Osmangazi Köprüsü'ne özel beton!

Osmangazi Köprüsü'nde Durabetplus ve Durabetself isimli yüksek performanslı özel betonların kullanıldı.

Osmangazi Köprüsü'ne özel beton!
banner331

OYAK Beton Genel Müdürü Ramazan Yücel, Osmangazi Köprüsü'nde asma köprü kule temelleri, ankraj yapıları ve yaklaşım viyadüklerinde Oyak betontarafından özel olarak tasarlanan Durabetplus ve Durabetself isimli yüksek performanslı özel betonların kullanıldığını söyledi. 

Yücel, "Durabetplus ve Durabetself şiddetli çevresel etkilere dayanıklı, geçirimsiz, çatlak riski düşük, ısı gelişim kontrolü sağlanmış, yüksek performansa sahip ve en az 100 yıl bakım gerektirmeyen kalıcı betonlardır" dedi.

Yücel, Osmangazi Asma Köprü Projesi için Oyak Beton ve Oyak Bolu Çimento işbirliğiyle özel olarak geliştirilen çimentonun projenin tüm betonlarında kullanıldığını aktardı. Yücel, "Durabetplus ve Durabetself'in en önemli ayırt edici özelliklerinden biri olan düşük hidratasyon ısısı gelişimi özelliğinden faydalanılmış ve çimentonun hidratasyonu esnasında ortaya çıkan maksimum sıcaklık değerinin şartname limitleri içinde kalması sağlanmıştır. Bu da betonda erken yaş çatlakları oluşmasını engelleyerek köprünün beton kısımlarının uzun yıllar bakım görmeden ayakta kalmasını sağlayacaktır" diye konuştu.
Beton dökümünde uygulanan tekniklerle ilgili de bilgi veren Yücel, şunları anlattı: "Kuzey ve Güney Şantiye olmak üzere ikiye ayrılan dökümlerde 265 bin metreküp özel beton kullanıldı. Beton dökümünün kesintisiz bir şekilde devamı için onlarca ekipman hazır bulunduruldu."

İnternet Medyası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER