Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

Fatih Güner'in kaleme aldığı makale : Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

Göktürk 03.06.2016, 12:49 11.03.2017, 12:53 Kenan Yılmaz

1.5 seneye yakın bir zaman önce, yağmur yağdığı ve şoförü gelmediği için evine bıraktığım, ismini yapmış ama bugünlerde eleğini asmış bir reklamcı büyüğüm sordu: “Nerede oturuyorsun?”, ben de: “Göktürk’te” diyince, “Hayatını kazanamamış insanların orada demek” dedi.
Beni tenzih ederek söylediğini bildiğim için ve ben de öyle düşünmeye o zamanlar henüz başladığım için muhabbeti oradan devam ettirdik.
Hayatını kazanamama mevzusu tamamen “kazandığı para x harcadığı para” denklemi ile ilgili. Düşünün ki beyaz yakalı, genç profesyonel bir çift var, bir de çocukları var, 3 kişilik çekirdek aile halinde yaşıyorlar. Oturdukları ev mortgage, %25 peşinatı aileleri vermiş, ama aylık mortgage’ları kendileri ödüyorlar. Göktürk’e ilk gelenlerden oldukları için oturdukları evi 1 milyon TL’ye anlaşıp aldılar. 400 bin TL’si peşin ödenmiş, 600 bin TL’yi 10 yılda ödeyecekler. Faiziyle birlikte 750 bin desen, yılda 75 bin, ayda 6.250 TL yapar.Bu ailenin evine ayda maaş olarakerkek tarafından 9.000 TL, kadın tarafından 6.500 TL giriyor. Bunlar finansçı diyelim mesela. Zaten kadının maaşı evin mortgage’ına gitti. Geriye kalan 9.250 TL’nin 1.250 TL’si sitenin aidatı ve faturalara gitti, kaldı 8.000. Benzin parası, iş ile ilgili masraflar (ayakkabı, giysi, her türlü görüntü aksesuarı için) 1.500 TL, kaldı 6.500 TL. Çocuklarının okulu her ay 1.500 TL, Çocuklarının bakıcısı (ve aynı zamanda evde temizlik ve yemek de yapıyor bu bakıcı) 2.000 TL, kaldı 3.000 TL. Mutfak masrafı ve tüm genel giderler için de geriye kalan parayı kullanın desem, bu insanların dibi dibine yaşadığını göreceksiniz.

Gerçekten de öyle. Göktürk’ü zengin mahali gibi konumlayan insanlarla ilgili en büyük gözlemim bu. Bu insanlar ucu ucuna yaşıyorlar maddi anlamda.Kendime bakıyorum, ev kiram 2.500 TL, aidat ve faturalarla birlikte 4.000 TL. Bizim evimiz falan yok, mortgage da yok. Sahipliğe zerre kadar inanmıyorum, bu insanlardan çok daha iyi yaşıyorum, borçsuz yaşıyorum en azından. 10 sene borç mu ödenir arkadaşım?
Ancak, anlatmak istediğim bu para x hayat korelasyonu değil. Anlatmak istediğim şey bambaşka.
Göktürk insanı, adeta bir muz cumhuriyetinin diktatörü gibi.

Buraya taşınmadan önce orta halli olduğunu ve hayatını kurmaya çalıştığını bildiği için halen korku ve endişelerle dolu. Bunları kaybetmekten aşırı korkuyor. Bu da onu fazlasıyla zalim ve tehlikeli kılıyor.


YAZININ ORİJİNALİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Size birkaç maddede anlatayım:

1- Mutsuzluk Mefhumu
Her gün oğlumuz Ali’yi Göktürk’ün klasik oyun alanı olan “Filli Park’a” götürüyoruz. Çocuğuyla ilgilenen, onu parka götüren, gezdiren, onunla oynayan anne/baba sayısı burada çok az. Çocukların bir çoğu bakıcılarıyla geliyor parka. Bakıcılarının yüzü bir karış, mutsuz insanlar, inanılmaz bir mutsuzlukları var. Bu mutsuzluk çocuklara da geçiyor, bakıcı ile parka gelen çocuklar, anneleriyle gelen çocuklara göre daha az sosyal ve daha fazla vahşi oluyorlar. Anne ve babalarının korkuları çocuklarına geçiyor.
Birbirlerinin oyuncaklarını oynamak için birbirlerinden izin alan 3 yaşında çocuklar düşünün, bu çocuklar, işte aileleri ile oynayan çocuklar, mutluluk seviyeleri daha yüksek diğerlerine göre. Filli Park’ta izin almadan başkasının oyuncağını alan çocuk görürseniz, bilin ki bakıcısı ile gelmiştir.

