Göktürk'e müjdeli haber

3. Havalimanı Metro Hattında İhalesi yapıldı

Göktürk'e müjdeli haber
banner331

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2 etap halinde gerçekleştirilecek ve Eyüp'ten geçecek olan 3. Havalimanı metro hattı ihalesinin sonuçlandığını duyurdu. Bakan Ahmet Arslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "Bugün Gayrettepe'den İstanbul Havalimanı'na gidecek raylı sistemin ihalesi yapıldı. İhale bedeli 999 milyon 769 bin 962 euro. Yani yaklaşık bir milyar euro. Bugün bağlandı. Bunun Türk lirası karşılığı 3,5 milyar lira" dedi.

GÖKTÜRK'TEN GEÇEREK HAVALİMANINA GİDECEK
3. Havalimanı raylı sistem bağlantı projesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı ve Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı hatları Bakanlık tarafından yapılacak. Mayıs ayında ÇED süreci ile duyurulan ve Eyüp (Göktürk ve Kemerburgaz), Şişli, Kağıthane, Arnavutköy, Başakşehir ile Küçükçekmece ilçelerinden geçecek metro hattının proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak belirlendi.
Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe 3. Havalimanı yönünde yaklaşık 33 kilometre, 3. Havalimanı Halkalı yönünde ise 33 kilometre olarak planlandı. Kent merkezi ile 3. Havalimanı arasında ulaşım metro hattı ile 30 dakika olacak.

KEMERBURGAZ, GÖKTÜRK VE İHSANİYE'DE DURAK OLACAK
Metro hattında, aralarında Kemerburgaz, Göktürk de bulunduğu toplam 13 istasyon yer alacak.
7 istasyonluk ilk etap 2016-2018 tarihleri arasında ve 6 istasyondan meydana gelen 2. etap ise 2018-2021 tarihleri arasında tamamlanacak.

Hat tamamlandığında ise Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile Gayrettepe'de, Hızlı Tren ile Havalimanı'nda, Sultangazi-Arnavutköy Hattı ile Arnavutköy'de, Kirazlı-Metrokent-Kayaşehir Metrosu ile Kayaşehir'de, Bakırköy-Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ile Olimpiyatköy'de, Kayaşehir-Başakşehir-Olimpiyatköy Tramvayı ile Olimpiyatköy'de, Kirazlı-Halkalı Metrosu ile Halkalı'da, Marmaray Projesi ile Halkalı'da entegre olacak.

 

New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 15:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÍSTAS
ÍSTAS - 3 yıl Önce

GÖKTÜK TE...
BAZ ÍSTASYONLARI..?
YA OKUL ÖNLERÍNDE...?
YA ÇOCUK PARKLARINDA.?
BUNLARA KÍM ÍZÍN VERÍYOR..?

SIRADAKİ HABER