Göktürk'ün nüfusu 40 bini geçti

Göktürk'ün nüfusu 40 bini geçti

90'lı yılların başında köy vasfında olan Göktürk, 2021 yılında nüfusu 40 bini geçti.

Göktürk 18.02.2021, 01:00

İstanbul Havalimanı ve Metro Hattı Projeleri Göktürk'ün Değerini Artırdı
İstanbul Havalimanı, Metro Hattı derken rakamların iyice yükseldiği Göktürk mahallesinde normal bir apartman dairesinin giriş katındaki 2+1 daireler 500 bin TL'den başlıyor. Sahibinden.com internet sitesinde yaklaşık 1.300 tane satılık ilan , 460 tane ise kiralık ilan bulunuyor. Gerçi şu dönemde Göktürk semtinde kiralık daire yok, internet ortamındaki ilanların çoğu ise aldatmaya yönelik durumda. Kiralık daire ilanlarını aradağınızda ise aradığınız ilan başka birisi kiralamış yada baktığınız ilanı süresi geçmiş v.b. iddialar ile kiralık ilan arayanları başka bir ilana yönlendiriliyor.

Pandemi döneminde Göktürk semti değerlendi
Corona virüsü (COVID-19) salgını, İstanbul’da emlak piyasasında bazı bölgeleri ve konut tercihlerini etkilemeye devam ediyor. Özellikle müstakil ev, villa ve bahçeli evlere talep artıyor. Bu durum da İstanbul’un bazı bölgelerinde konut fiyatlarına doping etkisi yapmaya devam ediyor. İstanbul’da ev fiyatlarının tırmanışa geçtiğine dikkat çekilen bölgeler arasında özellikle Kemerburgaz ve Göktürk semtinde konut fiyatlarının yüzde 20’ye yakın artış gösterdiği belirtildi.


Nerden Nereye!
90'lı yılların başında köy vasfında olan Göktürk, 1994 yılında dönemin muhtarı Mustafa Gül ve ihtiyar heyetinin çabaları sonucunda Belde Belediyesi oldu. O dönemlerde Göktürk'te yaşayan kişi sayısı 2.500 civarındaydı. Göktürk halkı bahçıvanlık ve hayvancılıkla geçimini sağlıyordu. 2000'li yılların başında Kemer Country projesi ile Göktürk'te oturanların demografik yapısı değişmeye başladı. 2008 yılında çıkan yasa neticesinde Belde Belediyeleri kapatıldı, Göktürk Beldesi, Eyüpsultan ilçesine bağlanarak mahalle statüsüne dönüştü. 2009 yılından itiabren küçülecek gözüyle bakılan Göktürk, askine göç almaya ve büyümeye devam etti. Aradan geçen süre zarfında Göktürk nüfus sayısı 40 bine geçti. Göktürk Mahallesi Eyüpsultan İlçesinin en kalabalık üçüncü mahallesi oldu. 24 Haziran 2018 genel seçimlerde Göktürk'te 25 bin kişi oy kullandı. Hızla gelişen Göktürk, İstanbul'un konut sektöründe değeri en yüksek semt olarak göze çarpıyor. 


Sosyo Ekonomik Durumu En Yüksek Semt
İstanbul'da yaşam kalitesi en yüksek mahalle konumuna gelen Göktürk semtinde insanların talepleri ve beklentileride aynı oranda artmaya başladı. Sosyo Ekonomik olarak  A Grubunun 20bin, B Grubu 10bin kişinin yaşadğı semtte,  otopark sorunu, elektrik kesintisi, ve hastane olmayışı vatandaşlar için ciddi bir sıkıntı haline geldi. Her Ailenin bir binek aracının olduğu Göktürk semtinde trafik sorunucu artmaya başladı. Kenan Yılmaz - New Göktürk Dergisi

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@