10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Günü, Göktürk

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde Göktürk'te anıyoruz.

10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Günü, Göktürk

New Göktürk Dergisi imtiyaz sahibi ve kurucusu Kenan Yılmaz 10 Kasım 2018 Cumartesi günü Eyüpsultan ilçesi Göktürk Merkez Mahallesi Göktürk Caddesi Atatürk büstü önünde bir anma töreni gerçekleştiriyor.  Anma törenine tüm Göktürk halkı davetlidir.

Tarih : 10 Kasım 2018 Cumartesi
Yer : Göktürk Caddesi - Atatürk Büstü Önü
Saat : 09.00
Düzenleyen : Kenan Yılmaz - New Göktürk Dergisi

10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü, 10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te yaşamını yitiren, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır. 10 Kasım gününü kapsayan Atatürk Haftası ise Atatürk'ün yurt genelinde anıldığı, ilke ve devrimlerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda konuşmalarının kendi sesinden yayımlandığı, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği; 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelen haftaya denir.

10 Kasım günleri saat 09.05'te çalan siren sesleriyle birlikte Türkiye genelinde 2 dakika süreyle Atatürk anısına saygı duruşuna geçilmektedir. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayraklar hariç, Türkiye'deki tüm resmi binalarda ve ülkenin dış temsilciliklerde bayraklar, yas göstergesi olarak yarıya indirilir. Anıtkabir'de bulunan bayraklar diğer günlerde hiçbir sebeple yarıya indirilmez. Bayrağın sürekli çekili bulunmadığı yerlerde, bayrak önce göndere çekilir; daha sonra da yarıya indirilir.

 

New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 09:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Angela Roome
Angela Roome - 7 ay Önce

Göktürk meydaninda Atatürk büstü varmi? Dün oradan geçtim ama göremedim. Büstü yoksa ayıp olmazmı?
Saygılarımla.

SIRADAKİ HABER