Bebek isteği olan çiftlerin öncelikle , bu düşüncede olduklarında yani gebe kalmadan önce muayene olmaları gerekir. Anne ve baba adaylarının varsa sistemik hastalıklarının tanısı ve tedavilerinin düzenlenmesi gebelikte oluşabilecek değişikliklerde hastalıklarının tedavisinin yönetimi planlanmalıdır.

Gebelik planlayan anne adaylarına öncelikle hemogram (varsa kan hastalıklarının basit şekilde taranması ) TSH ( troid fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olunması ve hormon değerlerinin düzenlenmesi ) AKŞ ( diyabet taraması ) HbSAg ( viral sarılık nedenleri ) testleri yapılmalıdır. Basit bir idrar testiyle böbrek fonksiyonları , üriner sistem enfeksiyonları hakkında bilgi sahibi olunmalı sorun varsa tedavileri düzenlenmelidir.

Gebeliğin en erken tespiti kanda bakılan  B HCG (B - human koryonik gonadotropin ) hormon testiyle mümkündür.Hamile olmayan bir bayanda HCG  hormon değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerde ölçülür. Hamileliğin ilk haftasından itibaren HCG hormon değeri artmaya başlar . HCG hormonu insan embriyosu sekiz hücreli olduğunda embryodaki hücreler tarafından üretilmeye başlar . Bebek bu hormonla annede oluşturduğu birtakım değişikliklerle anneye var olduğunu anlatmaya çalışır ve hayata  tutunmaya çalışırken annenin onu korumasını sağlar.

B HCG nin anne kanında tespit edilmesi yaklaşık olarak LH pikinden ( yumurtlamadan ) on gün sonra yani adet gecikmesi yaşanan günlerde veya birkaç gün öncesinde mümkün olur . Gebeliğin ilk haftalarında B HCG değeri yaklaşık olarak 48 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar . Onuncu haftada en yüksek değere ulaşır . Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar düşmeye başlar . Yaklaşık 20.000 İÜ seviyelerinde sabit kalır . B HCG değeri 1500 ün üzerinde olduğunda transvaginal yolla 2000 değerinin üzerinde transabdominal yolla ultrasonla muayenede gebelik kesesi izlenebilir. Gebelik kesesinin varlığını tespit etmek B HCG nin arttığı dış gebelik durumlarından normal gebeliği ayırt etmemizi sağlar . Ancak bebek   6 - 7  haftalık olduğunda fetal kalp atımı izlemek mümkün olur. Bu süreçte anne vücudunda birtakım değişiklikler olmaya başlar. Memelerde büyüme ve ağrı üzerine yatamıycak kadar olabilir.Kasıklarda adet görecekmiş gibi ağrılar olur. Rahim için bebek yabancı bir şeydir ve önce kasılarak onu atmaya ondan kurtulmaya çalışır , kasık ağrıları bu nedenle olur. Bebek de rahimde tutunmaya çalışır ve salgıladığı hormonla annede halsizlik bitkinlik , yorgunluk , uyku hali oluşturur ki anneyi yatırıp kendini yer çekimine karşı korumak ister .Bu yüzden gebeliğin ilk 3 ayında yani düşük riskinin yüksek olduğu bu dönemde anneyi yatağa yatırmak için elinden geleni yapar. Bulantı kusmalar , tansiyon düşmeleri , bayılmalar genellikle bu ilk 3 ayda izlenir. Böyle durumlarda yarım saatlik dinlenme süreleri bu şikayetlerin azalmasını sağlar.

Mide bağırsak sistemi gebelikte yavaş çalışır, mide asiti artar. Yediklerimiz aşağı inmek yerine yukarı çıkmayı tecih eder . Mide asiti reflü nedeniyle yanmalara neden olur . Tükürük salgısının artması dişlerin çürümesine sebep olur. Bu neden le ağız diş temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Sindirim zorluğu nedeniyle sık ve az yemek yenmelidir. Gebelikte oluşan bu değişikler yediklerimizden daha çok kalori elde etmemizi sağlar . Aşırı kilo artışına karşı dikkatli olunması ve iki kişilik yemek düşüncesinden uzak durulması gerekir.

Çok sık idrara çıkılması vaginal akıntının miktarında artış yine gebelik bulgularındandır. İdrarda yanma , vaginal yanma , kanama , kaşıntı gibi durumlar hekime bildirilmesi gereken durumlardır.

Ayrıca gebelik adet görülmeyen bir dönem olduğundan ruhsal değişiklikler menopozu taklit eder. Ateş basması , sıkıntı , sinirlilik , alınganlık , ağlama krizleri , başağrıları  gebelere ve çevresindekilere zor zamanlar yaşatabilir . Bu durumlarda eşlerinin ve çevresindekilerin anlayış ve desteğine ihtiyaç duyabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.