Remzi Aydın ile Göktürk üzerine Özel Röportaj

Remzi Aydın ile Göktürk üzerine Özel Röportaj

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın New Göktürk Dergisi 21.sayısı özel röportajı

Göktürk 18.10.2017, 10:36

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile Göktürk’ü , Metro Projelerini, 2B Arazileri, Hafriyat Kamyonlarını, Eyüp ilçemizi, devam eden çalışmaları yanı sıra merak edilen birçok konuyu konuştuk. Sorularımızla içtenlikle cevap veren Remzi Aydın, en çok merak edilen konuya açıklık getirdi. Otogar Göktürk’e gelecek mi? Bir solukta okuyacağınız ses getiren Röportajımız.

Röportaj : New Göktürk Dergisi imtiyaz sahibi Kenan Yılmaz, New Göktürk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Öner, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın
Fotoğraflar : Photoxi - Hüseyin Kerem Yılmaz

 

Göktürk’te ki metro durağı yeri değiştiği söyleniyor, Göktürk’te ki metro nereden çıkması planlanıyor? Metro’ya ne zaman kavuşacağız 
İlk durak önerisi Meydan Camii’nin yanında idi. Biz, Belediye-İstanbul Caddesi köşesini istedik ancak Korumu Kurulu fidanlığın önüne aldı. Metronun 2 yılda bitmesi planlanıyor.


Göktürk’e Otogar geleceğine dair söylentiler var, ne diyorsunuz bu konu hakkında 
Işıklar’da bir otogar planlaması düşünülüyor; ancak henüz  planlara işlenmediği için yeri netlik kazanmadı. Önümüzdeki süreçte netleşip uygulanacak. Metroyla birlikte çalışması hedefleniyor.


Geçtiğimiz Mart ayında Göktürk’e yeni bir giriş daha yapacağınız söylemiştiniz Kuzey Giriş yolu proje ne aşamada? 
Kurum görüşlerinde eksiklikler var. Tamamlandıktan sonra 1/5000 plan teklifi İ.B.B’ne sunulacak. . Bu bölge İ.B.B sorumluluğunda olduğundan onlarla birlikte çalışıyoruz. Kısa süre içinde bitirmeyi planlıyoruz.


Belediye başkanı seçildikten sonra 2 sene kadar Göktürk’te yaşadınız, mahallemizi nasıl buldunuz ve nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mahallemiz sessiz ve temiz bir halde. İklimi ve doğa örtüsü insana huzur veriyor. Ulaşımın rahatlamasıyla beldemiz dahada nitelikli hale gelecek inşaallah.


Göktürk ve Kemerburgaz ana caddelerinde ki kamyon trafiğine bir çözüm gelecek mi?
Göktürk – Kemerburgaz güzergahını kullanan ağır tonajlı araçlar için İ.B.B. 2016 yılında   Yönerge yayınladı. Buna göre ağır tonajlı araçların girmesi yasak olan bulvar, cadde ve sokakları UKOME kararı ile belirtilmiştir. Eyüp Belediyesi olarak bu kararın uygulanması için ilgili birimlere gerekli trafik levhaların takılması, EDS kamera sisteminin yapılması, Emniyet ve Jandarmanın gerekli kontrolleri yapması hususunda yazışmalarımızı yaptık. çalışmalar devam ediyor.  Halen Trafik Zabıta Ekiplerimiz her gün Emniyet ve Jandarma ile birlikte müşterek çalışarak ağır tonajlı araçların girişini engellemektedir. Metro inşaatının bitmesiyle bu sorunda ortadan kalkacak inşaallah. 


Göktürk İstanbul Caddesi’nde Katlı otopark gelecek mi?
Elektrik hatlarından kaynaklanan sorun sebebiyle proje olmuyor. Aşmaya çalışıyoruz. 

Göktürk’te Çöp kokusu yaz aylarında ciddi manada rahatsız edici. Ne zaman çöp kokusundan kurtulacağız?
Yakın zamanda inşaallah, tesislerin büyük kısmını silivri bölgesine taşıyacağız.

Göktürk’te Sağlık alanında maalesef çok eksiklikler var. Herhangi bir acil durumda gideceğimiz bir Hastanemiz yok. 
Biz belediye olarak hem Kemerburgaz hem Göktür'te hastane için yer ayırdık. Devletimiz ve özel sektörün yatırım yapmasını bekliyoruz.


2,5 yıldır başkanlık koltuğundasınız, geride kalan sürenin değerlendirmesini yapacak olursak Remzi Aydın Eyüp’e neler kattı? 
Kurumsal gelişim, vizyoner projeler, sosyol kültürel belediyecilik, eğitim, spor ve gençlik anlamında önder bir anlayış ve uygulama , ilçemizin kadim özelliğini gözönünde bulundurarak proje ve uygulamalara renk katmak gibi ana başlıklarda vurgulayacağımız alanlarda mesafeler aldık. Eskisine göre her alanda daha iyi noktadayız, dahada iyi olacağız.  


Göktürk’te ki 2B arazileri imarı ne zaman çıkacak, mağduriyetler giderilecek mi? 

1/1000 plan onaylandı, 18. madde uygulaması başladı, yıl sonu ruhsatların verilmesi planlanıyor. Planlarımızda bilgilendirme yaptık ilan ettik. Hiç kimsenin mağdur olmayacağı bir düzenleme yaptık. Herkes yerini konut arsası olarak alacak ve umuyorumki bize teşekkür edecek. Mağduruyet iddialarında olan bilgi almak isteyen her vatandaşımıza kapımız açık neyse gelip görüşebilir. 
 

Göktürk Pazar yerinde Festival alanı yapılacağını, Göktürk meydanı ve otobüs güzergahlarını tekrardan düzenleneceğini söylemiştiniz, bu düzenlemeler ne zaman gerçekleşecek?
Proje İBB tarafından son aşamasına getirildi. İnşaallah kısa bir süre sonra ihaleye cıkılalacak. Böylece spor,kültür, sanat vb. Birçok faaliyeti yapılacağı mükemmel bir tesise kavuşacağız. Göktür meydanımızı eski haline getireceğiz ve Göktür caddesinide canlandıracağız.

 

Göktürk Gençlik Kültür Sanat Merkezi yeni eğitim döneminde bizleri neler bekliyor? 
Göktür Kültür Sanat ve Gençlik Merkezimizde gitar, keman, piyano, resim, seramik, drama, yan flüt, halk oyunları gibi birbirinden farklı sanat dallarında kültür sanat eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Alanında uzman hocalar ve usta isimler danışmanlığında gerçekleştirdiğimiz kültür sanat eğitimlerinde sanatseverlere sanatın farklı alanında ilerleme imkanı sunuyoruz.  Yıl içerisinde kursiyerler teorik eğitimin yanı sıra öğrendiklerini uygulama imkanı bulurken, eğitimlerin sonunda ise faaliyetlerimiz kapsamında öğrenimlerini birer ürüne dönüştürerek sergileme fırsatı buluyorlar. Ayrıca sergi salnomuzda yıl boyunca değerli sanatçıların nitelikli eserleri sergileniyor.
Kültür sanatın canlandığı ve gençliğin uğrak yeri haline gelen Göktürk Gençlik ve kültür sanat merkezimizde kültür çalışmalarımızın bir parçası olan eğitimlerimizin yanı sıra yıl boyunca her hafta sonu çocuk oyunları, yetişkinlere yönelik tiyatro oyunları, konserler, özel etkinlikler ve söyleşilerle farklı ilgi alanları olan Göktürklü sanatseverlere kültür ve sanatın her alanında hitap etmek istiyoruz. Özenle seçtiğimiz çocuk oyunları çocuklarımızın gelişimlerine ve gündelik yaşamlarına olumlu katkı sağlarken her yıl birbirinden eğlenceli ve kaliteli yetişkin tiyatrolarını halkımızla buluşturuyoruz. 

Yoğun bir faaliyet takvimi olan merkezimiz de bir dinlenme ve çalışma alanını oluşturduğumuz kitap cafe ile okurseverler farklı ortamlarda aradıkları sesiz ve kitaplarla dolu çalışma ortamını burada buluyor . Gün boyu açık olan kitap kafemiz öğrencilerimizin de ders çalışabilecekleri bir merkeze dönüştü. 
2023 Hedefleri doğrultusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın başlatmış olduğu 81 şehrindeki Gençlik Merkezleri'nde gerçekleşen 'KOD ADI 2023' bilişim projesi de Göktür Kültür Sanat ve Gençlik Merkezimizde yapılıyor. Proje kapsamında algoritma, web ve mobil uygulama geliştirme, elektronik ve robotik eğitimleri veriliyor. Ayrıca milli yazılımlar, erken yaşta kodlama eğitimi, dijital bilgi güvenliği, siber saldırılar, etkili sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama üzerine seminer programları gerçekleştiriliyor. 
Kültür sanat alanında sunduğumuz hizmetlerin yanı sıra hanımlara özel spor salonumuz mevcut. Haftanın 6 günü hanımlarımız burada fitness, step aerobic,pilates ve zumba yapma imkanı buluyorlar.  Göktürk Kültür Sanat merkezimiz fiziki özellikleri itibiriylede örnek bir merkezdir. Tüm Göktürk'lü hemşehrilerimizi bekliyorum. 

Göktürk Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru açıldığından beri çoluk çocuk 7’den 70’e herkes yürüyüş yapmaya buraya geliyor. Bölgemize değer katan bu tarz projelere gerçekten ihtiyacımız var. Parkur yanında yer alan kanaldan gelen kötü koku vatandaşı rahatsız ediyor, bunun için ne gibi bir çözüm sağlamayı düşünüyorsunuz? 
Göktürk Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkurumuzun yanında bulunan Kağıthane Cenderesinde oluşan ve ziyaretçilerimize rahatsızlık veren kötü koku; İSKİ Genel Müdürlüğü ve Belediyemizin müştereken yaptığı  kimyasal ve çevresel analizler neticesinde alınan sonuçlarına göre bölgedeki tüm altyapı bacalarına doğal materyallerden yapılan baca filtresi takılıp dere temizliği yapılarak koku sorunu giderilmiştir. Dereye kimyasal atık atan iş yerleri İdaremiz Zabıta ekipleri ve İSKİ görevli personelince takip edilerek dere temizliği takip edilmektedir. Radikal çözümler için İSKİ nezninde sonucu takip ediyoruz. 

Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında ilçede hayata geçirdiğiniz Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği’nde ne gibi hizmetler veriliyor? 
Eyüpte Sokak Hayvanları Yalnız Değil sosyal sorumluluk projemiz kapsamında; Kliniğimiz  Veteriner Hekim ve  Yardımcı Personellerle  hizmet veriyoruz. Kliniğimizde 1 Tam Donanımlı Ameliyathanede  bulunmaktadır.
Kliniğimizde
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Klinik (ayakta) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Poliklinik (yatarak) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması için sevk edilmesi
- İlçe genelindeki  sahipsiz kedilerin kısırlaştırılmalarının yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Kuduz aşılamalarının yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Parazit uygulamalarının yapılması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanların Mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması
- İlçe genelindeki  sahipsiz hayvanlarının Sahiplendirilmesi
- İlçe genelindeki  Sahipli hayvanların Kuduz aşılamalarının yapılarak kayıt altına alınması
- İlçe genelindeki  Sahipli hayvanların Mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması gibi hizmetler veriyoruz. 

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Göktürk'ün en önemli sorunu nedir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@