Göktürk'te kesilen ağaçlar üzerine araştırma haber

Göktürk'te kesilen ağaçlar üzerine araştırma haber

Şüpheli bilgileri inceleyen doğrulama platformu - teyit.org , Göktürk'te kesilen Ağaçların akıbetini araştırdı.

Göktürk 05.07.2019, 10:26

İstanbul’un Göktürk semtindeki Kemer Country sitesinin doğusunda bulunan ormanlık alandaki ağaçların gençleştirme bahanesi ile farklı bir amaçla alan açılmak üzere talan edildiğini gösterdiği iddia edildi.

Nasuh Mahruki’nin Twitter’da 23 Haziran 2019’da paylaştığı iddia şimdiye kadar 19 bin 200 retweet ve 28 bin beğeni aldı. 

Ancak Göktürk Kemer Country’nin doğusundaki ormanlık arazideki ağaçların gençleştirme bahanesi ile kesilerek farklı bir amaç doğrultusunda bölgede alan açıldığı iddiası doğru değil. Kurtkemeri Orman İşletme Şefliği’ne bağlı 119 nolu bölgedeki ağaçların kesilme sebebi bölgeye daha önce ekilen karaçam türü ağaçların büyümelerinin durmuş olması ve bölgeye yeterli uyum sağlayamamaları. İddia konusu ağaçlık alan, yaş sınırına erişmiş ve zamanında gençleştirme çalışmalarını yapılmadığı için sürekliliği tehlike altına girmiş,çözülme süreci yaşayan bir orman olduğu için “çöken veya çökmekte olan orman” olarak niteleniyor. Bu sebeple bölgede kesilen ağaçların yerine Kasım 2019’dan itibaren yaklaşık 8 bin 500 sahil çamı fidanı dikilerek suni gençleştirme işlemi uygulanacak. Suni gençleştirme işlemi, bir alandaki ağaçların tamamının kesilerek yerine o bölgeye daha uygun ağaçlar dikilmesi anlamına geliyor.

Ağaçların kesildiği bölge Kurtkemeri Orman İşletmesi Bölgesi’nde

Google Haritalar’daki Göktürk Kemer Country’nin uydu görüntüsü ve Orman İşletmeleri Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki E-Harita karşılaştırıldığında söz konusu ağaçların bulunduğu yerin, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kurtkemeri Orman İşletme Şefliğinin 119 numaralı bölgesinde olduğu görülebiliyor.

Kırmızı ile işaretli bölge iddia konusu ağaçların bulunduğu bölgeyi gösteriyor.

Kırmızı içerisine alınan yerler, Göktürk Kemer Country işletmesi 170 numaralı ve kesilen ağaçların bulunduğu 119 numaralı bölge

Google Earth Pro’dan ulaşılabilen 2004 ve Nisan 2019 arası uydu görüntülerinden ise söz konusu ağaçların kesilmesine Nisan 2019’dan sonra başlandığı anlaşılıyor. İddia konusu 119 numaralı bölgede aynı ağaç türünün uzun zamandır orada bulunduğu da bu uydu görüntülerinden fark ediliyor.


2004 ve 2019’da kaydedilmiş uydu görüntülerinden söz konusu bölgede uzun zamandır ormanın var olduğu anlaşılıyor.

Bölgedeki karaçam ormanının büyümesi durmuş

Bölgedeki karaçam ağaçlarının son durumunu öğrenmek için Teyit, İstanbul Bölge Orman Müdürlüğünde görev yapan bir orman mühendisine de ulaştı. Mühendis, aynı bölgede olan ve büyümesi durmuş ağaçların görüntülerini Teyit ile paylaştı. Orman mühendisi, fotoğraflardaki ağaçların alt bölgelerindeki orman sarmaşığının, söz konusu ormanda sararmaların meydana geldiğini ve zarar görme ihtimalini gösterdiğini belirtti. Ayrıca görevli mühendis, ağaçların sürgün vermediğini ve tepelerinin de kurumaya başladığını ifade etti.

Bölgedeki ağaçların son durumu

Tarım ve Orman Bakanlığı 26 Haziran 2019’da Twitter üzerinden yaptığı bir basın açıklamasında söz konusu bölgede yer alan karaçam ormanının “büyümelerinin durmuş olması ve çeşitli zararların etkilerine maruz kalmaları ve yetişme ortamına yeterli uyumu sağlayamamaları” sebebiyle kesildiği ifade ediliyor. Açıklamanın devamında o bölgede gelecekte de ormancılık faaliyeti dışında herhangi bir faaliyetin yürütülmeyeceğine değinilmiş. Bakanlık 119 numaralı bölgeye Kasım 2019’dan itibaren 8 bin 500 fidan dikecek.

Sosyal medyada "Ağaç Katliamı" iddiasıyla yapılan paylaşımlarla ilgili Basın Açıklaması… pic.twitter.com/ghr3zIvGQG

— T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı (@TCTarim) June 25, 2019

Nasuh Mahruki ise 26 Haziran 2019’da Twitter’da paylaştığı bir tweette Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasına yer vererek “Başımın üstünedir söylediklerimi geri aldım” ifadelerini kullandı.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Teyit, söz konusu ormanın bulunduğu Bahçeköy Orman İşletmesine ulaştı. Orman İşletme Şefi Fatih Altunordu, söz konusu kesimin 1 ay önce başladığını ve 4,9 hektarlık bir alanı kapsadığını ifade etti. Altunordu yaptığı açıklamada fotoğrafta görülebilen yaklaşık 4 bin adet ibreli ağaç türü olan karaçamın İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Sivil Kültür Uzmanları tarafından yapılan toprak analizleri sonucu bölgeye uygun olmadığının tespit edildiğini belirtti. 

Bölgedeki ormanda suni gençleştirme işlemi yapılacak

Yapılan açıklamaya göre iddia konusu bölge “çöken veya çökmekte olan orman” kategorisinde değerlendirildiği için suni gençleştirme yöntemi ile orman gençleştirilecek. Gençleştirme ihtiyacının sebebinin ise bölgeye sonradan dikilmiş olan karaçam türünün istenen boy ve çap oranını sağlamaması. 

Fatih Altunordu, bölgeye daha uygun bir tür olan sahil çamı fidanlarından yaklaşık 8 bin 300 adetin müdürlüğün fidanlığından alınıp Kasım 2019 sonuna doğru dikileceğini ifade etti. Kasım ayının seçilmesinin sebebi ise fidanların büyümesini hızlandırmak amacıyla yağıştan daha iyi faydalanmak.

Kemer Country’nin doğusundaki bölgenin gençleştirme sebebini öğrenmek için Teyit, Artvin Çoruh Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü, Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu’na ulaştı. Tüfekçioğlu söz konusu bölgenin çöken veya çökmekte olan orman kategorisinde değerlendirilmesinin sebebinin uzman analizleri sonucu karaçamların yeterli sürgün vermemesi olduğunu ifade etti. Normal koşullar altında karaçamların sürgünlerinin 5 ilâ 10 santimetre olması gerekirken bölgedeki ağaçların sürgününün 1 ilâ 2 santimetrede kaldığını belirtti. Tüfekçioğlu, az sürgün veren bu tip bölgelerde ormanın sağlıklı devamı için gerekli olan karbon depolama olanağının sınırlandığını ve oksijen kapasitesinin düştüğünü açıkladı. 

Tüfekçioğlu, suni gençleştirme metodunun ise belirli bölgedeki ağaçların tamamının alandan çıkarılarak yerine yeni fidanların dikilmesi ile gerçekleştiğini ifade etti. Suni gençleştirme yerine bazı koşullarda doğal gençleştirme yöntemi de seçilebiliyor. Tüfekçioğlu bu yöntemin, kapasitesi azalan bölgelerdeki ağaçların bir kısmının çıkarılarak geri kalan ağaçların toprağa tohum bırakması ile olabileceğini belirtti. Son olarak Tüfekçioğlu, olgunluğa erişen orman alanlarında bu tip değişikliklerin her zaman gerçekleştiğini ifade etti.

Hem Prof. Dr. Tüfekçioğlu hem de Bahçeköy Orman İşletmesi Müdürü Fatih Altunordu söz konusu kesimin Türkiye’de benzer durumda olan ormanlar için rutin bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. Benzer bir şekilde çöken veya çökmekte olan Bursa’daki Kızılçam ormanları 2009’da gençleştirme çalışması kapsamına alınmış. HaberTürk’te 18 Ekim 2016’da yer alan bir habere göre de Sakarya’da 134 bin dekarlık bir alanda orman gençleştirme çalışması kapsamında orman gülleri temizlenip bölgeye kayın ağaçları dikimi gerçekleşmiş. Orman Genel Müdürlüğü 2017 Faaliyet Raporu’ndan 2013-2017 arasında ormanlarda gerçekleşen suni (yapay) gençleştirme çalışmalarına ulaşılabiliyor. Rapora göre programda 5 bin 332 hektar alanın suni gençleştirmesi planlanırken 4 yıllık süreçte bu sayının üzerine çıkılmış ve 7 bin 790 hektar alanda gençleştirme yapılmış.

Çöken veya çökmekte olan ormanlar hakkında daha fazla bilgiye Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ocak 2014 tarih ve 298 sayılı Sivil Kültür Uygulamalarının Teknik Esasları Tebliği’nden ulaşılabiliyor. Tebliğin 44. ve 45. sayfalarında anlatılan teknik işlem genel olarak “yaş sınırına erişmiş ve zamanında gençleştirme çalışmalarının yapılmadığı için sürekliliği tehlike altına girmiş, çözülme süreci yaşayan ormanlar” olarak tanımlanıyor. 45. sayfada bu tip ormanlara yapılacak sivilkültür (yeni ormanların planlı olarak kurulması ve bunların doğal olarak kurulmuş ve varlığını sürdüren ormanlarla birlikte yetiştirilmesi, gençleştirilmesi ve varlıklarının en iyi şekilde devam ettirilmesi ile uğraşan bir bilim dalı) anlatılırken “suni gençleştirmenin olacağı yerler beklenmemeli, büyük meşcere (en az 1 hektar büyüklüğünde olan orman parçası) boşluklarında fidan dikimleri yapılmalıdır” denerek iddia konusu bölgedeki durum aktarılıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Ağaç Türleri Arşivinden karaçamın (pinus nigra) daha çok İç Anadolu Bölgesine özgü bir tip olduğu anlaşılıyor.

Ekoloji Dergisi’nde yayımlanan “İç Anadolu Bölgesi’nde Anadolu Karaçamının (Pinus nigra subsp. pallasiana) Verimli Olabileceği Potansiyel Alanların Odunsu Gösterge Türleri” isimli araştırma notunda ise karaçamın Karadeniz iklimindeki yoğun yağışlı ve nemli koşullara pek de uyum sağlayamayacağı ifade edilmiş.

119 numaralı orman bölgesine Kasım 2019’dan itibaren ekilecek sahil çamı (pinus panaster) ise kumlu topraklı bölgeleri tercih eden, Türkiye’de 1960-1980 arası kıyı bölgelerine ekilmiş ve verim alınmış bir tür. Bu sebeplerle söz konusu yere karaçam yerine sahil çamı ekilmek isteniyor olabilir.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün internet sitesinden Kemer Country yakınında bulunan Göktürk Göleti Tabiat Parkının korunan alanlar kategorisinde olduğu da görülebiliyor.

Kesim işlemlerini taşeron firmalar yapabiliyor

Nasuh Mahruki ayrıca iddiasında ağaçların taşeron bir firma tarafından talan edildiğini belirtmişti. Kamu hizmeti verilirken bir işin küçük parçalarına ayrılıp devlet örgütlenmesi dışında özel şirketlere verilmesine taşeron deniyor. Teyit’in görüştüğü İstanbul’da görev yapan Orman Mühendisi de hizmet bünyesindeki temizlik, kesim gibi birçok iş için taşerona gidilebildiğini belirtti. Söz konusu taşeron işi “dikili satış ihaleleri” ile gerçekleştirilebiliyor. Fakat iddia konusu kesim işinin taşerona verilip verilmediği bilgisine hem OGM’nin internet sitesindeki ihaleler bölümünden hem de çeşitli elektronik kamu alımları platformlarından şu an için ulaşılamıyor. Örneğin Orman İşletmeleri için açılan benzer ihalelere İhalebul.com.tr üzerinden erişilebiliyor. 

Göktürk Kemer Country’nin bulunduğu alan 2018’de imara açılmıştı

Göktürk Kemer Country, birçok ünlü kişi tarafından lüks yaşam alanı olarak kullanılıyordu. Fakat 2013’te Kültür ve Turizm Bakanlığı bir kararla söz konusu bölgenin turizm tesisi gibi kullanılmadığı (ruhsata aykırılık) gerekçesiyle verdiği izinleri iptal etmiş. Bu karar üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı da ormanlık alan için saha iznini kaldırmış. Yani 2013’ten beri Kemer Country özel işletme statüsünde değil, yeşil alan statüsünde kullanıyordu. 

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün internet sitesinde 11 Eylül 2018’de yer alan ve askıya çıkan bir imar planı değişikliği ile Kemer Country yerleşkesi içinde yer alan Kemer Yapı ve Turizm A.Ş. adına kayıtlı parseller “Gelişme Konut Alanı, Sosyal Kültürel Tesis Alanı, Park ve Yol” kullanımlarına dönüştürülmüş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman, söz konusu karara dava açılacağını belirtmiş. Fakat daha sonra medyada bu konuda başka bir haber yer almadığı fark ediliyor.

Sonuç olarak Göktürk Kemer Country’nin doğusundaki ormanlık arazideki ağaçların gençleştirme bahanesiyle farklı bir amaç doğrultusunda alan açıldığı iddiası doğru değil. Kurtkemeri Orman İşletme Şefliği’ne bağlı 119 nolu orman bölgesinde hem büyümesi durduğu hem de yeterli sürgün vermediği için “çöken veya çökmekte olan orman” olarak niteleniyor. Yapılan analizler sonucu Mayıs 2019’da bu alanda suni gençleştirme metodu ile yaklaşık 4 bin ağaç çıkarılmış ve bu ağaçların yerine, uygun mevsimde 8 bin 300 sahil çamı dikilmek isteniyor. Bakanlık da yaptığı açıklamada bölgede yapılaşma olmayacağını ifade etti. Söz konusu iddiada yer alan fotoğraflar gerçeği yansıtıyor. Fakat bölgedeki ağaçların kesilmesinin taşeron bir firma tarafından farklı amaçlarla yapılan bir ağaç katliamı olduğu iddiası ile paylaşıldığı için iddia, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “çarpıtma”ya örnek olarak gösterilebilir.

Haber Kaynak : https://teyit.org/gokturkte-agaclarin-genclestirme-bahanesiyle-farkli-bir-amac-icin-kesildigi-iddiasi/ 

Kaynak: İnternet Medyası
Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Göktürk'ün en önemli sorunu nedir?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:36
Yatsı 22:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@