2- İngilizce Sorunsalı
Sayısı azımsanamayacak kadar fazla olan çocukla, annesi, babası ve bakıcısı İngilizce konuşuyor. Aksanlı İngilizce’lerini siz duysanız utanırsınız, bu çocuklar ana dillerini hiç kullanmıyor ve anne/babalarının ikinci dili olan bir dili ana dili gibi kullanmaya çalışıyorlar. Muazzam bir oksimoron oluşuyor burada, bir kara delik, bir cehalet. Görmeniz lazım, öyle bir defa karşılaşmak yetmez, bunu bir süre incelemeniz lazım.
Çocuğun anne babası gayet güzel Türkçe konuşuyor olmasına rağmen çocukla Türkçe konuşulmuyor, kötü bir İngilizce ile pratik yapılıyor çocukla ve çocuk dilden mahrum kalıyor. Hiçbir ülkede bu kadar büyük bir İngilizce öykünmesi yoktur herhalde.

Tabi bu noktada, çocuklarına ikinci dil olarak İngilizce öğreten, onları İngilizce öğretimin yapıldığı okula veren ailelere hiçbir lafım yok, sonuçta kendilerinin de en iyi kullandığı ana dilleri ile iletişim kuruyorlar çocukları ile.


3- Kakaspotting
Göktürk’ün, eğitimli insanların oturduğu bir yer olduğunu düşünüyorsanız bunu unutun. Göktürk’te sokakların mükemmel olduğunu, bal-dök-yala olduğunu düşünüyorsanız, unutun.
İnsanların yaşlandıkları için Belgrad ormanına bıraktıkları köpekleri, orada yiyecek bulamayınca en yakın yerleşim yerlerine iniyorlar. Bahçeköy, Göktürk, Zekeriyaköy, sokaklar köpek dolu. Sabahın köründe arabanın orasına burasına atlarlar, ezmemek için 5 km/s hızla gitmek zorunda kalırsın, soğuk terler dökersin.

Göktürk sokaklarında köpek kakaları (temsili)
Aynı zamanda buranın ahalisi de köpekleri çok sever, insanların 4’te 1’inin köpeği var desem, eğitimli tahmin yapmış olabilirim.
Tüm köpekler birleşin desen, yollarda bu kadar fazla kaka göremezsin.Köpeği olanlar da köpeklerinin kakasını toplamaz; akşam bir davet olsa, orada karşılaşsan eğitimli, düzgün birisi sanarsın, gözünün içine baka baka köpeğinin kakasını yerden almaz. Oğlum Ali ile oyunumuzun adını ben koydum: Kakaspotting. Ali diyor ki; “Anne bak, kaka!”, “Baba bak, kaka!”.

Kakaspotting (hobby): An amateur interest in streets, looking out for dog shit in order not to step on.


4- Trafik
Burada herkesin arabası var, her evde 2 tane var. Sabahları doğru saatte çıkmazsanız, Göktürk’ün klostrofobik bir yer olduğuna inanıyorsunuz, çünküGöktürk’ten çıkamıyorsunuz. Hiç kimse birbirine yer vermez, park yeri bulmak için dönüp dolaşırsın, tam buldun diyelim dörtlüleri yakar beklersin, hop, bir bakarsın kaba, eğitimsiz biri girmiş park yerine sana dönüp bakmıyor bile (İçinden yedi ceddine küfredersin, cehaletine küfredersin, onu yetiştirenlere küfredersin, edersin de edersin).
Bir arkadaşım park yeri yüzünden pislik bir türkücü ile mahkemelik oldu, mahkemeye de gelmedi türkücü, polis zoruyla getirdiler. Burada araba ile yaşamak çok zor, arabasız yaşamak daha da zor.

5- Zulüm ve Kabalık
Burada oturup yemek yiyebileceğin, bir iki kadeh içebileceğin yer sayısı çok az. The North Shield, Yasemin & Tuncel, Onur Et, Dardenia, Lokanta ve bazen de Zanzi Kitchen.
Bunların dışında yemek yiyecek yer de var sayılmaz. Wagamama, Le Pain Quotidien ve Kaşıbeyaz (Hiç gitmedim) kapandı. Starbucks herkesin halen gittiği bir yer ama o çamur kahveyi (Neresi kahve?) nasıl içtiklerini anlamıyorum.
Göktürk ahalisinin en yukarıda bahsettiğim korku ve endişeleri, bu mekanlarda çok ortaya çıkıyor. Çoğu, servis elemanlarının gözüne bakmaz, kredi kartını çıkarırken bir havalar, hesabı öderken kocaman bir mesele.Ufacık bir mevzu olduğunda servis elemanına zulüm… O kadar çok gördüm ki bu adilikleri anlatamam.
Ayağa kalkıp “Sen kimsin ulan?” demek istedim, hep tuttum kendimi, eşim benden daha fazla Göktürk’te dolaşıyor, beni ayıplamalarından korkmuyorum da, onu ayıplamasınlar diye.

