Göktürk'teki Sözde Hayvan severler ve Sokak Köpekleri için Çözüm Önerisi

Göktürk'teki Sözde Hayvan severler ve Sokak Köpekleri için Çözüm Önerisi

New Göktürk Dergisi imtiyaz sahibi Kenan Yılmaz'ın kaleme aldığı köşe yazısı ; Göktürk'teki Sözde Hayvan severler ve Sokak Köpekleri için Çözüm Önerisi

Göktürk 13.09.2017, 16:37

Göktürk'te yaşayanların başına gelebilecek olaylardan bir tanesi de köpek saldırısı. Basına yansımayan onlarca bu tarz vakanın Göktürk'te neredeyse hemen hemen her gün meydana geliyor olması.

Geçtiğimiz gün Göktürk İstanbul Caddesinde daha 17 yaşında gencecik bir evladımız feci bir şekilde birkaç tane sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Kamera görüntülerini izlerken içimiz cız etti. Hepimizin kendimize sorduğumuz bir soru var, benim çocuğumun başına gelseydi ne yapardım? Bir çözüm bulmak için acaba kaç tane daha evladımız acı çekecek?

Olayın ertesi günü saldırıya uğrayan gencin babası ile ofisimizde bizzat konuştuk. Oğlunun evde tedavisinin devam ettiğini, bu sene 12. sınıfa başlayacağını, psikolojik olarak etkilenmemesi için elinden geleni yapacağını söyledi. Göktürk Polis Karakoluna gidip şikayetçi olduğunu, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile görüşüp bir çözüm bulmaları gerektiğini söylediğini aktardı. Sokak hayvanlarına bizim gibi oda karşı olmadığını, içlerinde saldırgan olanların tespit edilip yetkili kurumların bu soruna artık bir çözüm bulmaları gerektiğini dile getirdi.

SÖZDE HAYVAN SEVELER

Göktürk mahallemizde sözde bazı hayvan severlerin olayı farklı yöne çektiğine şahit oluyoruz. Geçtiğimiz nisan ayında bir sokak köpeği tarafından ısırıldığımda, beni ısıran köpeği kaçırıp ormanda sakladıktan sonra o köpeği onlara göre kurtardık diye resmini çekip sosyal medya aracılığı ile paylaşmışlardı. Eğer sizi bir köpek ısırırsa, o köpeğin belediye ekipleri tarafından alınıp müşade altında tutulması gerekmektedir. Devletin kanunlarını hiçe sayarak hiçbir yere varamazsınız. Beni ısıran köpek sözde bir hayvan sever tarafından sahiplendirildiğini ama ne hikmetse tekrar sokağa atıldığını yetkililerden tarafından öğrendim. Sizin hayvan sevginiz bu mu?

Sokaklara çiğ et bırakarak, çorba ve sulu yemek atıklarını kaldırma dökerek o hayvanlara iyilik yapmıyorsunuz. Aksine hem onları daha saldırgan yapıyorsunuz hemde sağlıklarını tehlikeye atıyorsunuz. Ayrıca pislettiğiniz sokakları kim temizleyecek?Göktürk Mahallemizde ara sokaklara ve kaldırımlara bırakılmış çiğ et 


Göktürk Mahallemizde ara sokaklara ve kaldırımlara bırakılmış çiğ et 

BÜTÜN SUÇ BELEDİYE’DE Mİ?

Sözde hayvan severler hemen suçu Belediyeye atıyorlar. Eyüp Belediyesinin burada özellikle Göktürk mahallemizde sokak hayvanları için yaptıkları çalışmaları görmezden geliyorlar. İstanbul’da ilk kez sokak hayvanlarına özel Göktürk’ün belli noktalarında güneş enerji sistemi ile çalışan beslenme üniteleri bırakıldı. Kemerburgaz’da sadece sokak hayvanları için bir Klinik hizmet veriyor. Bu klinikte 3 tane uzman veteriner hekim bulunuyor, sokak hayvanlarına özel Ambulans var. Göktürk Özgecan Sağlıklı Yaşam Parkurunda evcil hayvanlarınız için antrenman sahası yapıldı. İstanbul caddesinde ağaçlarda kanatlı hayvanlar için özel ağaçtan kafesler yerleştirildi. Bu kadar hizmet verildikten sonra Belediye hiçbir şey yapmıyor diyen sözde hayvan severler neyin peşindesiniz çok merak ediyorum.

Sokak hayvanları için bu kadar hizmet yapılmışken neden hala bir Devlet Hastanemiz yok diye sormadan edemiyorum. Göktürk mahallesinin nüfusu 50 bine doğru giderken 7/24 hizmet verecek bir Devlet Hastanemiz olmadığı gibi bu kadar kişinin yaşadığı semtte bir tane ambulans olması çok büyük bir eksiklik.

ÇÖZÜM NEDİR?

Hiç kimse bir canlının hayatına son verilmesini istemez. Her canlının yaşama hakkı vardır. Sokak hayvanları için çözüm barınaklar değil. İstanbul genelinde birçok barınağa bizzat kendim gidip yerinde gördüm. Barınakların hali içler acısı. Barınaklarda yaşayan hayvanların ömrü çokta uzun olmuyor. Barınaklar adeta toplama kampı gibi. Yüzlerce hayvan bir alanda ne kadar yaşayabilir ki?

Göktürk mahallemizin dört bir tarafı orman ile çevirili olduğunu bilen herkes sokağa atacağı hayvanı buraya bırakıyor. Dolayısı ile Göktürk’te her geçen gün sokak köpeklerinin nüfusu artıyor. Bunun bir şekilde önüne geçilmesi şart. Mevcut sokak köpeği nüfusunun sayımı yapılıp, aralarında saldırgan olanların rehabilite edilmesi, geri kalanlarının ise, yaşadığı cadde ve sokaklarda bulunan esnaf ve mahalle sakinlerine sahiplendirilmesi yapılabilir. Bu sayede bütün sokak köpeklerinin bakımını tek bir kişi değil de bakımını üstelenecek yüzlerce kişiler olabilir. Herkes kendi sokağında ki sokak köpeğinden sorumlu olacaktır. Kendi sokağında yabancı bir köpek gördüğünde yetkililere bildirip yerinin tespit edilmesi sağlanabilir.

