Kenevir illerinde tarla satışı ikiye katlandı

Kenevir ekiminin gündeme gelmesiyle izin kapsamındaki 20 ilde tarla satışları patladı. Kurumsal ve bireysel yatırımcıların yükselen talebiyle tarla satışları geçen yıla göre yüzde 86 oranında artı

Kenevir illerinde tarla satışı ikiye katlandı

Türkiye'de kenevir üretiminin destekleneceğinin açıklanmasının ardından yatırımcılar, ekim yapılacak illerdeki tarlaları yakın takibe aldı. Yatırımcıların artan ilgisiyle yasal olarak kenevir ekimi yapılabilecek Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak ve Sivas gibi illerde tarla satışları geçen yıla göre yüzde 86 arttı. İnternet üzerinden gayrimenkul alıcıları ile satıcılarını buluşturan teknoloji şirketi Tapu.com Kurucu Ortağı Emre Erşahin, kenevir üretiminin yapıldığı tüm illerde tarla satışlarının anlamlı şekilde yükseldiğini söyledi.

PAYI YÜZDE 15'E ÇIKTI
Tapu.com'da halen 19 ilde, toplam 600 dönümün üzerinde satılık tarla bulunduğunu söyleyen Erşahin, "Yılbaşından bugüne, kenevir üretimi izni verilen illerdeki tarlaların toplam satışlardaki oranı yüzde 15 seviyesinde. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 5 seviyesindeydi. Kenevir üretimine izinli illerdeki satışların tüm tarla satışları içindeki oranına baktığımızda ise geçtiğimiz yıl yüzde 39 olan payın bu yıl 59'a çıktığını görüyoruz" diye konuştu.

YÜKSEK KAZANÇ İMKÂNI SUNUYOR
Bu illerdeki satış adetlerinde ise geçen yıla göre yüzde 86'lık artış olduğunu vurgulayan Erşahin, şöyle devam etti: "1 dekardan ortalama 100 kilogram lif elde edilebiliyor. Lifin kilosu 15 liradan alıcı bulabiliyor. 1.500 TL gelir edilebilen 1 dekara yapılan masraf ise ortalama 800-850 lira. Tohum amaçlı üretilen kenevirde 1 dekardan 50-60 kilogram tohum elde etmek mümkün. Elde edilen bu tohumun kilosu 25-30 lira."

ORTALAMA DÖNÜM FİYATI 8 BİN TL
Erşahin, kenevir üretiminin yapılacağı illerde satışa sundukmları tarlaların ortalama fiyatının 85 bin TL, tüm illerin ortalama dönüm fiyatının ise 8 bin TL olduğunu belirterek, "1 dönümden 130 dönüme kadar alternatif büyüklükteki geniş bir tarla portföyümüz mevcut" dedi.

İnternet Medyası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER