MÜGE GÜZEY SONBAHARIN 10 ŞİFALI BESİNİ

Bu besinler hastalıklara karşı savunma kalkanı…

MÜGE GÜZEY SONBAHARIN 10 ŞİFALI BESİNİ
banner331

SONBAHARIN 10 ŞİFALI BESİNİ

Grip ve nezle dört bir yanda kol geziyor ancak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı önlem almak mümkün! Virüslere karşı vücut direncini artırmanın basit ama etkili önlemlerinin başında mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek geliyor. Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi ve Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey Akansel, sonbaharla birlikte gelen mevsim meyve ve sebzelerinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için fırsat sunduğunu vurgularken, her biri hastalıklara karşı savunma kalkanı oluşturan o besinleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 Taze ceviz

Şimdi taze cevizin tam sırası. Sonbahar aylarında bol bol tüketilmesi gereken taze ceviz hem omega 3 hem de E vitamini içerdiği için çift etki ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Balık tüketmeyen kişiler ve vejetaryenler için iyi bir omega 3 ve protein kaynağı. 100g’ı 654 kalori olduğu için kilo vermek veya korumak amacında olanlar günde 3-4 adet cevizi geçmemeli.

 Ispanak

C ve E vitamininden zengin olan ıspanak, lutein, zeaksantin, betakaroten ve glutatyon gibi bileşikleri içeren adeta bir antioksidan deposu. Kalp ve damar hastalıklarından kabızlığa, kanserden diyabete birçok hastalığa iyi gelen, hem su oranı yüksek hem de düşük kalorili bir sebze. Ispanak pürin bazından zengin olduğu için ürik asit yüksekliği olanlar veya gut hastaları kontrollü tüketmeli.

 Bal kabağı

Kendine turuncu rengi veren güçlü bir antioksidan olan beta karoteni yüksek miktarda içerir, ikinci sıradaysa antioksidan vitaminlerden C vitamini yüksek oranda içerir. Bu özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirici, göz sağlığını koruyucu, kansere karşı etki gösterir. Bal kabağı yüksek lif içeriğiyle de kan kolesterolünü düşürür ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Antioksidan kapasitesi çok yüksek olan bu şifalı sebze aynı zamanda yaşlanma karşıtı etki gösterir.

 Brokoli

Süper besinler listesinin başlarında yer alan brokolinin içeriğindeki yüksek miktarda C vitamini, karotenoid, sulforalen, quarcetin ve indol-3 carbinolle bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Sigara kullanan kişilerin artan C vitamini ihtiyacını karşılamada oldukça başarılı olabilen brokoli düşük kalorili olması nedeniyle rahatlıkla tüketilebilir. Tıpkı ıspanak gibi “pürin” bazından zengin olduğu için gut hastaları tüketim miktarı konusunda çok dikkatli olmalı.

 Nar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey Akansel, narın antioksidan kapasitesini kıpkırmızı rengiyle ortaya koyduğunu belirtirken “Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren nar, idrar söktürücü etkisiyle de vücuttan toksinlerin atımını kolaylaştırıyor. Meyve olarak yenilebileceği gibi aroma vermek için salatalara eklenerek de tüketilebilir” diyor.

 Turunçgiller

Turunçgiller deyince kuşkusuz akla bağışıklık sisteminin bilinen koruyucusu C vitamini geliyor ancak turunçgillerin vitamin içeriği sadece C vitamini ile sınırlı değil. Diğer bir antioksidan vitamin olan A vitamininin ön maddesini (beta karoten) de içeriyor ve bu çifte vitamin sayesinde hem vücut direncini artırıyor hem de soğuk algınlığına karşı koruyor. Mandalina ve portakal gibi turunçgilleri suyunu sıkmak yerine meyve şeklinde tüketmek, kilo kontrolü ve kan şekerinin kontrolünü sağlamada yardımcı.

 Kereviz

Yükek lifli yapısıyla tok kalmaya yardımcı olur, idrar söktürücü etkisiyle ödem şikayetlerini azaltır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kansere karşı koruyucu olan etkisini ise “apigenin ve luteolin” adlı flavonoidlerle sağlar. Potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Oldukça lifli olan bu sebze aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığa da karşı etki gösterir. Kerevizi zeytin yağlı yemek şeklinde, salatasını yaparak ya da meyve ve yeşil sebzelerle birlikte blenderize ederek smoothie şeklinde tüketebilirsiniz.

 Trabzon hurması

Trabzon hurması beta karoten ve C vitamini içeriğiyle kanserden koruyucu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici güçlü bir antioksidan deposudur. Yüksek lif içeriğiyle kan kolesterol seviyesini düşürücü ve kan basıncının kontrolüne yardımcı olarak kalp-damar hastalıklarından koruyucu etki gösterir. Tatlı isteğini bastırmada da oldukça başarılıdır 1 orta boy Trabzon hurması 2 porsiyon meyveye denk gelmektedir. Diyette tatlı niyetine yarım Trabzon hurmasının üzerine 2-3 adet kırılmış ceviz ekleyip tarçın serperek muhteşem bir tatlı elde edebilirsiniz. Ya da kahvaltıda yoğurt ve yulafla beraber klasik kahvaltıya bir alternatif olarak tüketebilirsiniz .

 Turp

Güçlü antioksidan kapasiteye sahip olan turp idrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlıyor, soğuk algınlığına karşı koruyor ve öksürüğün azalmasına yardımcı oluyor. Salatalarda ya da dilimler şeklinde atıştırmalık olarak ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir. Üstelik düşük kalorili ve tokluk sağlamaya yardımcı.

 Pırasa

Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey Akansel, A ve C vitamininden zengin olan pırasanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirici birçok bileşik içerdiğini belirterek “Pırasayı mevsiminde mutlaka tüketmek gerekir. Düşük kalorili bir sebze olduğu için zayıflama diyeti yapan kişiler için de sağlıklı bir alternatiftir” diyor.

New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER