Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

Fatih Güner'in kaleme aldığı makale : Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

Göktürk 03.06.2016, 12:49
banner346

1.5 seneye yakın bir zaman önce, yağmur yağdığı ve şoförü gelmediği için evine bıraktığım, ismini yapmış ama bugünlerde eleğini asmış bir reklamcı büyüğüm sordu: “Nerede oturuyorsun?”, ben de: “Göktürk’te” diyince, “Hayatını kazanamamış insanların orada demek” dedi.
Beni tenzih ederek söylediğini bildiğim için ve ben de öyle düşünmeye o zamanlar henüz başladığım için muhabbeti oradan devam ettirdik.
Hayatını kazanamama mevzusu tamamen “kazandığı para x harcadığı para” denklemi ile ilgili. Düşünün ki beyaz yakalı, genç profesyonel bir çift var, bir de çocukları var, 3 kişilik çekirdek aile halinde yaşıyorlar. Oturdukları ev mortgage, %25 peşinatı aileleri vermiş, ama aylık mortgage’ları kendileri ödüyorlar. Göktürk’e ilk gelenlerden oldukları için oturdukları evi 1 milyon TL’ye anlaşıp aldılar. 400 bin TL’si peşin ödenmiş, 600 bin TL’yi 10 yılda ödeyecekler. Faiziyle birlikte 750 bin desen, yılda 75 bin, ayda 6.250 TL yapar.Bu ailenin evine ayda maaş olarakerkek tarafından 9.000 TL, kadın tarafından 6.500 TL giriyor. Bunlar finansçı diyelim mesela. Zaten kadının maaşı evin mortgage’ına gitti. Geriye kalan 9.250 TL’nin 1.250 TL’si sitenin aidatı ve faturalara gitti, kaldı 8.000. Benzin parası, iş ile ilgili masraflar (ayakkabı, giysi, her türlü görüntü aksesuarı için) 1.500 TL, kaldı 6.500 TL. Çocuklarının okulu her ay 1.500 TL, Çocuklarının bakıcısı (ve aynı zamanda evde temizlik ve yemek de yapıyor bu bakıcı) 2.000 TL, kaldı 3.000 TL. Mutfak masrafı ve tüm genel giderler için de geriye kalan parayı kullanın desem, bu insanların dibi dibine yaşadığını göreceksiniz.

Gerçekten de öyle. Göktürk’ü zengin mahali gibi konumlayan insanlarla ilgili en büyük gözlemim bu. Bu insanlar ucu ucuna yaşıyorlar maddi anlamda.Kendime bakıyorum, ev kiram 2.500 TL, aidat ve faturalarla birlikte 4.000 TL. Bizim evimiz falan yok, mortgage da yok. Sahipliğe zerre kadar inanmıyorum, bu insanlardan çok daha iyi yaşıyorum, borçsuz yaşıyorum en azından. 10 sene borç mu ödenir arkadaşım?
Ancak, anlatmak istediğim bu para x hayat korelasyonu değil. Anlatmak istediğim şey bambaşka.
Göktürk insanı, adeta bir muz cumhuriyetinin diktatörü gibi.

Buraya taşınmadan önce orta halli olduğunu ve hayatını kurmaya çalıştığını bildiği için halen korku ve endişelerle dolu. Bunları kaybetmekten aşırı korkuyor. Bu da onu fazlasıyla zalim ve tehlikeli kılıyor.


YAZININ ORİJİNALİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Size birkaç maddede anlatayım:

1- Mutsuzluk Mefhumu
Her gün oğlumuz Ali’yi Göktürk’ün klasik oyun alanı olan “Filli Park’a” götürüyoruz. Çocuğuyla ilgilenen, onu parka götüren, gezdiren, onunla oynayan anne/baba sayısı burada çok az. Çocukların bir çoğu bakıcılarıyla geliyor parka. Bakıcılarının yüzü bir karış, mutsuz insanlar, inanılmaz bir mutsuzlukları var. Bu mutsuzluk çocuklara da geçiyor, bakıcı ile parka gelen çocuklar, anneleriyle gelen çocuklara göre daha az sosyal ve daha fazla vahşi oluyorlar. Anne ve babalarının korkuları çocuklarına geçiyor.
Birbirlerinin oyuncaklarını oynamak için birbirlerinden izin alan 3 yaşında çocuklar düşünün, bu çocuklar, işte aileleri ile oynayan çocuklar, mutluluk seviyeleri daha yüksek diğerlerine göre. Filli Park’ta izin almadan başkasının oyuncağını alan çocuk görürseniz, bilin ki bakıcısı ile gelmiştir.

2- İngilizce Sorunsalı
Sayısı azımsanamayacak kadar fazla olan çocukla, annesi, babası ve bakıcısı İngilizce konuşuyor. Aksanlı İngilizce’lerini siz duysanız utanırsınız, bu çocuklar ana dillerini hiç kullanmıyor ve anne/babalarının ikinci dili olan bir dili ana dili gibi kullanmaya çalışıyorlar. Muazzam bir oksimoron oluşuyor burada, bir kara delik, bir cehalet. Görmeniz lazım, öyle bir defa karşılaşmak yetmez, bunu bir süre incelemeniz lazım.
Çocuğun anne babası gayet güzel Türkçe konuşuyor olmasına rağmen çocukla Türkçe konuşulmuyor, kötü bir İngilizce ile pratik yapılıyor çocukla ve çocuk dilden mahrum kalıyor. Hiçbir ülkede bu kadar büyük bir İngilizce öykünmesi yoktur herhalde.

Tabi bu noktada, çocuklarına ikinci dil olarak İngilizce öğreten, onları İngilizce öğretimin yapıldığı okula veren ailelere hiçbir lafım yok, sonuçta kendilerinin de en iyi kullandığı ana dilleri ile iletişim kuruyorlar çocukları ile.


3- Kakaspotting
Göktürk’ün, eğitimli insanların oturduğu bir yer olduğunu düşünüyorsanız bunu unutun. Göktürk’te sokakların mükemmel olduğunu, bal-dök-yala olduğunu düşünüyorsanız, unutun.
İnsanların yaşlandıkları için Belgrad ormanına bıraktıkları köpekleri, orada yiyecek bulamayınca en yakın yerleşim yerlerine iniyorlar. Bahçeköy, Göktürk, Zekeriyaköy, sokaklar köpek dolu. Sabahın köründe arabanın orasına burasına atlarlar, ezmemek için 5 km/s hızla gitmek zorunda kalırsın, soğuk terler dökersin.

Göktürk sokaklarında köpek kakaları (temsili)
Aynı zamanda buranın ahalisi de köpekleri çok sever, insanların 4’te 1’inin köpeği var desem, eğitimli tahmin yapmış olabilirim.
Tüm köpekler birleşin desen, yollarda bu kadar fazla kaka göremezsin.Köpeği olanlar da köpeklerinin kakasını toplamaz; akşam bir davet olsa, orada karşılaşsan eğitimli, düzgün birisi sanarsın, gözünün içine baka baka köpeğinin kakasını yerden almaz. Oğlum Ali ile oyunumuzun adını ben koydum: Kakaspotting. Ali diyor ki; “Anne bak, kaka!”, “Baba bak, kaka!”.

Kakaspotting (hobby): An amateur interest in streets, looking out for dog shit in order not to step on.


4- Trafik
Burada herkesin arabası var, her evde 2 tane var. Sabahları doğru saatte çıkmazsanız, Göktürk’ün klostrofobik bir yer olduğuna inanıyorsunuz, çünküGöktürk’ten çıkamıyorsunuz. Hiç kimse birbirine yer vermez, park yeri bulmak için dönüp dolaşırsın, tam buldun diyelim dörtlüleri yakar beklersin, hop, bir bakarsın kaba, eğitimsiz biri girmiş park yerine sana dönüp bakmıyor bile (İçinden yedi ceddine küfredersin, cehaletine küfredersin, onu yetiştirenlere küfredersin, edersin de edersin).
Bir arkadaşım park yeri yüzünden pislik bir türkücü ile mahkemelik oldu, mahkemeye de gelmedi türkücü, polis zoruyla getirdiler. Burada araba ile yaşamak çok zor, arabasız yaşamak daha da zor.

5- Zulüm ve Kabalık
Burada oturup yemek yiyebileceğin, bir iki kadeh içebileceğin yer sayısı çok az. The North Shield, Yasemin & Tuncel, Onur Et, Dardenia, Lokanta ve bazen de Zanzi Kitchen.
Bunların dışında yemek yiyecek yer de var sayılmaz. Wagamama, Le Pain Quotidien ve Kaşıbeyaz (Hiç gitmedim) kapandı. Starbucks herkesin halen gittiği bir yer ama o çamur kahveyi (Neresi kahve?) nasıl içtiklerini anlamıyorum.
Göktürk ahalisinin en yukarıda bahsettiğim korku ve endişeleri, bu mekanlarda çok ortaya çıkıyor. Çoğu, servis elemanlarının gözüne bakmaz, kredi kartını çıkarırken bir havalar, hesabı öderken kocaman bir mesele.Ufacık bir mevzu olduğunda servis elemanına zulüm… O kadar çok gördüm ki bu adilikleri anlatamam.
Ayağa kalkıp “Sen kimsin ulan?” demek istedim, hep tuttum kendimi, eşim benden daha fazla Göktürk’te dolaşıyor, beni ayıplamalarından korkmuyorum da, onu ayıplamasınlar diye.

6- Koltukaltı Seviyesi
Göktürk’e ilk taşındığımızda ev sahibime, gidebileceğim bir berber sormuştum, o da bana bir yeri önerdi. Benim seneler boyunca berberim Asmalımescit’teki Taştan’dı. 2008’den beridir ona giderdim, Göktürk’e taşınınca, o zamanlar ofis de 4. Levent’te, Taştan uzak kaldı.
Taştan’da 25 TL’ye olduğum traş, burada 130 TL. Neden diye sormayın, ben berbere ayda 1 giden bir insanım, 1 seneden biraz fazla ayda 1 gittim berbere, bu parayı da verdim.
Bir gün, traş olurken içeri biri girdi, 55 yaşlarında, beyaz saçlı, iyi görünen, üzerindeki kıyafetlere ve saatine bakılırsa nüfuzlu biri. Tabi bir karşılama, bir merasim oldu, ben de gözümün ucuyla aynadan izledim. Adam berber koltuğuna oturmadan önce, “Dur, unuttuk” gibi birşeyler söyledi ve gömleğini çıkarmaya başladı.

Eğer gittiğin berbere uzun zamandır gidiyorsan, orada bir hatırın vardır. Mesela benim kardeşim saç kılının sırtına kaçmasından rahatsız olan birisi, o yüzden de berber koltuğuna oturmadan önce gömleğini/t-shirtünü çıkarıp öyle oturur.Bunu anlıyorum, çünkü orada hatrı vardır. Ancak bu amcagömleği çıkardı ve kolunu kaldırdı. Berber de koltukaltı tüylerini makine ile aldı ve amca sonrasında koltuğa oturdu.
O kadar insanın arasında koltukaltı aldırıldı ve alındı.
Göktürk ile ilgili kırılma noktam da bu oldu. Nerede yaşadığımı sorgulamaya başladım, kimlerle yaşadığımı sorgulamaya başladım.Burası ciddi bir cehalet merkezi olmaya aday.
Tam 1 senedir bu yazıyı yazmak istiyordum, her seferinde sonra yazarsın, boşver, sana mı kaldı diyerek kendimi durduruyordum. Ancak işte bu defa yazdım ve yayınlıyorum.
Göktürk’ten ayrılamıyoruz da, çünkü maalesef İstanbul’un herhangi bir yerinde de çok farklı değil durum. Burada dikkatli arkadaşlıklar kuruyoruz, mutlu insanlarla takılıyoruz ve çocuğumuzu da mutlu çocuklarla yanyana getirmeye çalışıyoruz. Sosyal insanlarla konuşmaya ve arkadaş olmaya çalışıyoruz.

Göktürk’e taşınmadan önce bunları düşünmenizi tavsiye ederim.

