“Enflasyonu azdırır” diyerek asgari ücret ile en düşük emekli aylığına zam yapmayan ve milyonlarca dar gelirliyi açlığa sürükleyen iktidar, bu yetmemiş gibi elektrik faturalarına yüzde 38 oranında devasa zam yaptı. Zammın yerel seçim nedeniyle önce nisan ayına bırakıldığı, daha sonra da memur ve emeklinin maaş zammını etkilemesin diye temmuza ertelendiği öğrenildi.  Zam nisan tarifesinde yapılmış olsa, memurlarla emeklilerin maaş zammı yaklaşık yüzde 0.5 daha yüksek çıkacaktı. Zamanlama milyonlarca vatandaşın aleyhine olacak şekilde ayarlandığı için başta maaşlarına zam alamayacak özel sektör çalışanları ve düşük gelirli emekliler olmak üzere tüm sabit gelirliler bunun yol açacağı zincirleme fiyat artışları karşısında daha fazla ezilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranda zam yaptı. 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207 lira 23 kuruşa yükseldi. Yeni tarifenin 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacağını belirten EPDK şu açıklamayı yaptı:

BAHANE KALKTI

“Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapılmıştır.” Elektriğe yapılan zamla birlikte iktidarın asgari ücrete zam yapmamak için gerekçe gösterdiği enflasyonla mücadele bahanesinin ortadan kalktığı ifade edildi.

Şirketlere kaynak olur

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş, elektrik zammı yüzünden vatandaşın geçim sıkıntısının artacağını, buna karşılık şirketlere ciddi miktarlarda kaynak aktarılacağını söyledi. Dağıtımın yüzde 100’ünün, üretimin de yüzde 85’inin özel şirketlerin elinde olduğunu aktaran Ulutaş, kaynağın hangi şirketlere aktarılacağının zammın yayımlanmasıyla netleşeceğini söyledi. Ulutaş, “Enerji fiyatlarındaki artış sanayi, tarım ve konut üzerinden silsile halinde vatandaş için hayat pahalılığını katlanılamaz hale getirecek” dedi.

Editör: Irem Su Uyumaz