Göktürk ve Kemerburgaz'da İmar Barışı fırsatçıları

Göktürk ve Kemerburgaz'da İmar Barışı fırsatçıları

Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinde  'İmar Barışı'nı fırsat bilen bazı kişilerin ormanlık alanlarda inşaatına başladığı kaçak yapılar takibe alındı

Göktürk 25.07.2019, 12:28

Türkiye genelinde başlatılan 'İmar Barışı' ile 31 Aralık 2017'den önceki yapılara af getirileceği belirtilen düzenleme kaçak yapıların sahiplerini de harekete geçirdi. Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinde Hazine arazisi üzerinde kaçak yapılaşmayı önlemek için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 1 Ocak 2018 tarihinden sonra Hazine arazisine yapılan kaçak yapılar, 775 Sayılı Kanuna göre Zabıta ekipleri tarafından yıkılıyor.
 

1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI
Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinde  'İmar Barışı'nı fırsat bilen bazı kişilerin ormanlık alanlarda inşaatına başladığı kaçak yapılar takibe alındı. Ekipler, yeni kaçak yapılarla ilgili tutanak tutarak, başladıkları yıkımları sürdürüyor. Uyarılarda, 'İmar Barışı' düzenlemesinin 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığı belirtildi. Bu tarihten sonra imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapılar için sahiplerine 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacağı duyuruldu.
 

“VATANDAŞLAR İMAR AFFI FIRSATÇILARINA GÜVENMESİN”

Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, İmar Affı fırsatçılarına güvenerek paralarını kaptıran ve dolandıranların sayısının da arttığını belirtiyor.

2018 yılı içerisinde ve 2019 yılında Hazine arazisi üzerine yapılan kaçak yapıların yıkıldığını belirten Zabıta yetkilileri, şunları söyledi:

“Bazı fırsatçılar İmar affını bahane ederek Hazine arazisi üzerine kaçak baraka, konteynır, kümes vb. yapıyor. Biz uydu görüntülerine de bakarak bu kaçak yapıların inşa tarihini belirliyoruz. Bu kişiler bazı vatandaşları da İmar Affı’ndan faydalanıyoruz yalanıyla, tapu vaadiyle kandırarak binlerce liralarını alıyorlar.

Vatandaşlarımızın bu tür kişi ya da kişilere inanmamalarını, Belediyemize ya da Milli Emlak’a müracaat edip araştırıp sormadan hiçbir şekilde kimseye güvenip de para vermemelerini tavsiye ediyoruz.

Hazine arazisine yapılan kaçak yapılar, 775 Sayılı Yasa’ya göre yıkılır. Biz Belediye Başkanımız Sayın Deniz Köken’in talimatıyla bu konuda her gün denetimler yapıyor ve kaçak yapıların yıkımını gerçekleştiriyoruz.

Yıkılan yerlere yeniden kaçak yapılaşma yapanlar için de cezai işlem uygulanıyor. Belediyemiz Zabıta, Fenişleri Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz işbirliği halinde bu fırsatçılara göz açtırmayacağız. Mart ayından bu yana 30’un üzerinde kaçak yapı yıkıldı.”

Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, en son Kemerburgaz Mimar Sinan Mahallesi Dere Sokak’ta mülkiyeti Milli Emlak’a ait olan arazi üzerinde ahşap malzemeden yapılmış dört adet kaçak ahşap yapının yıkımını gerçekleştirdi.


Haber Kaynak : New Göktürk Dergisi - Kenan Yılmaz

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@