Tasarruf Araştırmasında Çarpıcı Sonuçlar

ING Bank’ın 2016 yılı üçüncü çeyrek Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’na göre kentsel nüfusta tasarruf sahipliği oranı bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 3 puan artışla yüzde 16.7 oldu.

Tasarruf Araştırmasında Çarpıcı Sonuçlar
banner331

ING Bank’ın Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2016 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklamasında, araştırmanın 2011 yılının Ekim ayından bu yana kentsel tasarruf sahipliği oranlarını ve tasarruf eğilimlerini belirlemek amacıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, araştırmanın temel eksenini oluşturan kentsel nüfusta tasarruf sahipliği oranının nisan, mayıs ve haziran aylarında yüzde 14 olduğu, temmuz, ağustos ve eylül aylarında ise yüzde 16.7’ye ulaştığı vurgulandı. 

Araştırmada en çok tasarruf yapanların 25-34 yaş grubunda olduğu, belirtilirken 45 yaş ve üzeri grupların tasarrufa yöneliminin arttığı kaydedildi. Tasarrufa yönelenlerin çocuklu veya çocuksuz olmasının fark etmediğine işaret edilen araştırma sonucunda tasarrufa yönelenlerin en çok çocukları için ve beklenmedik durumda kullanmak üzere düşüncesiyle tasarruf yaptığı vurgulandı.

Bu dönem en çok tercih edilen tasarruf araçlarında “TL vadeli hesap” yüzde 18’den yüzde 27’ye çıkarak ilk sırayı aldı. Onu yüzde 26 ile “bireysel emeklilik fonları” takip etti. Bu dönemde “yastık altı altın ve nakit” oranı üç puan düşerek yüzde 19’a geriledi. 

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2016 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun “2016 üçüncü çeyrek sonuçları da geçen çeyrekte yaşanan küçük gerilemenin ardından tasarruf oranlarında yeni bir zirveye işaret ediyor” dedi.

Açıklamada, araştırmanın, Sabancı Üniversitesi’nden Alpay Filiztekin’in gözetiminde IPSOS KMG tarafından 26 ilde her ay tesadüfi olarak seçilen 800 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda gerçekleştirildiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER