KEMERBURGAZ DOĞA BİLİM OKULU

Nevzat Özdemir bizlere 11 yıldır Kemerburgaz ve Göktürk’te kurmuş oldukları basketbol kulübünden , sporcularından, başarıları ve hedeflerinden bahsetti.

KEMERBURGAZ DOĞA BİLİM OKULU

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği ve Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunu ve eski basketbolcu Antrenör Nevzat Özdemir bizlere 11 yıldır Kemerburgaz ve Göktürk’te kurmuş oldukları basketbol kulübünden, sporcularından, başarıları ve hedeflerinden bahsetti.

Antrenör Nevzat Özdemir kimdir?

1976 Düzce Doğumlu, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) mezunuyum. 5 yıl Darüşşafaka spor kulübü alt yapı antrenörlüğü yaptıktan sonra, 4.5 yıl Kemer Golf Country Basketbol Alt Yapı antrenörlüğü ve 11 yıldır İstanbul Basket Spor Kulübü Derneği yöneticisi ve Kemerburgaz Doğa Bilim Okulları Spor ve Kamplar Koordinatörüyüm. Evliyim, bir tane kızım var.

Neden Kemerburgaz Doğa Bilim Okullarını tercih ettiniz?

Okulun kurucusu Aydın Özyurt Bey'in spora bakış açısı, insan ilişkileri, sporun çocuklar üzerinde ki bedensel ve zihinsel gelişimindeki önemi, aynı zamanda sporun eğitime olan katkısının bilincinde olduklarını bize gösterdiler. Bölgemizde sadece Basketbol'da değil, birçok branşta profesyonellere çalışabilecek olmaları, olimpik ölçülerde spor tesislerine de sahip oldukları için Kemerburgaz Doğa Bilim Okullarındayız.

Kemerburgaz Doğa Bilim Okulları Spor ve Kamplar Koordinatörüyüm. Tüm alt yapımızla ve bugüne kadar ki birikimlerimizle birlikte bundan sonraki hedeflerimizi Doğa Bilim Okulları'nda gerçekleştireceğiz.

Kaç yıldır Kemerburgaz'da Basketbol alanında hizmet veriyorsunuz?

İstanbul Basket Spor Kulübü Derneği 2006 yılında Ahmet Kurt tarafından Kemerburgaz'da kuruldu. Daha sonra dernek başkanlığına Adem Akbeniz geçti, benim tarafımdan devam ettirilen Eyüp bölgesinin en büyük altyapı Basket Spor Kulübü olarak faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl neler yaptınız?

2016 yılında aynı yaştan ikişer takım ile liglere katılabilmek için Gökburgaz spor Kulübü Derneği kurularak İstanbul Basket çatısı altına girdi. Günümüze kadar 1000'e yakın çocuğumuza basketbolu sevdiren ve öğreten değerli bir kuruluş olarak basketbol dünyasında yer edindik. Kulüp bünyesinde yetişen oyuncuları daha büyük kulüplere göndererek aynı zamanda alt yapı Milli Takım seviyesinde oyuncular yetiştirdik.

Akademi liginde 2015 - 2016 sezonu miniklerde İstanbul Şampiyonu olduk. Yıldızlar da final oynadık. Aynı zamanda da geçen yıldan beri Drüşşafaka Spor kulübünün pilot takımıyız.

Sizi diğer Kulüplerden farklı kılan nedir?

Kemerburgaz Doğa Bilim Okulunda olimpik ölçülerde 800m2 kapalı Basketbol Salonunda antrenmanlarımızı yapıyoruz. Profesyonel ekiplerle çalışıyor olmamız, sadece Basketbol değil, Voleybol, Yüzme gibi birçok dalda takımlar oluşturup, çocuklarımıza spor disiplini vererek geleceğe güvenle bakmasına yardımcı oluyoruz.

Ekibinizde kimler var ve hedefleriniz nelerdir?

Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız Hüseyin Yavuz, Yasin Kaplan, Gözde Güçlü, Nesli Acar'ın dışında geçtiğimiz sene Ocak ayından itibaren 20 yılı aşkın süre Darüşşafaka Spor Kulübünde çalışmış,son 5 yılındaki kariyerini de yurt dışında yürütmüş olan Türkay Çakıroğlu da aramıza katıldı. Kulüp bünyesinde sömestr tatilinden sonra planladığı diğer bir projemiz ise Türkiye'de ilk kez Dripling ve shot Klinik çalışmalarının başlayacak olmasıdır. Ayrıca 100m ve 200m kategorisinde Türkiye ve Balkan Şampiyonluğu ve Akdeniz oyunları 3.sü olan Milli atlet Mustafa Delioğlu ile Atletizm çalışmalarına başlayacağız. Birde babalar, oğullar, anneler, kızlar kampları yapacağız.

Kaç tane lisanslı sporcu ve takımınız var?

Hali hazırda 90 tane lisanslı basketbol sporcusuna sahip olan kulüp minik minikten yıldızlar kategorisine kadar 8 ile 15 yaş arasında 6 adet altyapı takımlarına sahiptir. Çocuklar ile birlikte velilerinin de tüm desteğini kazanan kulübün tüm maçlarında desteğini esirgemeyen velilerine tribünden bize destek olan tüm velilere teşekkür ediyoruz.

Neden çocuklarımız Basketbol oynamalı?

Basketbol 365 gün kapalı salonunda oynanabilen bir spor dalıdır. Karar verme yeteneğini geliştirir, hızlı düşünmeye iter. Hem ellerin hem ayakların aynı anda koordine eder. Tüm vücudun birlikte çalıştığı, oyuna antrenörlerin her an müdahale edebildiği, sınırsız oyuncu ve taktik değiştirme hakkı olan tam bir takım sporudur. Yapılan birçok bilimsel araştırmalarda şuan da üst düzey profesyonel iş adamlarının geçmişine baktığımızda büyük çoğunluğunun basketbol oynadığı görülmüştür. Basketbol'un iş hayatına katkısı ise tercih yapabilme, karar verebilme, kazanmayı kaybetmeyi ve mücadele etmeyi öğretmesidir. Okul hayatında da öğrencilere saatinde antrenmanda olma disiplinini sağlar. Direktif alabildikleri için, plan ve program çerçevesinde hazırlanıldığından dolayı bu disiplini derslerinde yansıtabilirler. Basketbol tam bir multi disiplin işidir.

New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2017, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER