Öğrenme insanın doğumuyla başlayıp ,ölüme kadar devam eden süreçtir.Bizler bu sürecin büyük bir bölümünü  sistemli ve düzenli eğitim programları ile geçiririz . Örgütlü bir yapılanma yani okullaşma eğitim öğretim aktivitelerinin temelini oluşturur.Dünyada da ülkemizdede farklı tür ve özelliklerde okullar mevcuttur.

  Fakat insanların öğrenme isteğindeki artış,farklı dalları öğrenme merakı okul dışı öğrenme aktivitelerini doğurmuştur. Bu öğrenme alanları başlarda iki kişinin diyaloğuna dayalı (özel ders )şekilde gerçekleşmişken sonrasında ,grup öğrenmesinin faydası üzerinde durulmuş ve özel kurslar hizmete girmiştir.Türkiye’de akademik temelli okul ve ders desteği veren  kurumların tarihi Cumhuriyet Dönemi öncesine dayanmakla birlikte asıl resmi kabulleri ‘dershane’ adıyla 1965 yılına dayanır. Bu dönem ülkemizde merkezi sınavlarla bir üst eğitim kurumuna geçişinde hız kazandığı zamanlardır.Artık özel kurumların derslere takviye yanında sınavlara hazırlama rolüde önem kazanmıştır.Bu kurumlar 50 yıllık varlıkları sonrası resmi koşullarla dönüşüme uğramıştır ve hem isimlerinde hem içeriklerinde  yeni düzenlemeler olmuştur.Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı ile birlikte  artık lise düzeyinde ders  desteğinin  ’ Özel Öğretim Kursları’ adı  altında ,ilköğretim düzeyinde okul ders desteği ve merkezi sınav hazırlığının ’ Etüt Eğitim Merkezi’ adı altında yapılmasına karar verilmiştir.

  
Etüt eğitim merkezlerinin, hem fiziki koşullarının hem de öğretim koşullarının  yasal  düzenlemeler ve denetimlerle daha sıkı kontrol altına alınması şüphesiz eğitim kalitesinin  artmasını sağladı.Özel sektöre yıllarca hizmet etmiş profesyonel kadrolar bu merkezlerde öğrenci başarısını arttırıcı çalışmalarına devam edebilmektedir.Baştada belirttiğim gibi temel eğitim öğretim kurumları okullarımızdır.Fakat okullarda özellikle kalabalık sınıf ortamlarından dolayı  bireysel farklılıklara göre destek çoğu kez zorlaşıyor. İşte etüt merkezleri bu desteğe ihtiyacın en yoğun olduğu yaş dönemi olan ortaokul çağındaki öğrencilere okul dışı saatlerde destek veriyor.

    Etüt eğitim merkezlerinde ,Milli Eğitim Bakanlığının müfredatı doğrultusunda işlenen dersler öğrencilerin sistemli ve düzenli tekrar alışkanlığı kazanmasını sağlar.Evde tekrar ve ders çalışmada zorlanan öğrenciler için etüt merkezleri ‘okul destek ‘ rolünü yerine getirir.Ortaokulun  7. Ve 8. Sınıflarında ise TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)sınavları için bu merkezler ‘Teog Hazırlık’ programlarıyla öğrencilerin yanındadır.Teog sınavları 8. Sınıf düzeyinde yılda iki kez temel 6 derstten  20 şer soruluk testler şeklinde uygulanacak olan sınavlardır.Etüt merkezlerimizde ‘Teog Hazırlık’ nın ilk adımı ;merkezi sınav sisteminin aşamalarını,uygulanış şeklini,sınav sonrası izlenecek olan yerleştirme esaslarını ortaokulun ilk yıllarından itibaren  veli ve öğrencilere aktarmaktır.Bu bilinç oluşturulduktan sonra  uygulanacak  olan akademik programlar ,test pratiğini geliştirmeye yönelik çalışmalar,deneme sınavları kalıcı başarıyı getirecektir.

     Bu kısa özetten de anlaşılacağı gibi Etüt Merkezlerimizin eğitimde bugünkü rolü ;sadece merkezi sınavlara öğrenci hazırlayan kurumlar olmak  değil ,bir üst kademeye geçişte kalıcı bilgilerle donatılmış ,akademik temeli sağlam ,bilinçli öğrenciler yetiştirmektir. Bunu yaparken, öğrencilerin sanat,spor ve kültürel yönden gelişimlerini  desteklemek .Zamanı iyi  ve kaliteli değerlendirme alışkanlığı kazanmalarını sağlamaktır.

    Kurumlar birer araçtır,asıl amaç   ÖZNE nin kendisi olduğu bilincinde olan çocuklar yetiştirmektir.


ÖZNE ETÜT MERKEZİ
Adres : İstanbul Cad. Genç Plaza Kat 3 ( Yapı Kredi Bankası'nın Üst Katı ) Göktürk - Eyüp / İSTANBUL
www.ozne.com.tr
Tel : 0212 322 23 26

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.