6- Koltukaltı Seviyesi
Göktürk’e ilk taşındığımızda ev sahibime, gidebileceğim bir berber sormuştum, o da bana bir yeri önerdi. Benim seneler boyunca berberim Asmalımescit’teki Taştan’dı. 2008’den beridir ona giderdim, Göktürk’e taşınınca, o zamanlar ofis de 4. Levent’te, Taştan uzak kaldı.
Taştan’da 25 TL’ye olduğum traş, burada 130 TL. Neden diye sormayın, ben berbere ayda 1 giden bir insanım, 1 seneden biraz fazla ayda 1 gittim berbere, bu parayı da verdim.
Bir gün, traş olurken içeri biri girdi, 55 yaşlarında, beyaz saçlı, iyi görünen, üzerindeki kıyafetlere ve saatine bakılırsa nüfuzlu biri. Tabi bir karşılama, bir merasim oldu, ben de gözümün ucuyla aynadan izledim. Adam berber koltuğuna oturmadan önce, “Dur, unuttuk” gibi birşeyler söyledi ve gömleğini çıkarmaya başladı.

Eğer gittiğin berbere uzun zamandır gidiyorsan, orada bir hatırın vardır. Mesela benim kardeşim saç kılının sırtına kaçmasından rahatsız olan birisi, o yüzden de berber koltuğuna oturmadan önce gömleğini/t-shirtünü çıkarıp öyle oturur.Bunu anlıyorum, çünkü orada hatrı vardır. Ancak bu amcagömleği çıkardı ve kolunu kaldırdı. Berber de koltukaltı tüylerini makine ile aldı ve amca sonrasında koltuğa oturdu.
O kadar insanın arasında koltukaltı aldırıldı ve alındı.
Göktürk ile ilgili kırılma noktam da bu oldu. Nerede yaşadığımı sorgulamaya başladım, kimlerle yaşadığımı sorgulamaya başladım.Burası ciddi bir cehalet merkezi olmaya aday.
Tam 1 senedir bu yazıyı yazmak istiyordum, her seferinde sonra yazarsın, boşver, sana mı kaldı diyerek kendimi durduruyordum. Ancak işte bu defa yazdım ve yayınlıyorum.
Göktürk’ten ayrılamıyoruz da, çünkü maalesef İstanbul’un herhangi bir yerinde de çok farklı değil durum. Burada dikkatli arkadaşlıklar kuruyoruz, mutlu insanlarla takılıyoruz ve çocuğumuzu da mutlu çocuklarla yanyana getirmeye çalışıyoruz. Sosyal insanlarla konuşmaya ve arkadaş olmaya çalışıyoruz.

Göktürk’e taşınmadan önce bunları düşünmenizi tavsiye ederim.

Kaynak : www.medium.com
Kaynak: İnternet Medyası
Yorumlar (25)
Yavuz 4 yıl önce
Uzun zamandır bu kadar boş bir yazı okumamıştım. Bu yazdıklarınız Göktürk'e özel falan değil, bütün İstanbul'da, Türkiye'de karşılaşabileceğiniz şeyler. Zaten siz de "Göktürk’ten ayrılamıyoruz da, çünkü maalesef İstanbul’un herhangi bir yerinde de çok farklı değil durum. " diyerek yazınızı boşa çıkartmış oluyorsunuz.
Boşver... 4 yıl önce
9000+6500= 15,500 lira kazanan bir aile zengindir kardeşim sitede oturmak 1000 000 tl ye ev almak çocukları özel okulda okutmak bir lüx.. onlar hayatını çoktan kazanmış insanlardır.. 2000 tl gelir ile yaşayan insanlar ne yapsın??? Diğerlerine katılırım ama giriş bölümün tamamen saçma..
nesrin 4 yıl önce
Nasil yasiyorsan öyle degerlendirirsin.Sikayeti olan gitsin dilediği, hayal ettiği gibi bir yerde yasasin. Biz de eski sakin gunlerimize dönüp mutlu olalim.
Sinem 4 yıl önce
Çok hadsizce yazilmis bir yazi
Tuğba 4 yıl önce
kısmen doğru kısmen yanlış... her yerde her tip insan var Göktürk ile sınırlama yapmak saçmalık..
Serkan ACAR 4 yıl önce
Harika Tespitler canı gönülden kutlarım.
mine 4 yıl önce
Hem bu kadar şikayet edip hem de niye ısrarla burada yaşamaya devam ediyorsunuz o zaman ? Nasıl bakarsan öyle görürüsün ve nasıl yaşamak istersen öyle yaşarsın. Kimse kimseyi zorla tutmuyor buralarda. Gerçekten ne kadar saçma ve boş bir yazı olmuş. Göktürk'ün çok eskilerinden biri olarak söylüyorum , buralara 5 sene 7 sene veya daha önce veya daha yeni yeni gelmiş olanlar siz yokken bizim köyümüz daha güzeldi daha huzurluydu. Biz Göktürk'e hala köyümüz diyoruz ve yine huzurluyuz mutluyuz ama eskiyi de aramıyor değiliz. Gidin siz şehirlerinizde mutsuz ve şikayet ederek yaşamaya devam edin.
Mustafa 4 yıl önce
Fatih bey kalemine sağlık, ellerin dert görmesin. Selamlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner334
banner320
25°
kapalı
banner335
Günün Anketi Tümü
AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı kim olsun?
AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı kim olsun?
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@