Diyaliz Teknikleri Sorunlarına Acil Çözüm Bekliyor

New Göktürk WhatsApp ihbar hattımıza bir okurumuzun gönderdiği şikayet : Diyaliz Teknikleri Sorunlarına Acil Çözüm Bekliyor

Diyaliz Teknikleri Sorunlarına Acil Çözüm Bekliyor

New Göktürk WhatsApp ihbar hattımıza bir okurumuzun gönderdiği şikayet : Diyaliz Teknikleri Sorunlarına Acil Çözüm Bekliyor

30 Ocak 2017 Pazartesi 18:19
983 Okunma
Diyaliz Teknikleri Sorunlarına  Acil Çözüm Bekliyor
banner304
banner300

Diyaliz teknikeri sağlık bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında diyaliz teknikerleri hemodiyaliz ünitelerinde tüm yetkilere sahip olmuştur.

A) Diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirir.

B ) Hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütür.

C) Diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartar, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapar ve tedavilere ilişkin kayıtları tutar.

D) Hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirir, diyaliz giriş yerinin bakımını yapar, hemodiyaliz işlemini başlatır ve bitirir. 

E) Diyaliz işlemi sırasında oluşabilecek istenmeyen etkiler ve komplikasyonlar için gerekli önlemleri alır, oluşması halinde hekime haber verir.  

Sağlık bakanlığı geçmiş yıllarda hemodiyaliz servislerinde yaşanan sağlık personeli sıkıntısından dolayı hemşire ünvanlı kişilere diyalizde çalışma sertifikası vermiş, ve yukarıda saymış olduğumuz yönetmeliğe göre Diyaliz teknikerlerine tanımlamıştır. Günümüz itibarıyla türkiyenin çeşitli yerlerinde diyaliz hastaları artmış ve hemşirelere verilen sertifikalarda çoğaltılmıştır. Aynı şekilde üniversitelerde diyaliz teknikerliği programıda yaygınlaştırılmıştır. Bugün diyaliz teknikeri  mezun sayısı ortalama yıllık beş bin kişi civarındadır. Sağlık bakanlığı bünyesinde hemodiyaliz servislerinde çalışan sertifikalı hemşire sayısı dört bin civarında. Kamuda görev yapan Diyaliz teknikeri sayısıda üç yüz atmış civarında. Biz diyaliz teknikerleri bakanlığımıza dilekçeler göndererek durumu izah etmeye çalıştık. Ve diyaliz teknikeri mezun sayısı yeterli sayıda olduğu içinde bakanlığımızın bölümümüze atama sayısını arttırmasını talep ettik. Bugun kamu hastanelerinde diyaliz servisinde çalışan hemşireler eski görev yerleri olan, servislerine çekilirse hem türkiye geneli hemşire ihtiyacı karşılanmış olacak,hemde diyaliz teknikerleri alanlarına geri dönecek. O yüzden sağlık bakanlığımız diyaliz teknikerleriyle ilgili yeni bir düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır. Artık,biz diyaliz teknikerleri yeterli mezun sayısına ulaştığımız için hemşire ünvanlı kişilere verilen diyalizde çalışma sertifikasının durdurulmasını talep ediyoruz. diyaliz teknikerliğinin önünün açılması için Gerekli düzenlemenin yapılacağına inanıyor, ve diyaliz teknikerlerinin yeterli atama kontejanına sahip olacağını umut ediyoruz...
'' Türkiye Diyaliz Teknikerleri ''

Murat Taha Çolak

New Göktürk WhatsApp ihbar hattı 0546 273 8056

Whatsapp İhbar Hattı

Son Güncelleme: 30.01.2017 18:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FIRAT 2017-01-30 18:31:14

Diyaliz merkezi diyaliz teknikerinindir

Avatar
Ümmügülsüm 2017-01-31 00:25:20

2 yıllık eğitimimizle 2aylık sertifikaya kurban ediliyoruz.Bu adaletsizlik son bulsun ve diyaliz teknikerleri diyaliz ünitelerindeki yerlerini alsın.

Avatar
Gül 2017-01-30 23:35:02

Kamu hastanelerinden çekilsin hemşireler işin ehli teknikerler görevini yapmalı.

Avatar
fatma 2017-01-30 22:59:07

Diyaliz bölümünü açıldıysa sonrasınıda düşünmeleri gerekiyordu ama düşünmediler biz o 2 yılı boşuna okumadık sertifikasyonun kalkmasını istiyoruz sertifikasyon kalkarsa bizlerin önü açılır ve hem devlette atamamız hem de özellerde ve üniversitelerde iş bulmamız kolaylaşır o yüzden sertifikasyon hayır..!

Avatar
Emrullah 2017-01-30 21:40:34

Diyaliz teknikeri hakkettiği desteği alacaktır

Avatar
Yusuf 2017-01-30 20:13:03

Serfitikaya hayır. Diyaliz teknikeri atmasına evet

Avatar
Özlem 2017-01-30 19:30:59

Hakkimiz olan diyaliz unitelerini geri verin bize hemsire servisine donmelisin....

Avatar
Ece ebru 2017-01-30 19:28:08

Binlerce bölüm mezunu sertifika yüzünden işsiz!