KENAN YILMAZ / NEW GÖKTÜRK DERGİSİ

Kaynak: New Göktürk Dergisi
Yorumlar (26)
ECE ELMAS 5 yıl önce
Tam 3 kere saldiriya ugradim evimizin onunde 9 tane kopek var her yil defalarca heryere sikayetler ettim ama kopekleri almiyorlar. Ben biktim. Bu durumda caremizi kendimiz mi uretecegiz?
Emel 5 yıl önce
Valla bu mantiksizca kopekleri savunanlari anlamiyorum Mademki buyuk bir arazi var barinaklara hergun hayvan severler gider ne sekilde isterlerse bakarlar tararlar killari yere atarlar Yeterki burasi yasanabilir bir yer olsun Ben boyle bir pislik ve korku icinde yadamak istemiyorum
Okan 5 yıl önce
Bence bütün sorun kendini hayvansever olarak gören şu fotodaki çiğ kemikleri o şekilde sokağ bırakan insanda bütğn sorun... ne yaparsanız yapın göktürkün %80 i çok geri insanlar... ilk buraya taşındığımda çok farklı bi yer olarak düşünmüştüm ama hiç te öyle değil ağırlıklı olarak cahil insanların yaşadığı, zararlı alışkanlıkların bol oldugu, insanların insanlara saygısı olmadığı, gecenin bi yarısı patlak egzozlarla bağırta bağırta gezen motor ve tofaş kullanıcıları, arabesk yada pop müziği son ses açarak gezebilen insanlar topluluğu olduğunu anladım inşAllah ilk fırsatta buradan taşınmam dileğiyle
Cevap veren adam 5 yıl önce
Evet Okan bey;
sizler gibi ileri zeka sahibi İQ su tavan yapmış bizlere fazla akıllı gelen insanları aramızda görmeyi bizde ummuyorduk.Hatta bizde sizleri Göktürk' ün geri,cahil insanlarının arasında görmeyi ummazdık ee madem geldiniz kusura bakmayın da geldiğiniz yere uyum sağlamaya çalışmayın mümkünse bir an önce hatta hemen çekin gidin.Kimse sizin insanların insanlara saygısı olmadığı cümlesini alıp ta kullandığın kelimelerle sen çok saygılıymış sın diye sana söz söylemeyecek sanma.Önce sen saygılı olmayı öğren sonra biz Göktürk'ün insanlarına laf yazacak insan moduna girersin.
Volkan 5 yıl önce
Kenan hocam 25 senedir göktürk deyim bi o kadar da sizin olduğunuzu biliyorum. Ben konuya biraz farklı bakıyorum.Göktürkte çok eskilerden beri köpekler vardı.Bir çoğu bağlı olmakla beraber başı boş Köpeklerde vardı.İnsanların ısırığı köpek vakası hiç hatırlamıyorum.Etiler Marmaris'in önünde iki sene beklediğim köpeğin beni ısırması çok şaşırttı beni.Arkamdan saldırıp paçamdan kaptı.Ayağımı kurtardım yüz yüzü gelince kızdım ona mahçup bir çocuk gibi yere yatıp başın eğdi.Acaba diyorum yedikleri mamalar enerji patlamasımı yapıyor.Arabaların motorların hareketli nesnelerin peşlerinden lastikleri saldırarak koyuyorlar tabi trafiği ve Motorcu arkadaşların tehlikeye düşünüyorlar. Ben Nişantaşı'nda taksimde Şişli'de v.s araçlara trafikte saldıran köpekler görmedim.Burda neden böyle problemler oluşuyor konunun uzmanlarının bir araştırma yapmalarını ricaediyorum.
Can 5 yıl önce
Şimdi hayvan severler köpekleri sevebilirler bu bizi ilgilendirmez takdir ederiz onurlu tüm hayvan severleri ancak sokaklar sizin özel mülkünüz değil siz iki köpek sevicem yem vereceğim diye toplumun büyük bir çoğunluğunu rahatsız etme hakkınız yok bu bağnazlıktır barbarlıktır siz aynı köpeği sitenizin içinde beslemiyorsunuz neden site halkı rahatsız olur diye ancak orta sınıfın yaşam alanlarını gasp ediyorsunuz siz köpek seveceksiniz diye bu ruh hastası barbar kafa değişmeli biz uyuyamıyoruz köpek gürültüsünden havlama saldırma yaralama ne zaman ist caddesi üzerinde ki köpek sayısı kadar bir site içerisinde köpek olur işte o zaman adalet olur demokrasi var hak hukuk var göktürkün nüfusu %90 ı bu köpekleri istemiyor geri kalan %10 insanları terörize edip istediğini yaptırmaya çalışıyor
Eda Kantar 5 yıl önce
Göktürkte yaşamıyorum.
Yaşananların doğruluk payını bilemiyorum.
Belediye ile ilgili eksik bazı bilgiler söz konusu ama kısa sürede bu sorunların da giderileceğini umuyorum.

Lakin çözüm önerisi kısmı dikkatimi çekti ki..
Bu konu 2ay kadar evvel sayın muhtarımız Hakan Demir ve Akşemsettin Mahallesi Yerel Hayvan Görevli ve Gönüllüleri olarak yürüttüğümüz bir çalışmaydı ve devam ediyor.

Mahallemizde yaşayan köpeklerimizin sorumluları var. Herhangi bir konu olursa hangi köpek için kimininle temasa geçileceğini gerek muhtarımız gerekse Eyüp Veterinerlik işleri biliyor.
Amacımız bu çalışmayı genişleterek mahalle mahalle ilerletmek. Köpeklerimiz kayıt altında ve sayıları belli. Hepsi kısır ve küpeli. Küpeli olmayanlar için de kısırlaştırma çalışmalarını bölge bölge yürütüyoruz. Gönüllü, duyarlı bir ekip çalışması içindeyiz.

Bu çözümü birilerinin daha düşünmüş olması gerçekten hoşuma gitti. Asıl önemlisi ekip çalışması içinde varolacak kişilerin bir araya gelebilmesi.

Bunun dışında sokaklarda yemek artığı bırakılması ve çevrenin kirletilmesine de son derece karşı biriyim. Sokak hayvanlarını besleme gerekçesi ile çevrenin kirletilmesini, insan ve hayvanların sağlığının tehlikeye atılmasını asla doğru bulmayacağım.

Hayvanların beslenirlen insan ve trafikten uzak noktalarda beslenmesinin de önemli olduğu kanaatindeyim. Sakince ve sağlıklı bir ortamda beslenmeli, yemek artıkları ve muhtelif kalıntılar bırakılmamalıdır.

Diğer ve en önemli konu ise;
Saldırgan olan köpeklerin o aşamaya getirilme sebepleri yine çevre ve İNSAN faktörüdür.
Bu sebeple insanların bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılması gereklidir.

Bir insan olarak beni sinirlendiren ve hatta zaman zaman agresif yapan sokak seslerinden bazılarını iletmek istiyorum...

Gürültürlü motor sesi
Abart egzoz sesi
Silah sesi
Hawai fişek sesi
Düğün davul zurna sesi
Korna sesi
Sokak satıcılarının sesi
Sütçü ve sucu sesi
Overlokçu makinesi ayağımıza geldi sesi
Sokakta gece geç saatlere kadar bağıran çocuk ve ergen sesi vs vs uzar gider.

Bu etkenlerden bir çoğunun ses yapmak dışında kedi ve köpeğe kışkırtıcı davranışlarını tahmin edersiniz.

Dolayısı ile bir süre sonra hayvanlar bizler gibi tahammülsüz ve agresif olabilmektedir.

Günün birinde huysuz birinin sırt çantasını köpeğe anlamsızca savurduğuna şahit olmuştum. Köpek sinirlendi ve hamle yaptı doğal olarak. O gün köpeğin kafasına şu kazındı "siyah sırt çantası tehdit" Her siyah sırt çantalı adam potansiyel tehditi ve her seferinde bu benzeliği olana havlıyor ve üzerine koşuyordu.

Saldırı almış olan masum kişilerin bu şekilde davranmış olmaları da gerekmiyor. Ama tetikleyici bir davranış bir eşya vb gibi bir şey köpeğin hep aklında kalıyor.

Temennim kimsenin ve hiç bir canlının zarar görmemesi elbette ki. Ama bunun içinde önce insanların birbirini ısırmaktan vazgeçmezi gerekir. Sonrası inanın çok kolay.

