseverler farklı ortamlarda aradıkları sesiz ve kitaplarla dolu çalışma ortamını burada buluyor . Gün boyu açık olan kitap kafemiz öğrencilerimizin de ders çalışabilecekleri bir merkeze dönüştü. 
2023 Hedefleri doğrultusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın başlatmış olduğu 81 şehrindeki Gençlik Merkezleri'nde gerçekleşen 'KOD ADI 2023' bilişim projesi de Göktür Kültür Sanat ve Gençlik Merkezimizde yapılıyor. Proje kapsamında algoritma, web ve mobil uygulama geliştirme, elektronik ve robotik eğitimleri veriliyor. Ayrıca milli yazılımlar, erken yaşta kodlama eğitimi, dijital bilgi güvenliği, siber saldırılar, etkili sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama üzerine seminer programları gerçekleştiriliyor. 
Kültür sanat alanında sunduğumuz hizmetlerin yanı sıra hanımlara özel spor salonumuz mevcut. Haftanın 6 günü hanımlarımız burada fitness, step aerobic,pilates ve zumba yapma imkanı buluyorlar.  Göktürk Kültür Sanat merkezimiz fiziki özellikleri itibiriylede örnek bir merkezdir. Tüm Göktürk'lü hemşehrilerimizi bekliyorum. 

Göktürk Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru açıldığından beri çoluk çocuk 7’den 70’e herkes yürüyüş yapmaya buraya geliyor. Bölgemize değer katan bu tarz projelere gerçekten ihtiyacımız var. Parkur yanında yer alan kanaldan gelen kötü koku vatandaşı rahatsız ediyor, bunun için ne gibi bir çözüm sağlamayı düşünüyorsunuz? 
Göktürk Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkurumuzun yanında bulunan Kağıthane Cenderesinde oluşan ve ziyaretçilerimize rahatsızlık veren kötü koku; İSKİ Genel Müdürlüğü ve Belediyemizin müştereken yaptığı  kimyasal ve çevresel analizler neticesinde alınan sonuçlarına göre bölgedeki tüm altyapı bacalarına doğal materyallerden yapılan baca filtresi takılıp dere temizliği yapılarak koku sorunu giderilmiştir. Dereye kimyasal atık atan iş yerleri İdaremiz Zabıta ekipleri ve İSKİ görevli personelince takip edilerek dere temizliği takip edilmektedir. Radikal çözümler için İSKİ nezninde sonucu takip ediyoruz. 

Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında ilçede hayata geçirdiğiniz Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği’nde ne gibi hizmetler veriliyor? 
Eyüpte Sokak Hayvanları Yalnız Değil sosyal sorumluluk projemiz kapsamında; Kliniğimiz  Veteriner Hekim ve  Yardımcı Personellerle  hizmet veriyoruz. Kliniğimizde 1 Tam Donanımlı Ameliyathanede  bulunmaktadır.
Kliniğimizde
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Klinik (ayakta) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Poliklinik (yatarak) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması için sevk edilmesi
- İlçe genelindeki  sahipsiz kedilerin kısırlaştırılmalarının yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Kuduz aşılamalarının yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Parazit uygulamalarının yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanlarının Sahiplendirilmesi
- İlçe genelindeki  Sahipli hayvanların Kuduz aşılamalarının yapılarak kayıt altına alınması
- İlçe genelindeki  Sahipli hayvanların Mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması gibi hizmetler veriyoruz. 

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (0)
14°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'i başarılı buluyormusunuz?
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'i başarılı buluyormusunuz?
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Arsenal 20 30
9. Aston Villa 17 29
10. Chelsea 19 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Crystal Palace 20 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@