Göktürk Sevinç Dershanesi

Göktürk'ün gençleri geleceğe Sevinç Dershanesi ile hazırlanıyor.

Göktürk Sevinç Dershanesi
Göktürk'te altı yıldır hizmet veren, özel bir eğitim kurumu olan Sevinç Dershanesi'ni ziyaret ettik. Sevinç Dershanesi Göktürk Şube müdürü Begüm Şenbağ Türkyılmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.İlgili Galeriye Git

Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Sevinç Dershanesi Göktürk Şube Müdürüyüm. Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği Yüksek Lisans Programını tamamladım. Dershaneciliğe Felsefe Grubu Öğretmeni olarak başladım, son altı yıldır öğretmenlikle beraber idarecilik görevini yürütmekteyim. Sevinç Dershaneleri Göktürk Şubesinde bu yıl dördüncü çalışma dönemimi geçirmekteyim.


Sevinç Dershanesi Göktürk'te kaç yıldır hizmet veriyor?
İstanbul’da 27 yıldır varlığını sürdüren Sevinç Dershaneleri, 2008 yılından bu yana Göktürk’te de hizmet vermektedir. Dershanemizde liselere giriş sınavlarına hazırlık, okul destek programlarına ek olarak son iki yıldır üniversite giriş sınavlarına hazırlık programları uygulanmaktadır.


Göktürk  hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Göktürk ve Kemerburgaz her geçen gün daha gelişen ve nüfus artışı yaşayan semtler. Lokasyon olarak merkezden uzakta olması bölgenin birçok ihtiyacını kendi içinde karşılaması gerekliliğini doğuruyor. Eğitim ve eğitimle ilgili ihtiyaçlar için kısa süre öncesine kadar Göktürk halkı daha çok merkezdeki kurumlara yönelmeyi tercih ederken artık bölgedeki kurumlara yönelim arttı. Bu bizler için tabi ki sevindirici aynı zamanda da sorumluluğumuzu arttırıcı bir durum. Hem değişen sınav sistemlerine hem de okul ve öğrenci çeşitliliğine göre dinamik ve değişime açık bir yapı göstermek zorundayız.

Bir Eğitim Kurumu Olarak Göktürk’te Dershaneciliği nasıl değerlendiriyorsunuz?   
Göktürk'te eğitimcilik hem zor hemde kolay olarak nitelendiriyorum. Lokasyon’un darlığı anlamında birbirimize ulaşımımız açısında kolay buluyorum. Arz talep meselesine baktığımızda bizde hizmet sektöründeyiz. Hizmet verdiğimiz grubun talepleri biraz daha farklı ve çeşitli. 


Yaşadığımız yer Göktürk’te farklı Sosyo - Ekonomik düzeyler mevcut. Ben sadece Göktürk olarak nitelendirmiyorum burayı, Göktürk ve Kemerburgaz olarak sınıflandırıyorum. Sevinç Dershanesi aynı zamanda Kemerburgaz'a da çok yaygın olarak hizmet veren bir kurum. Bu iki mahalleyi birleştirdiğimizde karşımıza farklı ekonomik ve kültürel sınıflar çıkıyor. Bizim özelliğimizde bu farklı yapıları bir arada en iyi şekilde eğitim verebilmek. Öğrenci ve velilerinize neler önerirsiniz?
Bir dershane olarak, öncelikle öğrencilere en önemli önerimiz eğitimin hangi kademesinde olurlarsa olsunlar kendilerine en uygun hedefleri belirleyip bu yolda hareket etmeleri. Yapacakları okul seçimlerinin hayatlarına yön vermede ki önemini unutmamaları. Mutlaka programlı ve düzenli ders çalışmaları, belirli bir plan çerçevesinde yapacakları çalışmaların onları uzun vadeli başarıya taşıyacağından şüphe etmemeleri .Velilerinde yoğun ders ve sınav maratonunda çocuklarının psiko- sosyal ihtiyaçlarının da olduğunu unutmadan onlara destek olmasını öneririz.

Öğrencilere sınav dönemlerinde neler öneririsiniz?
Bu çok kapsamlı bir konu. Öğrencilerin sınav ve tercih dönemlerinde yardımcı olan kurumlarız. Bu süreçlerde ağırlıklı olarak destek veriyoruz. Bu alanda da biz tamamlayıcı unsuruz. Önerebileceğim ilk konu ise o an ülkedeki mevcut sınav sistemi ne ise en hakim olan kurumlar dershanelerdir. Dershanelerin sınav sistemine hazırlık sürecinde velilerin ve öğrencilerin bizlere güvenmesini tavsiye ederim. Bunun dışında tabi psikolojik olarak veya akademik olarak ne talep ediyorlarsa dershaneler onlara neler öneriyorsa bunlara uymalarını öneriyorum.

Öğrencileri Sınavlara nasıl motive ediyorsunuz?
Motive noktasına bakarsak mutlaka ailenin en temel görevi çocuğun sağlıklı bir ruh yapısında olmasını sağlamalı. Sınav bir araçtır ama her şey değildir. Önceliğimiz sağlıklı bireyler ve sağlıklı bir toplum yetiştirmektir. O yüzden sınav heyecanına bürünmüş stresli gençlerden ziyade tüm süreçleri sağlıklı geçirmiş akademik başarısının taşlarını iyi oturtmuş bireyler yetiştirmek isteriz.

Sevinç Dershanesi’nin Göktürk’te gerçekleştirmeyi düşündüğü bir projesi var mı?
Göktürk beldemizde bizim eğitimci olarak gördüğümüz eksikleri dolduracak tamamen bir eğitim kompleksi oluşturmayı Sevinç Eğitim Kurumları'nın bir kampüsü’nü burada açmayı planlıyoruz.

Sizin için başarının altın kuralı nedir?
Başarının ilk ve önemli kuralı belirli ilkeleriniz ve hedefleriniz olmasıdır. Bu ilkelerden sapmadan değişen koşullar içinde kendinizi günceller ve yenilikçi de kalmayı başarırsanız ulaşılan her hedef başarı olacaktır. Biz kurum olarak elde ettiğimiz tüm başarıları iyi bir kurumsal yapılanma, ekip çalışması ve güvene borçluyuz diye düşünüyorum.

Son olarak eklemek ya da söylemek istedikleriniz?
Göktürk'te tarafsız bir şekilde yayım yapan, severek takip ettiğimiz bir yerel gazeteden öte, sosyal interakitf bir web portalınız var. Göktürk ve Kemerburgaz beldemizin gelişimi, bireylerin bilinçlenmesi açısından güncel konulara yer veriyorsunuz. Göktürk'te bu tarz çalışmalar yaparak hem kurumlara kendini doğru ifade etme şansı tanıdığınız hem de biz Göktürk sakinlerinin bilgilenmesini sağladığınız için kendim ve kurumum adına New Göktürk’e teşekkür ediyorum.New Göktürk

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 19:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
filiz h.
filiz h. - 4 yıl Önce

göktürk te dershane fiyatlarından bahsetseydiniz birazda

SIRADAKİ HABER