Eda Kantar
isimsiz 5 yıl önce
MADEM OKADAR HAYVAN SEVER HEPSİ HER OKADAR KORUYAN HAYVAN SEVER EVİNE BİR KÖPEĞİ ALSIN OZAMAN BİZDE HAYVAN SEVERİZ FAKAT HERGÜN KENDİ APARTMANIMIN ÖNÜNE ÇÖP POŞETLERİ İÇİNDE KÖPEKLERE YİCEK BIRAKARAK GERİ KALAN ÇÖPLERİYLE HEM ETRAFI KİRLETİYOLAR HEMDE KENDİ APARTMANIMIN ÖNÜNDE ALIŞKANLIK YAPTIRIYOLAR ÇOCUĞUM SOKAĞA ÇIKAMIYOR KÖPEKLER YÜZÜNDEN BARİ BESLİYORSANIZ KENDİ KAPINIZ ÖNÜNDE BESLEYİNİZ
Jinet Galin 5 yıl önce
Tüm canlıların yaşam alan ve haklarına saygı duymamız lazım.Uygar olmak insan olmak bunu gerektiriyor ama insanlar maalesef hem birbirimizin hem de diğer canlıların yaşam alanlarını duyarsızca kullanıyor işgal ediyoruz.Keşke yukarıda yazılan hizmetler olması gerektiği gibi sunulsa maalesef sadece afişlerde göz dolduruyorlar.
Fatma onayt 5 yıl önce
Ben 10 senedir Gokturkte yaşıyorum köpekler tarafından herhangi bir saldırıya ugramadim ama bu kadar köpeğin olduğu bu yerde çocuğumu gezdirirken hiç rahat değilim acil cozum bulunmali belediyeler ilgileiyo malesef bu konuyla ilgili saldırıya uğrayan kişileri televizyonda kanallara bu durumu yansıtsa belki medyanın gücü engel olur.
Salih 5 yıl önce
Yeter artık bebeğimizle yürüyemiyoruz. Sürekli bebek arabasına saldırıyorlar. Tamamının Göktürktten gitmesi lazım.
habibe 5 yıl önce
sokak hayvanları ile uyraşıldığı kadar kamyoncular ,ışıklar köyüne giden taş ocağının önünden geçerken doğunun en ücra köylerinde bile rastlayamayacağımız yoldan ve hastane yapılması için yazı yazsanız belki bunlarda düzelir . sokak hayvanlarını göktürk nasıl olsa ormanlık diye bırakan belediyelerin suçu yokmu açık olan bir alana yaşam alanu adı vermek sizce etikmi . yaşam alanı tel örgüler ile çevrilse bırakılan canlar da ne şehre iner nede otoyollarda ölür
Türkan Çakar 5 yıl önce
"Sözde hayvanseverler" cok cirkin bir baslik. 2 sene önce kızımın arkadaşı köpekler üzerine kocunca kendini Gokmahal'in yüksek duvarından assagi atmisti. Cok zor gunler gecirdi cocuk ve hepimiz cok perisan olduk. Benim kizimida yine bir kopek disledi. Peki bizde hicmi suç yok. Bizlerde onlarin yasam alanlarini isgal ettik. Barınakların hali içler acısı. Bir dergi imtiyaz sahibi olarak laf sokmak yerine, çözüm önerileriyle gelmek daha doğru olmazmiydi!
Hayvan seveni sevmeyen 5 yıl önce
Sende suç olmaz mı?
Belkide kendi kurguladığın o hikaye ile o köpekleri haklı çıkarmaya çalışmak.
Sende çocuk olduğu bile şüpheli.
Gelmiş onların yaşam alanları diyor (bunu hangi zeka ile söylüyorsun.)
Tamam işte gidin de belki sizinle beraber Göktürk' üme gelen bu hayvanlar da sizle yaşam alanlarına gider.
Zekeriya 5 yıl önce
Bu sokak kopekleri Kemerburgazda da çok çoğu insanlara sabah saatlerinde saldırıyor konu ile ilgili çok defa beyaz masaya şikayette bulundum sonuç iste gördüğünüz gibi hergun insanlara saldıran köpekler inanır mısınız gecen sabah işe giderken sabah erken saatlerde etrafını tam 12tane köpek sardı yolda bulduğum taşlar sayesinde kendimi isirilmaktan kurtardim
Ahmet 5 yıl önce
"Hayvanseverler" demiyelim, "köpekseverler" diyelim. Keza bunlar sadece köpeklerle ilgileniyorlar. Ben hiç bunların inek ve tavuk çiftliklerine gittiklerini görmedim. Tavuklara yapılan kötü muameleri gündeme taşıdıklarını görmedim. Bunlara hayvanseverler demek diğer hayvanlara hakarettir. "Köpekseverler derneği" diyelim.
Realist 5 yıl önce
İlk önce kardeşimize çok geçmiş olsun inşAllah böyle şeyle karşılaşmayız desekte 1 hafta veya 3 gün içerisinde tekrar olacak ve önlem alınmadığı takdirde bu 17 yaşında kardeşimiz haricinde küçük yaşta ki çocukların başına gelmesi en istemediğimiz şey artık lütfen hayvan severlik adı altında ki psikolojik sorunları olan kişiler psikolojik destek alsınlar bu normal birşey değil hayvan severlik evet ama kör mü oldunuz olanları görmüyor musunuz illa birisinin hayatını kaybetmesi mi gerekiyor ?
Yuhhhh 5 yıl önce
Rottweiler cinsi sokak köpeği mi olur İstanbul içerisinden buraya atmışlar ve potansiyel insan ısırmaya eğilimli ve bu köpeğin saldırısı diğerleri gibi olmaz kopartabilir veya bırakmaz ölüm kusan bu köpekler hepimiz için tehlike
Zeki Dağsoy 5 yıl önce
Merhabalar
Birçoğunuzun belki haberi yoktur ama çözümü basit belediye kısırkaya merasını devasa bir köpek barınağına döndürdü binlerce köğeğin iyi bir şekilde bakılabileceği devasa bir tesis yaptı ama nevarki bu tesis 2 yıldır boş faaliyete geçirilmiyor derneklerin ve hayvan severlerin bir baskısı olursa sokak köpekleri barınaklara alınırsa ne saldırılar ne köpek pislikleri ve bunların yaratacağı hastalıklara maruz kalmayacağız
Naide nurel 5 yıl önce
Dün aynı olay benim başıma geldi köpekler saldırdı Allahtan yardıma gelen insanlar kurtardı artık göktürk te yürümek imkansız bir hale geldi Bn bunun hayvan sevgisi olduğunu düşünmüyorum bende seviyorum ama sokakta değil köpek bokundan yürüyemiyoruz artık yeter sesimizi kim duyacak bilmiyorum
Murat 5 yıl önce
Uzun yillar yurtdisinda yasadiktan sonar Turkiye'ye donduk. Yasam yeri olarak da Gokturk'u sectik. Bu bolgeyi tercih etmemizin sebebi hem Istanbul'un karmasindan uzakta olmak hem de dogaya yakin bir yerde yasamakti. Tasinmadan once bir suru hayaller kuruyorluk iki oglum ve esimle beraber; bisiklete binecektik, dogada yuruyus yapacaktik, kosuya cikacaktik. Ama maalesef tasininca sokak kopeklerinin yogunlugundan dolayi bunlarin cogunu yapamayacigimiz farkettik. Ozellikle erken ya da gec saatlerle tek basiniza olmak buyuk bir risk tasiyor. Es-dosttan saldirilan cocuklari, isirilan kisileri duyuyoruz. Belgrat ormanlari da ayni durumda. Biz de tabi havyanlari seviyoruz ama Gokturk'un durumu 3ncu dunya ulkelerindeki durumdan daha beter. Insanlar kopekleri zehirlemeye baslamislar. Bu da cok uzucu. Yaratici bir cozum bulunmazsa durum pek icacici degil
Hüseyin 5 yıl önce
Ben daha dün 25 ekimde yani göktürkdeydim gerçektende ordaki köpekler aşıları yapılmış olabilir ama bi zat arkadaşım ordaki köpeğin saldırısına uğradı daha sonra aynı yerde başka bir vatandaş köpek saldırısına uğradı şimdi haberlerde kendini sözde hayvansever olarak görünen kadin görevini yapan belediye çalışanına ve polise yaptığı hakaretleri izledim gerçekten de bu kadar terbiyesizlik olamaz zaten inanın oradaki bütün köpekler de sokak köpeği değil hepsi cins köpekler sözde hayvansever dediğimiz bunun gibi insanlar tarafından bir anlık heves ile alınıp daha sonra bakamayacağını anlıyor veya sıkılıyor oyuncağından hemen atıyor sokağa sonrada sokakta insanlara saldırdımı hayvan doğal olarak belediye görevini yapıyor bu kez gelip sokakta savunuyor sözde
Hüseyin 5 yıl önce
Ben daha dün 25 ekimde yani göktürkdeydim gerçektende ordaki köpekler aşıları yapılmış olabilir ama bi zat arkadaşım ordaki köpeğin saldırısına uğradı daha sonra aynı yerde başka bir vatandaş köpek saldırısına uğradı şimdi haberlerde kendini sözde hayvansever olarak görünen kadin görevini yapan belediye çalışanına ve polise yaptığı hakaretleri izledim gerçekten de bu kadar terbiyesizlik olamaz zaten inanın oradaki bütün köpekler de sokak köpeği değil hepsi cins köpekler sözde hayvansever dediğimiz bunun gibi insanlar tarafından bir anlık heves ile alınıp daha sonra bakamayacağını anlıyor veya sıkılıyor oyuncağından hemen atıyor sokağa sonrada sokakta insanlara saldırdımı hayvan doğal olarak belediye görevini yapıyor bu kez gelip sokakta savunuyor sözde .
volkan 5 yıl önce
eyüp belediyesi 2 köpek topladı herkes ayağa kalktı. belediye devam etsin korkmasın. insan hayatından daha değerli bir şey yok. hayır köpekler yaşayacak insanlar ölecek diyen varsa da dağa çıksın savaşalım. mert olsunlar.
Mert 5 yıl önce
YETER ARTIK SOKAK KÖPEKLERİ OLAYINA BİR ÇÖZÜM BULUNSUN!!! Belediye vazgeçmesin
Vatandaş 4 yıl önce
Sokakta başıboş hayvan olamaz. Bu bir anlamda vatana ihanettir.
Günün Anketi Tümü
Göktürk'ün en önemli sorunu nedir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@