Kaynak : www.medium.com
Kaynak: İnternet Medyası
Yorumlar (25)
Yavuz 5 yıl önce
Uzun zamandır bu kadar boş bir yazı okumamıştım. Bu yazdıklarınız Göktürk'e özel falan değil, bütün İstanbul'da, Türkiye'de karşılaşabileceğiniz şeyler. Zaten siz de "Göktürk’ten ayrılamıyoruz da, çünkü maalesef İstanbul’un herhangi bir yerinde de çok farklı değil durum. " diyerek yazınızı boşa çıkartmış oluyorsunuz.
Boşver... 5 yıl önce
9000+6500= 15,500 lira kazanan bir aile zengindir kardeşim sitede oturmak 1000 000 tl ye ev almak çocukları özel okulda okutmak bir lüx.. onlar hayatını çoktan kazanmış insanlardır.. 2000 tl gelir ile yaşayan insanlar ne yapsın??? Diğerlerine katılırım ama giriş bölümün tamamen saçma..
nesrin 5 yıl önce
Nasil yasiyorsan öyle degerlendirirsin.Sikayeti olan gitsin dilediği, hayal ettiği gibi bir yerde yasasin. Biz de eski sakin gunlerimize dönüp mutlu olalim.
mine 5 yıl önce
Hem bu kadar şikayet edip hem de niye ısrarla burada yaşamaya devam ediyorsunuz o zaman ? Nasıl bakarsan öyle görürüsün ve nasıl yaşamak istersen öyle yaşarsın. Kimse kimseyi zorla tutmuyor buralarda. Gerçekten ne kadar saçma ve boş bir yazı olmuş. Göktürk'ün çok eskilerinden biri olarak söylüyorum , buralara 5 sene 7 sene veya daha önce veya daha yeni yeni gelmiş olanlar siz yokken bizim köyümüz daha güzeldi daha huzurluydu. Biz Göktürk'e hala köyümüz diyoruz ve yine huzurluyuz mutluyuz ama eskiyi de aramıyor değiliz. Gidin siz şehirlerinizde mutsuz ve şikayet ederek yaşamaya devam edin.
Serkan ACAR 5 yıl önce
Harika Tespitler canı gönülden kutlarım.
Tuğba 5 yıl önce
kısmen doğru kısmen yanlış... her yerde her tip insan var Göktürk ile sınırlama yapmak saçmalık..
Sinem 5 yıl önce
Çok hadsizce yazilmis bir yazi
Mustafa 5 yıl önce
Fatih bey kalemine sağlık, ellerin dert görmesin. Selamlar.
anil 5 yıl önce
Dostum beyaz yakalıların moron çocukları tespitin çok doğru. Bunlar çocuklarının zeka seviyesini ipad i kullanma hızına indirgemişler. Su gibi ingilizce konuşup, konuşurken adamın gözünün içine bakamayan çocuklar.
nursel 5 yıl önce
çok saçma bi yazı olmuş bence bende 6 yıldır göktürkte yaşıyorum ama size katılmıyorum göktürk pahalı bi semt olabilir ama bunu göze alabilen kişiler oturuyor orada ayrıca dediğiniz gibi kalitesiz içi boş eğitim seviyesi düşük bi semt değil her bütçeye göre restorant ta var berberde ben bayan olarak 15 liraya fönümüde çektiriyorum 50 liraya çok güzel bi yemekte yiyorum sizin yazdığınız negatiflikler bence sizin bakış açınızla ilgili bence çok gereksiz bi yazı olmuş
Serap 5 yıl önce
Bahçeköyde yıllarca yaşadım burası böle insanlar asla yok zenginide insan fakiride insan burası göktürk ayrı bir cumhuriyet sonradan görme dolu kendini bir bok zannedenle dolmuş site müdürleri olmuş sanki holding patronu holding yönetiyorlar hepsinin burnu kaf dagında kısacası burda insan gibi insan yok hepsi paranın esiri olmuşlar bu yazıyı yazan beyfendiyi kutlarım
Elçin 5 yıl önce
Yazdığınız yazıların doğru bulduğum bölümleri oldu ama doğru bulmadığım bölüm daha çoktu. Daha iyi Bir analiz yapılabilirdi. Çoğu fiyasko resmen kötülenmiş.
seref aytac 5 yıl önce
boyle bir yazi olabilirmi...begenmiyosan tum istanbul senin.seni burda zorla tutanmi varr.
aylin 5 yıl önce
Ağzınıza yüreğinize kaleminize sağlık..tam yerinde tespitler....Özellikle de köpekler ilgili olanı....göktürk hayvanat bahçesi...nokta.....
Kutsal Alkan 5 yıl önce
Yazıyı kaleme alan arkadaşın hayatta çözemediği bir kısım sorun olduğu kesin.
Always Right 5 yıl önce
Bencede sizin gibiler gidince biz eski, nezih günlerimize geri döneriz. Asıl o saydıklarını yapan sizin gibiler
Serap 5 yıl önce
27 yıldır gokturkte yaşıyorum. Ve biliyorum ki bu bahsedilenler hepsi sonradan görme, sınıf atlama telaşında, sitede oturmayı ayrıcalık sayan çevresine duyarsız bir moron grubun eseri. Bizler asıl sonradan gelenlerden rahatsızız. Hiçte öyle şikayetlerinin yok 20 yıllık K uaforume gidiyorum. Daha pahalli bir yere gitmenin prestij olduğuna inanmıyorum çünkü. Cocuklarimiz sokakta oynayamıyor çünkü sizin evinize s.çmasin diye sokakta gezdirdiginiz köpeklerin kakalari var. Ama bol bol parkta oynayabiliyorlar. Gecenin bir yarısı sokakta kimse sizi rahatsiz etmez mesela. Esnaf sizi tanir. Hal hatir sorarsanız ama. Daha ne diyeyim biz diğer beyaz yakalilar. Yani gokturkun eskileri gayet mutluyuz. Tek sikayetimiz sonradan gorme eğitimsiz tek deger birimi para olan bir grup yeniler.
Mehmet 5 yıl önce
Üzüldüm, Fatih beyin durumuna üzüldüm. Bu adapte olamadığı ortam sadece Göktürk de değil her tarafta var ve sıkıntılarının çözülmesi zor...
Üzüldüm, Göktürk ü sadece kendisine ters düşen insanlarla özleştirmesine üzüldüm. Burada, her kültürden, her kesimden, insan yaşıyor..
Üzüldüm, lisan öğretmeye çalsan ailelerin aksanlarını eleştirirken yazısında kullandığı İngilizce kelimelere üzüldüm..
Üzüldüm, bir haber yayın organı olarak gördüğüm “newgokturk” ün, haber yerine şahısların özel problemlerini yayınlamasına üzüldüm.
Üzüntüsüz günler dileği ile...
Ali 5 yıl önce
Başlıktan kaybetmişsiniz bir defa genelleme yaparak,bütün anlattıklarınız zaten göktürk te yaşanan şeyler ve nerede yaşanmıyor ki.
Benden size tavsiye daha iyi bir yere taşının.(bulursanız bizede haber verin)
Selda 1 yıl önce
Göktürk için yazılan yazılar tüm İstanbul için geçerli . Üç kafatadır Avrupa kıtasında bir şehirde iş için bulunuyorum ve burada ki medeniyeti görmeniz lazım. Gidenler bilir . Öncelikle biz Tüürk olduğumuzu yerimizi bilelim bilincin ne olduğunu fark edelim. Yazılan yazı için emek harcamışsınız evet ama negatiften bakarak pek bir şey değişmez. O yüzden gerçeği görerek bir kişiden olur mu demeden biz üstümüze düşeni yapalım .
Şeniz Acar Budak 5 yıl önce
Kesinlikle çok doğru saptamalar. Tebrikler
Tosun 5 yıl önce
Cok dogru soylenenler. Bir de cop kokusu var ! Rahmetli Esat Edin den sonra gokturk / kemer bitmistir. Ben 10 ay dayandim.
Hatice Çakır 5 yıl önce
Evet çoğu şey doğru öyle diyelimde Güzel göktürkümüz dahada kalabalık olmasın
Ayse 5 yıl önce
Ben de göktürk e taşına ki 2 sene oldu ..hayvan sevgi mi nefret e ve korkuya dönüştü. .kaldırım lar dar birde köper barınaklari var çocuklarla gecemiyorsun..Site oturanlar sitelerinin içine barınaklar koysalar hayvan sevgi lerine inansak
Aslı Kortuk 5 yıl önce
Çok çok haklısınız ben de cocuklarimin okuluna yakın olduğu için 12 yıldır gokturkte ikamet ediyorum. Yazının başlığı zaten her şeyi anlatıyor maalesef. Ve yine maalesef ki istanbul un bir çok yeri böyle. "Istanbul güzel ama zabitleri pek yaman" mısraı eski göktürk"e olan ozlemimi arttırıyor. Oğullarının mezun olduğunu kısmetse görürsem burdan kacacagim ! sevgi ve iyilikler diliyorum hepimize..
12°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Göktürk'ün en önemli sorunu nedir?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 06:08
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 19:58
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@