Okur Şikayeti - Göktürk'e dair

Okurlarımızdan gelen öneri şikayet ve isteklerini duyurmaya, halkın sesi olmaya devam ediyoruz.

Göktürk 09.08.2016, 14:01 09.08.2016, 14:20 Kenan Yılmaz
Okur Şikayeti - Göktürk'e dair

Bir okurumuzun bizlere ilettiği şikayetini sizlerle paylaşıyoruz.

------------------------------------------------------------------------

Bir mimar olarak, medeni ve nisbeten huzurlu olduğuna inandığım, az yoğunluklu, Göktürk semtine geleli yedi (7) sene oluyor. Bu yedi sene içerisinde git gide kötüleşen, git gide daha çok imar ihlalleri yapılan ve git gide bozulan bir yapılaşma görür oldum. Bunu üzüntü ve kızgınlıkla izliyorum.
 
Kaldırımlar
Denir ki, bir şehrin medeniyet seviyesi, kaldırımları ile ölçülür. Ne kadar düzgün, geniş, sürekli ve alçak kaldırımlar yapılırsa o kadar çağdaş bir şehirdir.
Bir sabah kalkıp, evinizin önündeki kaldırımdan yürümeye başlayın, nereye kadar gidebileceksiniz kaldırımdan inmeden? Bir deneyin Biri yüksek, biri alçak, bazılarının tam ortasında ağaç/tabela/çöp kutusu var, bazısında bozuk malzemeler, bazılarında koca koca ve sık sık babalar (ne işe yarar?).

Kat kat kaldırımlar var bir de! Bir dükkan, önündeki kaldırıma kat çıkıyor, rampa yapıyor, basamak yapıyor, masa atıyor, saksı koyuyor... buna birileri izin mi veriyor, yoksa dükkan sahibi kendi keyfinin kahyası mı? yaya yürürken, onun basamağı, bunun saksısı, şunun rampası, diğerinin sattığı indirimli basmalar, naylon, çin malları, uydu antenleri, piliç çevirme (bakınız Göktürk Cad) tezgahlarını, aklını tam gaz çalıştırarak, alicengiz oyunlarıyla alt ederek ilerlemeye çalışıyor. O sırada ne gideceği yere, ne de sağlıklı yürüyüşe odaklanabiliyor. Zira çoktan seçmeli, süper engelli bir parkurda yarışıyor.
Engelli insanlara hiç değinmiyorum, yoksa bu yazı sürer gider. Ama kaldırımlarda körler için sarı kabartma parkeler var!  iyi de o parkeleri bulabilecek mi vatandaş? Ah benim belediyem...

Sanırım en uzun kaldırım İstanbul Caddesi’nde. Orada da, dar kaldırımlar. Bakın New York sokaklarına, şurada yürüyemedim diyeceğiniz bir sokak yapısı var mı? dünyanın en kalabalık şehri oysa! Eğer “orası düz bir şehir diyorsanız, gidin San Francisco’ya bakın. Gitmenize gerek yok, bilgisayarınızın penceresinden bakın! Avrupada başkentlere, büyük şehirlere bakın. Bakın bakın...

Göktürk yeni bir yerleşim diye söylüyorum, can üzüyorum, istiyorum. Haksız mıyım? Neden yeni yapılaşan bir yere bunu yaparsın ey belediye, ey insanlar, ey müteahhitler ordusu? Göktürk Caddesinde yapılan son inşaatın önündeki kaldırıma gidip bir bakın! Kim yürüyebilir o eğimde?
Mimari olarak baktığımda, kaldırımlar şehrin, semtin bir işareti, tanıtıcı ögesi, rengi dokusu ise bir karakteri olmalı! Var mı? kimse bunu düşünüyor mu? bir malzeme seçimi, süreklilik ve her yerde aynı tekrar var mı?   - YOK
Ama heryerde sarı kabartma parkeler, labutlar/babalar gırla, sık sık ve anlamsızca, düzensiz. Nedenini anlayamıyorum. Ya da, anlıyorum, söyleyemiyorum.
 
Aydınlatmalar
Hasdal çevre yolundan başlayan bir aydınlatma problemimiz olduğu aşikar. Yollar düzensiz şekilde aydınlatılıyor ve sebebini bilemediğimiz kesintiler oluyor. Halbuki Göktürk İstanbul şehri içinde, öyle değil mi? yolların aydınlatılması iyi olmaz mı? güven duygusu vermez mi şoförlere? Bir noktada yanıyorsa beş noktada yanmıyor/çalışmıyor... ama hız ölçer/ceza yazar cihazlar süper çalışıyor.
Geldik Göktürk içine... Aydınlatma armatürü olmayan sokak var, gösterebilirim. Aydınlatması çalışmayan, bir var bir yok çalıştırılan bir çok sokak var. Neden çalışmıyor. Ya da neden bir var bir yok yanıyor. Bu lambalar yakılmayacaksa neden 2 katı para harcayıp onları oraya diktik? Bunlar vatandaşın vergileri ile değil mi? ya da faturamızı mı ödemiyoruz da kesiyorsunuz oranın elektriğini. Bu sokaklar şıkır şıkır aydınlatılacak. Her lamba doğru aydınlatma elemanı ve ampulü ile hepsi aynı güçte yanacak. İnsanın gözüne gözüne girmeyecek. Belediyenin bu konudaki en üst yetkilisini gece sokakta dolaşmaya çağırıyorum. O kaldırımlarda gece bir yürüyelim. Bakalım neler olacak.

Araç Park Sorunu
Göktürk’te araçlar için park yerleri organize edilmemiş durumda, hepimizin bildiği üzere. Sitelerin yeterli/yetersiz araç parkları dışında, park yeri olmayan binalar ve Göktürk ziyaretçileri için sokaklar park yeri durumunda. İyi ama, buraların bile düzenli olması gerekir ki medeniyet çizgimizi belirleyelim. Gidin bakın, her yerde bir karmaşa, hengame... isteyen istediği yere park ediyor, ikinci sırayı yapıyor, şerit kapatıyor. 2015 yılında İstanbul caddesi İşbankası/starbucks karşısındaki şerit için İBB kendisi İSPARK tabelaları koymuştu, hatırlayanınız vardır. Oraya park ettiğiniz zaman arkadan gelen araçlar karşı şerite geçiyordu. Bizlerin şikayetleri ile tabelalar kaldırıldı ve park yapılmaz tabelaları asıldı. Ama malesef alışkanlık baki kaldı...

Migros önündeki parklanma ve kargaşası ayrı bir muamma. Herkes birbirini bekler, tüm trafik kısa felçler geçirir, falan filan...
Göktürk caddesinde bir düğün salonu var ki, evlere şenlik apartmanın girişini bozup kahveye katmışlar, emsal alanları arttırmışlar ve işin kötüsü sığınak ve otopark diye gösterilen kısımları düğün salonu yapmışlar. Bu kısmı geçiyorum, düğün salonu akşamları çalışıyor haliyle, göktürk caddesindeki araçların parklanmasını görmelisiniz, curcuna! Kaldırımlar ya dükkanların işgali altında ya da araçların! Yayalara aman vermiyorlar!
Benim bildiğim yolun sınırı, kaldırımın sınırı ve otopark’ın sınırı olur, birbiri içine geçmez, ihlal etmez. Mimarlık, şehir plancılığı, şehircilik ve imar bunları emreder, kurallar, işletir.

Medeniyeti yavaş yavaş kaybetmeyelim, arttıralım ve sahip çıkalım. Göktürk’ü avrupalarda, amerikalarda o özendiğimiz şehirlere benzetelim. Gelin bu yazının devamını sizler yazın, sizler seslerinizi olumlu yönde yükseltin. Klasik tabirle bir taş da siz koyun ve takip edelim.

Sevgiler, Murat Yünsel
 

Kaynak: New Göktürk
Yorumlar (11)
Vehbi 3 yıl önce
biri valeyim der, diğeri kuka koyar, berikinin köpeği sıçar arkasına bakmadan devam eder..bir başkası durakta sigara içer... Ve bu böyle uzar gider...
Nedim özcan 3 yıl önce
Tespitleriniz çokdoğru neyazıkki göktürk çok uzunzamandır böyle bendaha bu sabah eyüp belediyesine bir imail yoluyla şikayette bulundum aytek evleri ve kemerlife arasındaki kamyon parklanması ve aydınlatma lambalarının olmaması ile ilgili inşAllah belediye uyarılarımızı dikkate alır
Alina 1 yıl önce
Göktürk ü çok seviyorum. Eşimle Hollanda’dan buraya yerleştik 5 yıl olacak. Tek problemim sokak köpeklerimizdi onlar da çözüldü. Hollanda’dan sonra buraya adapte olamam diye düşünürken çok güzel dostluklar bile kurdum. Eğitim seviyesi yüksek bir semt. İnsanlar medeni. Bir de metro çalışması sonucu yollar daha temiz olsa! Her taraf toz toprak oluyor. Arabamı haftada 2-3 defa yıkatıyorum. Koca kamyonlar toprak saçıyor.
Ayla 3 yıl önce
Bütün bu yorumlara katılıyorum ( sadece git newtork da yaşa diyen kişi haricinde).Güya eğitim seviyesi yüksek bir kesimin yaşadığı bir yer Göktürk ama yaya geçidinde bile arabasını üzerime süren jeep'li kadına bisiklet kullanmasını dahi tavsiye etmiyorum
Ahmet 3 yıl önce
Medeni şehir veya kasabaların dengini Göktürk'te bulmanız çok zor. Tarladan bozma parsellerle yamuk yumuk bir şehir planına sahibiz. Tümünü yıkıp yeniden düzgünce yapamazsanız düzelmesini de mümkün olamaz.
Gozde Erkman 3 yıl önce
Degindiginiz her konuda haklisiniz... 8 yildir gokturkteyim sakin bir yer diye geldigimiz yer nisantasina donustu adeta... Babasinin yolu seklinde istedigi gibi duran, geri giden, hic bakmadan cart diye cikan, yaya gecidinde hayatta durmayan araclari hergun onlarca kere goruyoruz...
Benim deginmek istedigim konus ise bambaska, sitemizin onunde bir geri donusum kutusu vardi, belediye haftada bir topluyordu geri donusum atiklarini. Ama yaklasik 1 yil once kaldirdilar. Belediyeye tlefonlarim, emaillerim vs hic biri ise yaramadi. Biz neredeyse butun site olarak cam, plastik ve kagit atiklarimizi ayristiriyorduk. Biz bunu gonullu olarak isteyerek yaparken neden imkansizlastirdilar? Geri donusum namina cok yetersiz imkanlar, halbuki marketten yaptiginiz alisverisin %70 i ambalaj... Strofor tabak uzeri strec filmle satiyorlar meyveleri, sebzeleri... Yumurtalar bile plastik kap uzeri karton, uzeri bir daha strec film... Geri donusum kutusu buradayken hic çöpumuz cikmiyordu neredeyse... Belki birileri buradan okur ve bu konuda benim yapamadigimi yapar:)
Istas 3 yıl önce
Bir şeyin temeli neyse, sonuda öyle devam eder.
Göktürk kurulurken, kapışıldı adeta, yollardan, sokaklardan
arsalar üretildi.Ve böyle oldu.
Parklanmaya gelince, o ahlak daha göktürke gelmedi.
Yolu kapattığı için, ikaz etmeye çalıştığımız vatandaş bizi darp etti.
Beyfendi futbolcuymuş diye karakolda özel muamele gördü.
Mahkemelik olduk, birinci celsede bizi haklı gören hakim, ikinci celsede, bırakın darp olayını , döndü dediki kardeşim, sokak herkesíndir, hetkes istewiği yere arabasını çeker.....ne karışıyorsunuz....?bende hakime güldüm. Anlayan anladı.....
Sokak herkesinde, kapatmaya hakkı ne?
AYRICA GÖKTÜRK TE KAMYON PARKLANMA OLAYI, BÜYÜK SORUN. ACÍLEN ÇÖZÜLMELÍ..
Neslihan 3 yıl önce
Her gün Göktürk'e girerken ışıklardan emniyet istikametine dönüşe az kala park eden kamyon nedir? Starbucks yan sokağına ne hakla valeler araç alır, her boşalan yeri kollarlar ve siz vatandaş olarak park yeri bulamazsınız? Bu konuyu gündeme getirdiğinizde üzerine bir güzel azar da işitirsiniz. Neden karda bazı sitelerin önündeki ara yollar temizlenir? Elbette şartların daha iyi olması için sorularımız olacak, şikayetlerimizi ileteceğiz. Verilen bir şehir adı varsa örnek alıp daha iyisini yapmak için kendi çevremizde, niye gidelim ki?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
açık
Günün Anketi Tümü
Göktürk'ün sorunları nelerdir
Namaz Vakti 17 Temmuz 2019
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 34 69
2. Başakşehir 34 67
3. Beşiktaş 34 65
4. Trabzonspor 34 63
5. Malatyaspor 34 47
6. Fenerbahçe 34 46
7. Antalyaspor 34 45
8. Konyaspor 34 44
9. Alanyaspor 34 44
10. Kayserispor 34 41
11. Çaykur Rizespor 34 41
12. Sivasspor 34 41
13. Ankaragücü 34 40
14. Kasımpaşa 34 39
15. Göztepe 34 38
16. Bursaspor 34 37
17. Erzurum BB 34 35
18. Akhisar Bld.Spor 34 27
Takımlar O P
1. Denizlispor 34 72
2. Gençlerbirliği 34 70
3. Hatayspor 34 67
4. Osmanlıspor 34 62
5. Gazişehir Gaziantep 34 59
6. Adana Demirspor 34 58
7. Altınordu 34 57
8. Ümraniye 34 53
9. Boluspor 34 49
10. Altay 34 47
11. İstanbulspor 34 43
12. Adanaspor 34 37
13. Giresunspor 34 36
14. Eskişehirspor 34 35
15. Balıkesirspor 34 34
16. Afjet Afyonspor 34 30
17. Elazığspor 34 25
18. Karabükspor 34 0
Takımlar O P
1. Man City 38 98
2. Liverpool 38 97
3. Chelsea 38 72
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 70
6. M. United 38 66
7. Wolverhampton 38 57
8. Everton 38 54
9. Leicester City 38 52
10. West Ham 38 52
11. Watford 38 50
12. Crystal Palace 38 49
13. Newcastle 38 45
14. Bournemouth 38 45
15. Burnley 38 40
16. Southampton 38 39
17. Brighton 38 36
18. Cardiff City 38 34
19. Fulham 38 26
20. Huddersfield 38 16
Takımlar O P
1. Barcelona 38 87
2. Atlético Madrid 38 76
3. Real Madrid 38 68
4. Valencia 38 61
5. Getafe 38 59
6. Sevilla 38 59
7. Espanyol 38 53
8. Athletic Bilbao 38 53
9. Real Sociedad 38 50
10. Real Betis 38 50
11. Deportivo Alaves 38 50
12. Eibar 38 47
13. Leganés 38 45
14. Villarreal 38 44
15. Levante 38 44
16. Real Valladolid 38 41
17. Celta de Vigo 38 41
18. Girona 38 37
19. Huesca 38 33
20. Rayo Vallecano 38 32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@